Wpis z mikrobloga

1429 + 1 = 1430

Tytuł: Stary człowiek i morze
Autor: Ernest Hemingway
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★

Dentuso jest okrutny, zręczny silny i rozumny. Ale ja byłem rozumnieszy od niego. Może z resztą i nie - pomyślał. - Może byłem tylko lepiej uzbrojony.


Pozwolę sobie na nieoznaczanie spojlerów, bo tej książki trudno nie znać.

Historia Santiago - starego rybaka, któremu przestało się wieść. Od osiemdziesięciu kilku dni nie udało mu się zakończyć połowu sukcesem. W związku z tym Manolin - chłopiec, który wypływał z nim do tej pory zaczął pływać z kimś innym. Mimo tego chłopak dalej pomaga staremu w przygotowaniach. Santiago wyrusza sam. I łapie wielkiego marlina, największego jakiego widział. Po długiej, kilkudniowej walce z rybą wydaje się, że osiąga sukces. Zdobycz została przywiązana do burty, a Santiago obiera kurs powrotny. Nie dane mu jest jednak doholować zdobyczy w całości, a to za sprawą ataku rekinów. Stary walczy z nimi, ale tym razem nie udaje mu się powtórzyć sukcesu. W rezultacie do brzegu dotarły ości z osadzonymi na nim łbem i ogonem. Świadectwo tego, że udało się osiągnąć sukces, ale nie udało się go utrzymać. Natomiast Manolin, decyduje się następnym razem znów wypłynąć razem z Santiago.

Wydaje mi się, że siłą tej książki jest mnogość interpretacji, o jakie można się pokusić. Walka człowieka z naturą, moralne rozterki Santiago dotyczące złowionego marlina, upór w dążeniu do celu mimo, pogodzenie się z porażką, szukanie winy w sobie, potrzeba otrzymania pomocy, siła przyjaźni. Pytanie ile z tych interpretacji jest moich, ile przyszło mi do głowy za sprawą sugestii zawartych w opisach tej książki. Ile Hemingway chciał w niej zawrzeć, a ile zostało tam wyszukane. Może na siłę?

Sama historia mnie nie porwała, a na to się nastawiłem, bo mój gust od czasów podstawówki sporo się zmienił. Może za dużo było rozterek, a za mało emocji? Bo Santiago wydaje godzić się ze wszystkim, co mu się przytrafiło, tak jakby było mu wszystko jedno. Ani go przez to nie polubiłem, ani mu nie współczułem.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
George_Stark - 1429 + 1 = 1430

Tytuł: Stary człowiek i morze
Autor: Ernest Heming...

źródło: comment_1627907882GbmBSPiPK63dDuHiRyP867.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz