Wpis z mikrobloga

1389 + 1 = 1390

Tytuł: Odyseja
Autor: Homer
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★★

Niezwykle ważne jest dla mnie, aby poznawać wytwory naszej kultury w porządku chronologicznym, przez co niezmiernie przyjemny jest dla mnie fakt tego, jak jasne, konkretne i wyraziste są początki zachodniej literatury (oczywiście za wcześniejszą uznaje się Iliadę, jednak ją przeczytałem już wcześniej także tym fragmentem rozważań obejmę całego Homera). W połączeniu z doskonałym wprowadzeniem wydania biblioteki narodowej, razem z dziełami Homera dostajemy bardzo solidne wprowadzenie do początków kultury greckiej. Poznajemy historię kultury, która stworzyła Iliadę i Odyseję, i której podsumowaniem one są; i jest nam wytłumaczona relacja między dziełem i jego treścią, a autentycznymi faktami historycznymi, przez co zapoznajemy się ze specyfiką badań filologicznych. Jest niesamowicie przyjemnym, obcować z dziełem napisanym niemal trzy tysiące lat tremu, mieć możliwość starać się zrozumieć tych ludzi i wejść w ich świat. Poza tym faktem, dzieło jest samo w sobie kawałkiem naprawdę niezwykle dobrze napisanej opowieści. Szkoda że Iliadę przeczytałem przed dołączeniem do tagu, bo też byłoby o czym pisać; natomiast w samej Odysei zachwyca na pewno zmyślna, wielopoziomowa narracja. Opowiadanie o wydarzeniach przeszłych ciągle przeplata się z bieżącą akcją. Każdy pretekst zostaje wykorzystany do tego, aby opowiedzieć jakąś poboczną historię. Jeśli nie pominiemy przypisów, dostaniemy ogromną dozę wiedzy o greckiej mitologii, która wychodzi na wierzch dosłownie na każdym kroku. Akcja jest naprawdę wciągająca i świetnie poprowadzona, choć przy tylu stronach da się oczywiście znaleźć momenty przestoju. Można się tu też doszukiwać czegoś na wzór początków antycznej tragedii greckiej i jej egzystencjalnego spojrzenia na człowieka i jego fatum.
Wprowadzenie biblioteki narodowej jest według mnie konieczne dla właściwego zapoznania się z Homerem. Natomiast wybrane przez BN tłumaczenie Siemieńskiego mocno nie przypadło mi do gustu, czułem potrzebę zapoznania się z innymi przekładami; także polecam wybadać tą kwestię i wybrać tłumaczenie adekwatne do potrzeb, ponieważ u Homera jak mało gdzie przekład robi aż taką różnicę jakościową.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
TypowyPolskiFaszysta - 1389 + 1 = 1390

Tytuł: Odyseja
Autor: Homer
Gatunek: literatu...

źródło: comment_1627515327radx4zpRloAuqPp85FCGLQ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz