Wpis z mikrobloga

Mireczki zdecydowałem się na zmianę wysłużonego T410, który już troszeczkę niedomaga na E14. Mam nadzieję że będę zadowolony.


Na który procesor się zdecydować?
Ryzen 3 4300U
Core i3-1115G4
Core i5-10210U

W benchmarkach wypadają bardzo podobnie pod względem wydajności. Mnie zależy na tym żeby sprzęt w pracy biurowej się nie grzał i jak najdłużej pracował na baterii.

#laptopy #komputery #thinkpad
  • 14
  • Odpowiedz
@jedzczarnekoty: mamy kilka nowych ThinkPadów w firmie, co prawda różne modele i z serii X oraz T, ale w E może być podobnie ;)
Z obserwacji i doniesień użytkowników u nas wygląda to tak:
- Ryzeny są cichsze (mojego R7 Pro praktycznie nigdy nie słyszę) i nie są takimi piekarnikami jak starsze procesory AMD
- platformy z Ryzenem czasem sprawiają problemy jeśli się używa replikatorów
- z Intelem na ogół mają
  • Odpowiedz
- platformy z Ryzenem czasem sprawiają problemy jeśli się używa replikatorów


@kostniczka: jakbym miał zgadywać to winny będzie brak thunderbolta

Co do baterii to też miałem wrażenie że po wyjęciu z pudełka trzymał krócej, niż po updacie biosu i wszelkich sterowników od AMD. Teraz to potrafi się wyświetlić nawet 10h
  • Odpowiedz
@wypokowy_expert: z moich obserwacji również starszych modeli wynika, że ze stacjami na TB jest mniej problemów typu znikające monitory czy karta sieciowa. Po prostu userzy się na to nie skarżą, w przeciwieństwie do tych używających USB-C. No i na USB-C mieliśmy problem z podłączeniem dwóch monitorów 4k + ekran laptopa w FHD, na TB działa.
  • Odpowiedz
@kostniczka: @wypokowy_expert: to musicie mnie nieco wtajemniczyć, rozumiem że ten port ładowania USB-C w przypadku Intela jest portem Thunderbolt który ma więcej funkcji?
Dla mnie to nowość, różowa ma w Matebooku ładowarkę typu C to tyle wiem.

Chciałbym mieć jakiegoś docka z wpiętym monitorem i zasilaczem, i jednym kablem podpinać do tego lapka.

Jeśli chodzi o Ryzena 3 - mam w kompie od paru miesięcy, nie narzekam. Zawsze żyłem w
  • Odpowiedz
ładowania USB-C w przypadku Intela jest portem Thunderbolt który ma więcej funkcji?


@jedzczarnekoty: nie zawsze, żale to tylko od producenta laptopa, oprócz tego że z AMD chyba nikt TB nie robi. Ale to że laptop jest na Intelu nie znaczy się że będzie TB czy DP po USBc

Zawsze żyłem w przekonaniu że będzie energooszczędne i chłodniejsze są procki Intela.


@jedzczarnekoty: no kiedyś to było ( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz
@jedzczarnekoty: jeśli będziesz podłączać jeden monitor, to raczej nie powinno być różnicy czy wybierzesz Intela z TB, czy Ryzena z USB-C. Zwykle skarżą się ci, co mają 2 monitory przez docka na USB-C.

Jeśli masz już swój monitor, którego nie chcesz wymieniać, to rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie jakiś fajny dock. A jak chcesz kupić nowy, to można kupić taki z wbudowanym power delivery i hubem, czyli podłączając monitor przez
  • Odpowiedz
@wypokowy_expert: w przypadku E14 widzę że jest parę stów różnicy na korzyść i3 11gen, ale w sumie nie jest problemem dopłacić do Ryzena a ten już sprawdzony

@kostniczka: w domu mam 2x AMVA iiyama i lubię te matryce, bo "białe jest białe" :)

W pracy miałem teraz podpięty do docka jakiś stareńki monitor LCD 4:3, z niską rozdzielczością, też całkiem wygodny do przeglądania dokumentów. Także w grę wchodzi zakup, ale
  • Odpowiedz