Wpis z mikrobloga

Na jakiej podstawie doliczany jest VAT? Na paczce nie ma wartości tego co jest w środku. Z infolinii poczty polskiej dowiedziałem się że 8,50 zł to opłata którą zawsze dolicza poczta, a reszta jest po stronie celników. Skąd mają wiedzieć jak wyliczyć VAT?
#aliexpress
  • 24
@Andczej: wedlug tego kalkulatora przy 34 zl wartosci towaru wychodzi 25 zl do zaplacenia na poczcie. Wiec nie rozumiem... piszesz jeszcze cos o 17,90 i tez nie kumam :( Mozna jak dla laika? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Andczej: koszty wysylki zaplacilem na ali juz przy kupowaniu. Juz glupieje... zaplacilem za towar i wysylke razem 34 zl na ali. Na poczcie bylo do doplaty 8,50. Ok, 8,5 oplata manipulacyjna poczty ale wychodzi z tego kalkulatora ze na ppczcie 25 powinienem zaplacic
@schreder: Deklaracja

@Miguelos: Koszt przesyłki wliczasz w te 34zl?
17,90 to sam koszt obsługi czyli te trzy kwoty opłaty które masz w kalkulatorze bez VAT. Taka kwota kiedyś obowiązywała jak UC wymagał przedstawienia potwierdzenia zakupu.
@schreder: @Andczej: poza tym skad oni znaja wartosc tego co kupilem by wyliczyc VAT? Pani z infolinii krajowej administracji skarbowej mowi ze najpierw jest wyliczana wartosc celna, a potem dopiero VAT od tej wartosci
@Andczej: Na aliexpress zaplacilem 34 zl. Ta kwota to koszt towaru + koszt wysylki. Nie dostałem jakiejkolwiek deklaracji celnej. Przyszedlem na poczte, dalem awizo, zaplacilem i wzialem paczke. Na etykiecie przyklejonej na paczce nie ma zadnej informacji o wartosci tego co jest w srodku ani jakichkolwiek informacji o deklaracji. Moze w srodku paczki cos jest, zaraz ja bede otwieral.
@Miguelos: musi być wartość na deklaracji. Jeśli przesyłka była otwierana to będzie sklejona taśmą z logo PP. Jeśli na deklaracji nie ma ceny towaru (lub jest 0) i ktoś wpisał z palca to wprowadził organ celny w błąd. Jeśli nikt się z tobą nie kontaktował to wartość powinna być wyliczona z deklaracji + ewentualnie koszty transportu jeśli takowe były w systemie. DPDZ będziesz mógł pobrać za 2-3 dni ze strony Poczty.
@Shirako: no bo deklaracje wypelniaja dopiero celnicy w Polsce, tak? Wiec zanim ja wypelnili, musieli znac wartosc tego co jest w srodku paczki, skads musieli ta wartosc poznac.
@Miguelos: no nie. Przesyłka przychodzi już z deklaracją. Pracownik PP wprowadza tylko dane z deklaracji do systemu. Zdarza się czasami tak, że deklaracja jest pusta, ale do przesyłki (na zewnątrz w takim foliowym opakowaniu) jest dopięta faktura. Jeśli nie ma ani jednego ani drugiego to nikt nie zgaduje ile to jest warte. Nie spotkałem się też z przypadkiem wyliczania z wartości rynkowej jak ktoś tu pisał.

Poczta opiera się na deklaracji
Nie spotkałem się też z przypadkiem wyliczania z wartości rynkowej jak ktoś tu pisał.

Poczta opiera się na deklaracji lub dołączonej fakturze. Jeśli przesyłka trafi na kontrolę i wyjdzie, że zadeklarowana kwota znacząco mija się z wartością towaru to kierowana jest na magazyn i następuje kontakt z klientem


@Shirako: do końca czerwca tak było jak napisałeś.

Dzisiaj odebrałem przesyłkę, deklaracja na przesylce 5$, naliczyli łącznie 27,50pln opłat. Żadnych faktur nie było
@qleczka: Pokazuje i wyjaśniam. Odprawili zgodnie z deklaracją, ale system zaciągnął im koszty transportu i ubezpieczeni które pracownik zostawił (bo tak powinien robić, Chińczyk ten koszt poniósł a ty nawet o tym nie wiesz :P). Stad pewnie taki koszt. Wejdź za pare dni na emonitoring i pobierz kwitek potwierdzający odprawę. Powinno tam być wyjaśnione.