Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki. Excelowi czarodzieje i machery. Pomogliscie nie raz i mam nadzieje ze tym razem tez pomozecie.

Opis problemu:

Musze importowac dane z pliku tekstowego.
Dane wygladaja w ten sposob ze w pliku tekstowym jest kilka-kilkadziesiat linijek tekstu-kazda linijka sklada sie z 5 "grup" tekstu oddzielonych od siebie tabulatorem.

I dziala to ok dopoki kazda z grup w kazdej linijce oddzielona jest dokladnie jednym tabulatorem.
Ale czasem jest tak ze grupy oddzielone sa rozna iloscia tabulatorow i wtedy excel grzecznie acz stanowczo stwierdza "wypchaj sie pan" :P

Czy da sie jakos zaimportowac te dane zeby excel nie rozroznial czy grupy oddzielone sa jednym czy kilkoma?
W sensie "czy widzisz jeden, czy kilka tabulatorow, to oznacza ze nastepne wartosci maja byc zaimportowane w nastepna kolumne w excelu"?

Nawet nie wiem jak wujka google zapytac :P

#excel #kiciochpyta
  • 24
zamien zdublowane tabulatory na pojedyncze w jakimś edytorze tekstu np. notepad++


@stassma: Problem w tym ze linijek jest czasem kilkadziesiat a ja bez klikania w kazda nie wiem iloma w kazdej sa oddzielone dane.

Jak rozumiem chodzi Ci o funkcje "znajdz i zamien"?

Jesli ona dziala tak ze "Znajdz dowolna liczbe tabulatorow i zamien na jeden tabulator" to mas szanse zadzialac. Tylko nie wiem czy tak sie da.
to powinno wystarczyć w sumie


@Zendemion: i mam zamieniac najpierw 2 w 1, potem 3 w 1 potem, 4 w 1 potem, 5 w 1 itd? No jakies rozwiazanie to jest. Niekoniecznie o taie mi chodzilo :P

a w ogóle jak wyglądają tabelki excela z tymi tabulatorami?

Może wystarczy usunąć puste po zaimportowaniu?


@stassma: Czasze poprostu porozjezdzane dane wzgledem siebie a czasem jakies nie zaimportuje wcale a czasem mix powyzszych
Przy importowaniu zaznacz żeby kilka separatorów z rzędu traktowało jako jeden.


@kwiatosz: Raczej nie mam takiej opcji. W poprzednim excelu ponoc sie tak dalo-nie wiem jaki mamy w robocie ale w tym sie nie da-chyba ze trzeba cos innego kliknac a nie "import z pliku tekstowego"
daj znać czy zadziałało.


@MyroN95: Niestety nie do konca. NIe wiem o co chodzi bo jak sobie zrobilem testowy plik to na nim zadzialalo. Na tym na ktorym mialo zadzialac to nie. 2 grupy tekstu byly oddzielone tabem a i tak excel ladowal do jednej kolumny :/ (nawet jak recznie edytowalem kazda linijke i recznie tab zapodalem.

Ale zauwazyem jeszcze jeden problem co komplikuje. Mianowicie grupy nie dosc ze sa oddzielone
ale to wtedy robisz spacje zamień na nic. I zostaną Ci przecież tylko taby ;)


@MyroN95: no wlasnie chyba nie do konca to dziala. Jak dalem znajdz i nacisnalem spacje i zamien na \t to nie znalazl spacji :P jest jakies zamiennik na spacje? (tak jak na tab jest \t)
zamiana spacji na nic to nawet Ci zwykły notatnik to ogarnie. A temat tabów masz przecież ogarnięty.

Nie poddawaj się.


@MyroN95: Nie zrozumielismy sie. Jak dalem "znajdz i zamien" i w polu "znajdz" wklepalem spacje to "ilosc wykonanych operacji 0" czyli nie znalazl spacji zeby je zamienic a spacje byly. Mysle ze nie skumal ze ja chce spacje zamienic. CHyba trzebaby mu powiedziec inaczej- cos wlasnie jak odpowiednikiem tabulatora jest \t.