Wpis z mikrobloga

#unifi #ubiquiti
Drodzy Mircy, kończę budowę domu i postanowiłem stworzyć dość sporą sieć - w każdym pokoju 2 gniazda, telewizory, konsola, do tego dwa AP, sporo dodatkowych urządzeń typu rolety sterowane systemem Sterbox. Postanowiłem zainwestować w Unifi, zakupiłem router USG, switch USW-Lite-16-PoE oraz 2x AP-Lite. Mam jednak problem z podłączeniem tego wszystkiego do sieci. Od dostawcy światłowodu mam router Huawei, do niego przez port LAN podpiąłem router (w port WAN), dalej switch i do niego 2x AP. Problem jest taki, że będąc podpiętym do głównego routera od dostawcy nie wykrywa mi do adopcji żadnych urządzeń. Wyłączyłem zaporę Windows, dalej nic. Czy ktoś miał podobne problemy? Czy routery muszą być na jakichś konkretnych zakresach wewnętrznego IP?
  • 24
@witos: Zaloguj sie na router, zobacz jakie IP dostały unifi z DHCP, zaloguj sie na nie przez SSH i wydaj polecenie set-inform http://adres-kontrolera:8080/inform
Od dostawcy światłowodu mam router Huawei, do niego przez port LAN podpiąłem router...


A nie dało by się zlikwidować tego hjułałeja i kupić wkładkę do USG i podłączyć światełkiem bezpośrednio?
@dktr:
W DHCP widzę jedynie "ubnt" pod adresem 192.168.1.1. Powinienem widzieć wszystkie urządzenia Unifi, czy tylko samo USG, bo reszta jest w kolejnej sieci za USG?

@masqar: @kepak:
Ciężki temat. Ledwie udało mi się wyszarpać login i hasło do ichniejszego modemu/routera. Dostawca to taka lokalna firma założona za pieniądze unijne celem zbudowania sieci światłowodowej w całym powiecie w łódzkim.

Gdzieś wyczytałem, że router dostawcy musi być w trybie bridge.
@witos: Unifi domyślnie ma skonfigurowany klient dhcp, jak w sieci nie ma serwera DHCP ustawia sobie adres 192.168.1.20. Nie znam konfiguracji twojej sieci i nie wiem co i jak masz tam poustawiane. Ja bym zrobił to tak: Ze sprzętu ISP w port WAN twojego USG i na nim ustawiony dhcp-client lub pppoe (w zależności jak tam ISP autoryzuje) potem NAT i osobna podsieć, serwer DHCP z swoją lokalną adresacją i tyle.
@witos: A dlaczego jesteś podpięty do routera dostawcy a nie do switcha?

I w sumie przy takiej sieci radziłbym zrzucić sobie kontroler gdzieś poza komputer, np. na Raspberry Pi
@witos: Chyba się nie zrozumieliśmy
Jesteś wpięty kontrolerem do routera dostawcy, a by widzieć wszystko powinieneś być wpięty do sieci powiedzmy lokalnej tzn. najlepiej pod tego switcha.
@kepak: Bo jak próbowałem to robić przez switch, to co prawda go odnajdywało, ale wywalało błąd w trakcie adopcji. Podejrzewam, że przez brak dostępu do Internetu. Czy się mylę?
W sumie gdzieś na angielskich stronach znalazłem też propozycję, żeby wszystko zresetować do ustawień fabrycznych, odpiąć USG od routera ISP i spróbować zaadoptować taką sieć bez Internetu i dopiero wtedy podpiąć USG do WAN.
@witos: Nie nie nie. Rób to po kolei bo strasznie sobie komplikujesz życie. Wszystko reset do fabryki, USG w domyślnej konfiguracji ma włączony serwer dhcp na porcie LAN i do tego portu łączysz swój switch, każde podłączone urządzenie musi dostać IP i bramą będzie adres USG. Do portu WAN usg podłączasz sprzęt do ISP, pewnie masz tam serwer DHCP i internet zatrybi automatycznie, wtedy podłączasz do switcha oba unifi i komputer
@dktr: Ale wszystkich wyszukiwań z kontrolera UniFi należy dokonywać, będąc podłączonym komputerem bezpośrednio do routera ISP? Czy do switcha za USG?

Ok, czytanie ze zrozumieniem się kłania - komputer do switcha.
@dktr: Przez delegację nie mogłem z tym nic podziałać, ale w końcu wróciłem i dalej próbuję. No i jak podłączam switch bezpośrednio pod router ISP to mam dostęp do internetu. Ale jak podłączę USG do routera ISP to internetu nie ma. Nie rozumiem gdzie tu się pojawia problem... Konflikt adresów IP? Serwer DHCP w routerze ISP ma adres 192.168.1.1 i przydziela od kolejnego. Na liście widzę urządzenie "ubnt" pod 192.168.1.12
@witos: Urządzenie USG i w zasadzie żaden router nie powinien mieć tej samej adresacji na porcie WAN i LAN, podłącz się kablem tylko do USG i ustaw aby jego adres LAN był z innej podsieci np 192.168.10.x albo 172.16.0.x czy tam cokolwiek innego niż 192.168.1.x
@dktr: Podłączyłem się pod samo USG, ustawiłem na nim 192.168.100.1. Udało mi się zalogować tylko do podstawowego panelu, gdzie tylko w sumie to się dało ustawić. Tam też na zielono pojawia się informacja, że USG ma dostęp do internetu, tylko ja na laptopie podpięty do USG już nie. Przez to nie da się zaadoptować pozostałych urządzeń, bo nie mogę się zalogować do konta Unifi... Jakaś czarna magia.