Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Siema, mam 4x4GB RAM tej samej marki czyli Patriot Viper 4 Blackout. Dwie kości kupiłem jakiś czas temu na taktowaniu z XMP 3200Mhz, lecz ostatnio dokupiłem dodatkowe dwie które mają już "inną" budowę na 3000Mhz.

Próbuję ustawić je na XMP 2800 lub 3000 lecz wywala mi gry z powodu DGXIERRORDEVICE_REMOVED/HUNG po jakimś czasie, czasem hard crash lub wieszają się strony lub nie chcą się ładować aplikacje.

Zmniejszyłem ręcznie taktowanie do efektywnego 2400Mhz, działa i nie wiem co mam zrobić. Czy da się podkręcić to jakoś do 2800/3000 żeby korzystać z pełnego taktowania?

Co do błędu "karty graficznej" już testowałem sterowniki, TdrDelay i inne te szajsowate rozwiązania które nie pomogły.

#komputery #kiciochpyta #informatyka #pcmasterrace #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tomszczyk: Nie wiem, ogółem robię dużo rzeczy też związanych z renderingiem i wielozadaniowością, więc większe taktowanie się przyda. Kwestia tego, że nie rozumiem dlaczego to jest tak problematyczne.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Rangy: Jak to platforma AMD to pobaw się z ryzen calculator, trzeba będzie ręcznie ustawiać wszystkie parametry ram-u i liczyć, że pomoże. Ogólnie to pamięci są na różnych kościach, które mają odmienne parametry działania i się "gryzą".
Mają inne profile xmp tj timingi i się gryza Zrób tak jak kolega mówi ryzen calculator. Jak masz dużo zaparcia i odrobinę szczęścia to naprawdę można coś uzyskać. Podkręciłem kości dwóch różnych firm grubo ponad to co oferuje xmp. Czasami lepiej podkręcić 1 i drugorzędowe timingi niż samo taktowanie ram. Ważne żebyś często zapisywał zmiany i robił to stopniowo, poradniki nawet polskie są bardzo przydatne. Pamiętaj o ustawieniu infinity fabric. Occt i
@Rangy: skoro 2 różne zestawy ramu proponuję:
- zrobić OC pierwszego zestawu, ustabilizować pamięci i zapisać nastawy timingów
- zrobić OC drugiego zestawu, ustabilizować pamięć i zapisać nastawy timingów
- dla ryzenów dawało się topografię pamięci RAM daisy chain więc dla 4 kości będzie niższa częstotliwość pracy, także będziesz potrzebował znaleźć maksymalną częstotlowość pamięci dla 4 kości
- po ustaleniu finalnej częstotliwości RAMu i ustabilizowaniu, będziesz potrzebował jeszcze ściaśnić timingi

ogólnie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@robid: Aktualizowałem BIOS do najnowszej wersji, XMP ustawiony na prawie 3000MHz i nowe timingi z profilu (stary BIOS miał inne), po raz pierwszy MemTest na 4 testach wyszedł bez errorów.