Wpis z mikrobloga

@Sebek_Bonk: z tego co wiem to są oparte o debiana, tak jak i ubuntu. Ja mam taką klasyfikacje linuxów:
debian/mint/ubuntu - mega stabilne
arch/manjaro - wysypuje się zanim uruchomisz system
gentoo/lfs - dla chorych #!$%@?ów, nie próbowałem
openSUSE - nie próbowałem, chociaż nie słyszałem o nim złych opinii
redhat/fedora - na ten moment mój ulubiony. Łączy pozytywy archa ze stabilnością debiana. Minusem jest to że ciężej z nią znaleść pomoc niż
redhat/fedora


@RedveKoronny: redhat oferuje tylko płatny redhat worstation (jak nie pracujesz w IBM to tego niegdy nie zobaczysz dostępnego) i niegdzie tego nie sciagniesz a redhat =/= redhat workstation
Fedora to rolling release choc jest bardzo stabilne, ale instalowanie redhata / centosa tego surowego nie polecam, bardzo dużo #!$%@?
arch/manjaro - wysypuje się zanim uruchomisz system


@RedveKoronny: jak ktoś nie umie into linux ¯\_(ツ)_/¯. A tak na poważnie to dla poczatkujacych moze byc bardzo trudny, ale jak juz sie wkrecisz to nie bedzie tam nic trudnego, a przyjemnosc jaka bedziesz czerpal z systemu bedzie bardzo wysoka

gentoo/lfs - dla chorych #!$%@?ów, nie próbowałem


bardziej dla kogos kto chce sie nauczyc dzialania i logiki linuxa, lub dostosowac system w 100% pod
@Czlowiek_Ludzki: wiem że manjaro spróbowałem raz. Na 3 dni. Po czym mi się potężnie zesrał od w sumie przeglądania internetu, i grania w cs go. Pewnie jakaś aktualizacja weszła, bo z tego co słyszałem to akurat standard że aktualizacje lubią wysypac system na arch based distro
myslalem ze fedora jest redhat based


@RedveKoronny: tak i nie, to są BARDZO dalekie zmiany które są testowane zanim wejdą do redhata czesto za 5 lat albo wiecej a niektóre rzeczy nawet nigdy nie wyjdą do redhata bo on bardzo czesto musi takze utrzymywać jakies starożytne aplikacje
@Czlowiek_Ludzki: jakis czas pozniej faktycznie sie okazały wadliwe, chociaz nie wiem juz co wtedy zawiniło. Wiem że się mocno zraziłem do manjaro, zwłaszcza jak nie mogłem kilkanaście godzin zrobic na nim pena z windowsem. Pomógł dopiero brat ze swoim laptopem