Wpis z mikrobloga

@Crisu: pewnie ogranicza prąd - wartość jest wzieta z datasheeta oni sobie policzyli w to nie wnikaj

dziwny ten schemat

chyba po prostu logika jest odwrócona po to masz taka duza rezystacje, żeby domyślnie było 5v z malutkim prądem

bardziej bym się bał, że coś z raspberry sie stało, ale to chyba idioto odporne produkuja

rozumiem, że TXD jest inputem? chociaż ma ">"
@Crisu, @gromwell:

pewnie ogranicza prąd


To jest rezystor podciągający do linii zasilania, tzw. pull-up. Zapobiega występowaniu stanów nieustalonych i zapewnia H (stan wysoki), gdy urządzenia ze sobą nie rozmawiają. Użycie go wymusza standard I2C, tak jest zaprojektowany. Urządzenia też spodziewają się przebiegów prostokątnych. Ponieważ w układzie występują pasożytnicze pojemności, to ten prostokąt się trochę psuje i jest korygowany przez odpowiednio dobrany rezystor.

oni sobie policzyli w to nie wnikaj


Policzyli
mozesz polecic jakis model bo ja kompletnie nie znam sie w temacie


@Crisu: cokolwiek taniego. Jak zepsujesz to już będziesz wiedział jak to działa :) Byleby miał VDC, ADC, VAC, Ohm. Przydaje się ciągłość obwodu (symbol diody), pomiar wzmocnienia tranzystora bipolarnego (hfe), pojemności (Cx). Za ~20zł powinieneś dostać jakiś chiński wynalazek, który to potrafi.

Rozumiem, ze zwarcie moglo byc dlatego ze pomylilem GND z VC ?


@Crisu: nigdy nie montowałem
@Wciagam_kotlety_nosem: Czy taki model UT20B bedzie ok ? Dzis pojade, kupie 3 sztuki czujnikow i walka trwa dalej ;) GPIO chyba nie , bo za kazdym razem urzadzenie bylo restartowane. Takze stan na GPIO byl niski (tak to sie chyba nazywa)
Takze stan na GPIO byl niski (tak to sie chyba nazywa)


@Crisu: wg tego domyślnie używane przez Ciebie piny mają H: http://elinux.org/RPi_BCM2835_GPIOs (to wynika z użycia rezystorów podciągających do linii 3V3). Stan niski nie oznacza "niczego jeszcze nie dotykałem" :)

Stany niski/wysoki (L/H) oznaczają przedziały napięć. A jakie, to już zależy od używanych układów. W standardzie TTL mamy L=[0, 0.8]V, H=[2, 5]V, w CMOS 0-Vdd/2 i Vdd/2 - Vdd. (Vdd w
@Wciagam_kotlety_nosem: Zakup miernika (Alatron MU-39P) to byl dobry pomysl, troche doczytalem i probujemy dalej.

Podlaczylem wczesniej "uszkodzony" czujnik w takim ukladzie

http://postimg.org/image/arzliwl93/

I sprawdzilem napiecie na pinach czujnika wynosi 2.8 V.

Rezystor niby mial byc 4.7K ale jest 4.5.

Wartosci mierzylem 'lepsiejszym' miernikiem znajomego

Nie wiem z czego to wynika ale czujnik mega szybko sie nagrzewa i pewnie jesli bym go zostawil na dluzej to znow stopi plastik płyty:/

Mam wrazenie
@Crisu: gratuluję. A w ramach ćwiczeń poszukaj informacji o jakimś układzie zabezpieczającym (podałem Ci przykładowy model wcześniej, ale są też inne). Jeden scalak za kilka złotych, a może uratować sprzęt za blisko dwie stówki, jak coś popsujesz. Szczególnie się przyda jak zaczniesz podłączać indukcyjności do układu, albo będziesz chciał sterować większymi napięciami.