Wpis z mikrobloga

Hejka
Jaki teleskop polecacie dla początkującego miłośnika astronomii? Szwagier ma 18tke w tym roku i stwierdziliśmy cała rodzina że to będzie najlepszy możliwy prezent.
Widziałem tutaj wpisy Pana Galaanonima(chyba taki miał nick bądź podobny) którego posty widziałem jeszcze na forum ogame (pdk) i chciałem do niego napisać, ale internet mam fatalny i apka wykopu sobie nie radzi :(
Z góry dziękuję :)
#astronomia #kosmos #teleskop
  • 10
  • Odpowiedz
@Goralniskopienny316: ja bym chyba polecił syntę 8'' a jeśli coś mniejszego to MAK 90 (127 to chyba za drogo może być) i do tego montaż EQ3-2 minimum i stalowy statyw - tylko z takim montażem paralaktycznym to jest trochę zabawy żeby skręcić wszystko a Synta na Dobsonie to prosto konstrukcja, wyciągasz i obserwujesz, oczywiście po jakimś czasie gdy się schłodzi lustro i temperatura w tubusie wyrówna się z otoczeniem (w MAKach
  • Odpowiedz
@Goralniskopienny316 synta 8 i tak jak poprzednicy pisali, lustro to jedno a okulary to druga sprawa, te w zestawie szału nie robią(kitowe na nie mówią nie bez powodu) więc przydałoby się coś jeszcze żeby była frajda, w zależności co będzie oglądał to potrzeba 2-3szt a to już jest koszt synty8.
Wszystko zależy od budżetu, jak macie z 2,5-3k zł to już by wystarczyło na legancki zestaw i byłby Pan zadowolony:)
  • Odpowiedz
Jaki teleskop polecacie dla początkującego miłośnika astronomii?


@Goralniskopienny316: Taki, który ma automatyczny mechanizm z aplikacją. Serio, nie kupuj niczego, co trzeba ustawiać ręcznie – to jedna wielka strata czasu. I poszukaj używanego, teleskopy wolno się starzeją, a właściciele raczej dbają o sprzęt.
  • Odpowiedz
mapa nieba


@flamezz: Ta, może jak szukasz Księżyca, to wtedy jasne ( ͡° ͜ʖ ͡°) Początkujący z teleskopem bez automatu to proces mniej-więcej taki:

o, wreszcie, od miesiąca czekałem na tak pogodną noc! A moja mapa nieba wskazuje, że Jowisz wysoko nad horyzontem, więc drzewa nie będą mi go zasłaniać i zobaczę słynne księżyce! Nareszcie! 3 godziny później – kurde, zachmurzyło się, ale przynajmniej byłem blisko znalezienia
  • Odpowiedz