Wpis z mikrobloga

Elektronki, mam modem z czipem firmy macronix: mx25l6445emi-10g

Chciałbym się porozumieć z tymże modemem w trakcie jak on sobie bootuje, z nadzieją że pozwoli mi na manipulacje jego ustawieniami.

Podejrzewam, że potrzebuję do tego jakiegoś JTAG'a, podpiętego do odpowiednich nóżek tego czipu? Czy jestem zmuszony do zainwestowania w jakieś komercyjne cuda typu USB-JTAG? Umie któryś z Was naprowadzić mnie w tym temacie??

#elektronika #jtag
  • 15
@zarowka12: masz 100% racji :)

Ale nadal - jakiegoś JTAG'a musiałbym użyć, ale tylko w celu zrobienia dump'a firmware'u prawda?

Do komunikacji z urządzeniem muszę na płytce poszukać jakiegoś innego złącza/czipu?
@r3ll: JTAG służy do kontrolowania pracy procesora. Może też dawać dostęp do podłączonej do tego procesora pamięci. Jeśli procesor to wspiera to tak, możesz JTAGiem zrzucić firmware. Ale to trzeba najpierw ten procesor znaleźć na płytce, a potem złącze JTAG, o ile ono tam jest. Jeśli firmware jest w tym flashu, to można też się do niego dostać bezpośrednio, ale może to oznaczać konieczność wylutowania tej pamięci oraz użycia odpowiedniego interfejsu
@zarowka12: Procesor znaleźć prosto, bo jest ukryty pod radiatorem (niestety radiator wystaje i zakrywa całkowicie jego najbliższe otoczenie). Na płytce nie znajduję żadnych wystających pinów, ani oznaczeń sugerujących gdzie się ewentualnie wlutować :( Eh, chyba nici z mojej chęci porozmawiania z urządzeniem :(
Jeśli nie ma pozostawionych żadnych pól dla JTAGa, to podpiąć się będzie trudno. Trzeba w ogóle by zdobyć JTAG odpowiedni dla danego procesora. Już łatwiej byłoby wylutować tę pamięć i zrzucić jej zawartość. Trzeba by tylko mieć interfejs SPI i odpowiedni kod zrzucający zawartość Flasha tym intefejsem. Jeśli w ogóle firmware jest w tym Flashu. A pewnie jest sądząc po jego rozmiarze.
@zarowka12: podpowiedz mi jeszcze jedno. Znalazłem informację o tym modemie- skromną ale budującą "the old model has same flash as this modem, usbjtag regocnice it directly with isp pin." Wiem już że po odpowiedni programator musiał bym się udać na usbjtag.com - ale co to jest ten isp pin?
@Pan_Slon: @zarowka12: Udało mi się dobrnąć do podobnego modelu modemu! Na zdjęciu gość zaznaczył jtag i serial (patrz załącznik). 10 lat temu żeby skorzystać z serial'a w modemie, podpinałem go do portu szeregowego w PC, uruchamiałem putty i jazda! Z tym że teraz już takiego portu nie mam na płycie głównej... Rozumiem że musiał bym się zaopatrzeć w coś takiego: http://allegro.pl/konwerter-ft232-usb-rs232-ttl-interfejs-ft232rl-mi-i3537932027.html ?
Pobierz r3ll - @Pan_Slon: @zarowka12: Udało mi się dobrnąć do podobnego modelu modemu! Na zdj...
źródło: comment_v40cjW72wnFQGcddHZbMQRKsTuoiTzyw.jpg
Tak, do seriala potrzebna jest przejściówka z USB na niskonapięciowy serial, np. taka jak ta z Allegro. Ten JTAG powinien być OK jeśli ten modem ma procesor ARM. Co do tych pól, to trzeba wykonać ich identyfikację. Po pierwsze znajdź masę, korzystając z omomierza sprawdź które z pól połączone jest z masą urządzenia. Potem woltomierzem zidentyfikuj pole zasilania. Powinno mieć 3,3V, ewentualnie 5V. Potem możesz szukać TXD. Pole to powinno mieć napięcie
@zarowka12: Kolejny bardzo rzeczowy post wyszedł spod Twojej ręki! :) Wielki plus! W ciemno strzelam że tym sprzętem zawiaduje Broadcom w stylu BCM3380 - tak jak innymi modelami tego sprzętu. Oscyloskopu w domu oczywiście brak, ale myślę że bez niego też się uda:)

@Pan_Slon: Zaraz dostaniesz priva ;)