Wpis z mikrobloga

Czy w zwiazku teoretycznym z osłabieniem zlotowki, w obawie przed ryzykiem walutowym mozemy spodziewac sie duzego odplywu kapitału z zaagranicy ?
Da sie jakoś sprawdzić ile proent obrotu polskiej giełdy to kapitału zewnetrzny ?
#gielda
  • 11
@PISowski_inwestor
"
W 2020 r. inwestorzy indywidualni odpowiadali już za ¼ obrotów na Głównym Rynku akcji GPW (+13 pp. rdr), co jest najlepszym wynikiem od 2009 r. Inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 56 proc. obrotów (-7 pp. rdr), a instytucjonalni – za 19 proc. (-6 pp. rdr)
"
Choć tak jak wskazuje kolega @Fexo, nie sądzę, żeby coś takiego miało miejsce.
@Fexo: @dilmaharabica: @Koronanona: no rozumiem wasze podejście ale ja odnoszę wrażenie ze rynek polski nie jest teraz "popularny" plus osłabienie złotego może spowodować odpływ kapitału do momentu aż sytuacja się bardziej ustabilizuje, bo jesli zakładalibyśmy spadek złotówki to po co trzymać inwestycje w złotówkach jak można je zrobić potem jak już złotówka będzie słabsza ??
ja nie mówię o wielkiej zwale ale bardziej o takim szarpnięciu wstecz aż złotówka
@PISowski_inwestor:
- PPK skupują coraz więcej akcji, bo kolejne firmy dołączają do programu --> czynnik popytowy
- Sentyment na duze spolki polskie sie odwraca. Techniczne sygnaly kupna. Patrzac po relatywnej sile w ostatnich tygodniach i notowaniach ETF EPOL.US --> czynnik popytowy
- Saga bankowa, ktore maja duzy udzial w wigu20, dobiega konca i niezaleznie od ostatecznej formy "oczysci" atmosfere
- Spolki energetyczne poprzez wydzielenie aktywow weglowych tez powinny przestac byc ciezarem
@PISowski_inwestor Ale Twoja logika jest jak najbardziej w porządku - lepiej byłoby odczekać na aprecjację Twojej waluty jeżeli chcesz realizować jakąś transakcję. Problemem według mnie jest chęć oszczędności kilku procent poprzez wstrzelenie się w idealny moment ruchu na kursie. Lepiej czas na analizę kursów poświęcić na analizę samej inwestycji, będzie to z korzyścią dla Twojego portfela : ) a jak już chcesz sobie brać na to poprawkę, to takie szarpnięcia oczywiście mają