Wpis z mikrobloga

Tak sobie dzisiaj oglądałem ten mecz o mistrzostwo to w ogóle nie wiem jak ktoś może forsować (ten Damian Reszka to robi) że warcaby są bardziej albo przynajmniej tak samo skomplikowane jak szachy XDDD. Jak to oglądam i widzę jak kandydatki mają problem z niekiedy naprawdę prostymi ruchami to się tylko uśmiecham, bo taki sam poziom tylko w szachach to jest w ogóle niebo a ziemia. W ogóle pamiętam jak jeszcze w gimnazjum z ziomkiem graliśmy w szachy po turniejach ale to typowo 4fun (poziom 1400) i zapisaliśmy się na ligę warcabową (też 4fun) to dzieciaki które jeździły na jakieś międzynarodowe eventy z nami miały ratio 50:50, podczas gdy z najlepszymi zawodnikami z szachów (którzy o międzynarodowych turniejach to mogli raczej pomarzyć, oprócz 1 ziomka który jest GMem) to nas tak niszczyli że siadając z nimi w rundzie to byłem pewny super #!$%@?. W sumie taki wpis z dupy ale trochę mnie striggerowal ten gość mówiący że ta śmieszna gra jest porównywalnie skomplikowana do szachów i poziom zawodników jest podobny
#warcaby #szachy
  • 8
@Xoltron: porównywalnie skomplikowana nie jest bo warcaby są w całości rozwiązane. Inna sprawa, że nadal dla człowieka w większości pozycji nie jest możliwe policzenie wszystkich wariantów zarówno w szachach jak i warcabach więc dla ludzi są tak samo trudne. Niższy poziom zawodników wynika jedynie z mniejszej popularności warcabów a nie z tego, że są łatwiejsze.
@Xoltron: Może nie śmieszna gra, ale raczej masz rację , w szachach jest więcej do ogarnięcia. Z resztą komputery już rozpykały warcaby do końca, a szachy jeszcze nie. A gość tak gada, bo jest wysoko postawionym graczem warcabów, więc ich broni w zaparte. Tu nie ma co porównywać nawet, dwie inne gry.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@Xoltron: właśnie nie. Gry są porównywalne przez to że ludzki umysł ma określony bank pamięci i w myślach możesz przewidzieć tylko określona ilość posunięć. Różnica jest taka że w szachach masz szerokie ale płytsze drzewko wariantów, w warcabach masz je węższe ale jest ono głębsze.
Sam Ivanchuk mówi że warcaby 100 polowe mają proste zasady ale nie są wcale prostrzą grą niż szachy a jest utalentowanym szachistą