Wpis z mikrobloga

Prace nad kolejnym interesującym usprawnieniem Ethereum są w toku:

https://hackmd.io/@vbuterin/state_expiry_paths

State Expiry, czyli przedawnianie wpisów w bazie danych, pozwoli w przyszłości na permanentne zatrzymanie jej rozrostu. Ogólna koncepcja jest prosta: Po upływie 12 miesięcy od ostatniej transakcji, dane powiązane z adresem/smart kontraktem zostają skasowane z systemu. W celu np. wydania funduszy z takiego adresu w późniejszym okresie, niezbędne będzie dostarczenie brakujących informacji (tzw. witness data) wraz ze standardową transakcją

Oczywiście budzi to naturalny niepokój o utratę środków jeśli dane zostaną usunięte a użytkownik nie będzie miał backupu - mamy tu jedną zaletę - witness data to nie są informacje poufne, a więc:

1. Będzie pewna ilość węzłów mających cała bazę danych (nawet jeśli będzie bardzo duża), dostarczające witness data w zautomatyzowany sposób
2. Przestarzałe dane będzie można przechowywać, w zdecentralizowanych systemach przechowywania takich jak filecoin, czy będący w końcowej fazie produkcji Swarm
3. Użytkownik który nie ufa tym zabezpieczeniom, może samodzielnie dokonywać backupów

Warto zwrócić ważną uwagę na poboczny efekt działania takiego rozwiązania:
Efektywnie oznacza to coroczną opłatę za przechowywanie danych Dzięki czemu w końcu zamiast nieskończonego puchnięcia, będziemy mieli do czynienia z siłami rynkowymi automatycznie regulującymi popyt i podaż na trzymanie witness data. Problem Solved.

#ethereum #kryptowaluty
A.....o - Prace nad kolejnym interesującym usprawnieniem Ethereum są w toku:

https...

źródło: comment_1619991933acBntgRUjrI3ZUM021YLVs.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
1. Będzie pewna ilość węzłów mających cała bazę danych (nawet jeśli będzie bardzo duża), dostarczające witness data w zautomatyzowany sposób

@Amebcio: Czyli jeszcze bardziej zawężamy liczbę pełnych węzłów z i tak niewielkiej ich liczby. Jebolny blockchain zbiera żniwa.
@emjot86: @public_html: Ale jak to? Przecież przestrzeń SSD jest tania! Przecież jestem z 2010 roku! :D
USPRAWNIENIE :DDD W wszystko, największe gówno zawsze przedstawiacie jako innowację. INTERESUJĄCE USPRAWNIENIE! Problem solved. Ja
  • Odpowiedz
@Amebcio: Nie dostarczasz żadnego skryptu tumanie. Jedynie klucz pubnliczny i podpisujesz to kluczem prywatnym.
Co ty znów wymyślasz? Co ty #!$%@?? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
Musi on odpowiadać hashowi na który wydano monety. To wszystko.
Co ty bełkoczesz? Skrypt generujesz samoistnie z niczegio w momencie wpłaty na adres.
Zaraz.... P2SH Pay to
  • Odpowiedz
@NiechWamKaczorSrubeDokreci:

Gadamy od początku o konieczności dostarczania danych wraz z transakcją. Prawda jest taka, że nawet odchudzone Ethereum robi to lepiej od Bitcoina (który w zaawansowanych transakcjach nie przechowuje danych by design)

Taproot to nie transakcja P2SH


Technicznie, taproot łączy zwykłą transakcję i P2SH w jeden standard - do zaawansowanych funkcji musisz dostarczać skrypt tak samo jak wcześniej, inaczej masz do dyspozycji tylko prymitywne transakcje. Ale z kim ja rozmawiam? Z
  • Odpowiedz
Gadamy od początku o konieczności dostarczania danych wraz z transakcją.


@Amebcio: TUMANIE #!$%@? MAĆ> WSZYSTKO CZEGO POTRZEBUJESZ TO KLUCZ PRYWATNY I NIC POZA TYM!

Wy będziecie obcinać z węzłów dane i będziecie je pobierać za opłatą od pełnych węzłów. CO ty #!$%@?? Twierdzisz że my mamy coś takiego w BTC, że żeby wydać BTC musimy p[obrać jakieś dane? CO TY BEŁKOCZESZ #!$%@? MAĆ :D

Już ci konkretnie #!$%@? na łeb. Tak
  • Odpowiedz
Technicznie, taproot łączy zwykłą transakcję i P2SH w jeden standard - do zaawansowanych funkcji musisz dostarczać skrypt tak samo jak wcześniej, inaczej masz do dyspozycji tylko prymitywne transakcje. Ale z kim ja rozmawiam? Z człowiekiem który właśnie ode mnie dowiedział się co to jest i jak działa P2SH...


@Amebcio: Skrypt generujesz tylko z kluczy prywatnych. O czym ty gadasz? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜
  • Odpowiedz
@Amebcio: Co to znaczy nie? Wymyślasz sobie rzeczy z dupy i po prostu tak #!$%@?. Podaj przykład, uzasadnij :D
Czego nie możesz zrobić, wydać mając tylko klucze prywatne z taproota czy z P2SH?
Człowieku, ty jesteś po prostu przeżałosny. Robisz takie #!$%@? idiotyczne fikołki jak nigdy :D
Dlatego z tobą nie ma sensu dysksja. Przed chwilą mi wciskałeś że BTC nie działa z nieprawdziwym czasem i ze pobiera go jak wasz
  • Odpowiedz
@Amebcio: Tak, kiedy się wpłaca na ten adres. Np. CLTV. No i co z tego? To tylko blokada czasowa. Możesz wydać monety np. powyżej danego bloku a nie wcześniej. Trzeba poczekać a nie mieć coś poza kluczem prywatnym :D
Nie rób #!$%@? z logiki.

Jak zawsze. Kiedy nie masz co powiedzieć, to żeby nie wyglądało ze poległeś, zmieniasz temat i spamujesz byle jakim bełkotem, byle niby wyglądało ze toczysz dyskusję. JESTEŚ
  • Odpowiedz
@NiechWamKaczorSrubeDokreci:

Tak, kiedy się wpłaca na ten adres. Np. CLTV. No i co z tego?


Przeczytaj jeszcze raz link do Bitcoin Wiki, który podałem wcześniej. W P2SH płacisz do sumy kontrolnej skryptu. Skrypt z OP-kodami dostarczasz kiedy wydajesz monety z tych outputów. Innymi słowy kiedy wydajesz, musisz udowodnić że masz do tego prawo, a dowodem jest dostarczenie skryptu pasującego do sumy kontrolnej.
  • Odpowiedz
Przeczytaj jeszcze raz link do Bitcoin Wiki, który podałem wcześniej. W P2SH płacisz do sumy kontrolnej skryptu.


@Amebcio: Nie do sumy kontrolnej (ja #!$%@?ę :D) tylko hashu skryptu. Co ja mam czytać jak doskonale wiem jak to działa?

Skrypt z OP-kodami dostarczasz kiedy wydajesz monety z tych outputów.


No i przecież to napisałem. To są np. skrypty CLV i CLTV. No i to są tylko i wyłącznie blokady czasowe. No i
  • Odpowiedz