Wpis z mikrobloga

#bezpieczenstwo #oszukujo

Ktoś mnie próbował dopaść znanym już SMSowym podstępem ("Przesylka do Ciebie zostala przekazana kurierowi DPD. Link do sledzenia:" - i tutaj link od czapy) ale w dziwnej odsłonie wskazującej moim zdaniem bardzo mocno na jakiś wyciek danych ze sklepu online C&A (c-and-a.com)

Po pierwsze, nigdy wcześniej nie dostałem takiego SMS, a w ciągu 2-3 dni od zamówienia z C&A dostałem ich kilka.
Po drugie, SMSy były wysyłane z niemieckiego numeru - a C&A dość wyraźnie w kilku miejscach informuje że wysyłka jest z Niemiec, że jak zwrot to też dłużej trwa bo towar musi dotrzeć do Niemiec, że zamówienie składasz w C&A Mode GmbH a nie w czymś polsko brzmiącym itp.

Tak więc faktycznie spodziewałem się info o wysyłce i nawet nie zdziwił mnie niemiecki numer, skoro niemiecki to też nie zdziwiło mnie że numer wyświetla się jako numer a nie ma "słownej" nazwy nadawcy jak to często robią sklepy i inne firmy. Dopiero dziwne adresy linków wzbudziły większą czujność. Więc potencjalna strategia "wysyłamy do tych co ostatnio zamówili z C&A" pewnie może działać. Tylko skąd wiedzą kto zamówił? Przejęcie hasła do innego serwisu i ponowne wykorzystanie tutaj wykluczam, bo mam unikalne dla każdego sklepu.

@ZaufanaTrzeciaStrona @niebezpiecznik-pl mieliście może podobne sygnały / tropy?
  • 2