Wpis z mikrobloga

Dla tych co wczoraj przegapili (późno wrzuciłem posta):
Pełna obsługa #etoro i przez "przypadek" kryptowaluty już jest pod https://kalkulatorgieldowy.pl!
Obecnie obsługiwane formaty to: #etoro #degiro #trading212 (również CFD) #exante #revolut

Zmiany:
- Import wyłącznie możliwy z raportu XLSX w języku angielskim. Polska wersja zawiera duplikaty nazw. Instrukcja w oknie importu
- Import może trwać nawet do 10 sekund (w zależności od liczby transakcji) - w tym czasie przeglądarka może nie odpowiadać
- Wczytywane są wszystkie transakcje z zakładki 'Closed Transactions' (podsumowanie bierze pod uwagę tylko te z wybranego roku)
- Zakładka 'Akcje' zmieniła nazwę na 'INWESTYCJE FIFO'
- Zakładka 'CFD' zmieniła nazwę na 'INWESTYCJE' i obejmuje kryptowaluty, CFD oraz akcje/fundusze, które otwierane i zamykane są w ramach jednej pozycji (tak jak w eToro)
- Zakładka 'INWESTYCJE' posiada ukryte kolumny m.in. z kursami średnimi NBP
- Dodano przycisk "Masowej Edycji" na zakładce "INWESTYCJE", można za jego pomocą zmienić Giełdę oraz Kraj PIT/ZG
- Dywidendy w raportach eToro nie zawierają informacji o pobranym podatku. Z tego co znajduje się na stronie eToro widzę, że zawsze jest to 30%. W związku z tym aplikacja domyślnie traktuje wszystkie otrzymane dywidendy jako 70% kwoty brutto dywidendy i przelicza ją by ostatecznie wyświetlić kwotę brutto i 30% podatku.

Kryptowaluty(szczegóły w dalszej części posta):
- Kryptowaluty są automatycznie wykrywane na podstawie nazwy
- Kryptowaluty są tymczasowo wyłącznie dostępne w sekcji 'INWESTYCJE'
- Giełda/Kraj PIT/ZG nie ma znaczenia w przypadku Kryptowalut
- Na podsumowaniu znajduje się osobna sekcja dla Kryptowalut
- Jeśli w roku 2020 otwarte zakupione zostały kryptowaluty i nie ma ich w wykazie transakcji zamkniętych - należy wprowadzić taki zakup jako transakcję ze statusem pozycji "Otwarta".
W późniejszym terminie doszlifujemy import kryptowalut ale stały się one niejako "nieplanowanym bonusem" podczas pracy nad eToro.

Wybrakowane raporty:
Niestety eToro czasami nie załącza informacji o walucie w jakiej została przeprowadzona transakcja i należy ją uzupełnić manualnie dla danego 'Position ID' w zakładce 'Transactions Report'. Komunikat błędu informuje o jaką transakcję chodzi i jaki ma 'Position ID'. Wystarczy uzupełnić taką parę w formacie XXX/YYY gdzie YYY to skrót waluty np. EUR - część XXX nie ma znaczenia i można tam wstawić 'X'. Przykład to 'X/EUR' lub 'X/USD'.

Rozliczanie kryptowalut różni się znacznie od rozliczania tradycyjnych instrumentów finansowych.
W uproszczeniu:
Koszty powstają od razu w roku nabycia kryptowaluty za walutę tradycyjną.
Przychód powstaje w momencie wymiany kryptowaluty na walutę tradycyjną.
Zmiana kryptowaluty na kryptowalutę nie ma znaczenia.

Podatki kryptowalutowe to dla mnie nowość ale podczas testów nie znalazłem błędów wyliczeniowych.

Niech już będzie 1 maja i będziemy mogli odpocząć []

Ps. Mamy już 9 patronów ale nadal jest miejsce!

#kalkulatorgieldowy #gielda #podatki #pit
pur3pwnage - Dla tych co wczoraj przegapili (późno wrzuciłem posta):
Pełna obsługa #...

źródło: comment_1619417979fCdRU432WbZ7gZBbsEYKkM.jpg

Pobierz
  • 58
@pur3pwnage: świetna robota! Takie pytanie: jeśli dobrze rozumiem, gdy rozliczasz CFD z dźwignią to liczysz wartości kosztów i przychodów jako wartości akcji (tj podejmuję się CFD za 100$ z dźwignią 10, to mój koszt będzie równy 1 000$, a nie 100$ i analogicznie przychód). Czemu w tej sytuacji nie brać po prostu zainwestowanego kapitału, czyli tych 100$? Szukałem trochę informacji na ten temat ale ciężko coś znaleźć
@adamelloo szukałem informacji na ten temat i nie znalazłem w samuch przepisach/interpretacjach wskazania na opisany przez Ciebie sposób. Będę pisał jeszcze o płatne interpretacje ale na nie trzeba czekać do 3 miesięcy :(

Ale tak, liczone jest tak jak opisałeś,że domyślasz się że jest.
@pur3pwnage: Tak się jeszcze zastanawiam jak to ogarnąć z walutami. Np mam zakup stocka 'Siemens Gamesa Renewable Energy SA' w EUR.
Position ID: 814877645
Cena otwarcia: 30.01EUR (kurs 4.4642)
Cena zamknięcia: 29.25EUR (kurs 4.5069)
Liczba: 0.269213
Strata:-0.20EUR czyli: 36,07zł - 35,49zł = -0.58zł

Ale etoro tylko działa na USD i oni robią automatyczne konwersje więc mi z konta odliczyli -0.25USD. Czyli -0,92zł po kursie 3,6919.
Wygląda jakbym stracił ~0,34
@Rofox: Tak, zgodnie z pokręconymi przepisami (bo są też interpretacje mówiące by przeliczać jednak po cenie samej transakcji) interesuje nas de facto cena zakupu w USD odjęta od ceny zakupu w USD.
Hmm zobaczę jeszcze jutro czy nie dało by się jednak z ich raportów zrobić konwersję na pobrane środki w USD oraz wypłatę w USD. Wiem, że podczas analizy trafiłem na przypadki, że było to niemożliwe.
@pur3pwnage: A gdyby tak wykazać podatek nie jako:
przychód: suma sprzedaży akcji po przeliczeniu NBP
koszt: suma kupna akcji po przeliczeniu NBP
dochód = przychód - koszty

a jako
przychód: suma Profit z raportu etoro (zawsze jest w USD) po przeliczeniu NBP
koszt: suma Loss i różnych fees (też są zawsze w USD) po przeliczeniu NBP
dochód = przychód - koszty

w tym drugim, trochę (chyba?) oszukujemy na przychodzie i kosztach
@pur3pwnage: Wydaje mi się, że po kolumnie Amount można by dotrzeć do cen w USD. Np mamy takie kolumny
Amount: 13,98 USD
Units: 0,075660
Open Rate: 152,50 EUR
Close Rate: 193,56 EUR
Profit: 3,70 USD

Koszt = Amount * NBPwdniu_zakupu
Przychód = (Amount + Profit) * NBPwdniu_sprzedaży
Dochód = Przychód - Koszt = Amount

Bazując na cenach w innej walucie niż USD tracimy to jaki kurs zastosował
@pur3pwnage: + zauważyłem, że ten excel oszukuje na open/close rate więc lepiej na nich nie polegać. Np ceny Ripple mają cztery miejsca po przecinku a na exporcie są tylko dwa. Przy większych kwotach pojawiają się niezgodności.
Penny stocks też często mają cztery miejsca więc przy dużych ilościach będą nieścisłości.
@wojcielec: hej, oj faktycznie zbyt długi komunikat się pojawił i nie widać przycisku zamknij.
Dam to osobie od UI do poprawy. Możesz na chwilę obecną:
a) Pomniejszyć stronę (zoom out) i wtedy komunikat będzie mniejszy by go zamknąć
b) Kliknąć raz "TAB" a potem "ENTER". Powinien zaznaczyć się przycisk zamknięcia za pomocą TAB a ENTER go "kliknie"

@Rofox w tym wypadku obowiązkiem nawet jest korzystać z kwoty zainwestowanej i zysk/strata. Jutro