Wpis z mikrobloga

Chcę kupić obiektyw do zdjęć z rozmytym tłem. Obecnie mam #sony 16-50mm f3.5-5.6 No i ciężko mi uzyskać taki efekt. Czy obiektyw 35mm F1.8 bardziej mi się sprawdzi? Czy to będzie fajny dodatek do obecnego czy szukać jakiegoś innego? Docelowo chce mieć tylko 2 obiektywy No wiem że większej liczby i tak nie będę nosić. #fotografia #obiektywy #hobby #bezlusterkowce
J.....a - Chcę kupić obiektyw do zdjęć z rozmytym tłem. Obecnie mam #sony 16-50mm f3....

źródło: comment_1618739452FLEFNHPL5ur3LiTsQqc5KO.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@Jebecca: na rozmycie tła wpływa kilka aspektów sprzętowych: wielkość matrycy w aparacie (im większa tym lepsze rozmycie), ogniskowa obiektywu (im dłuższa tym lepsze rozmycie) i przysłona (im mniejsza tym lepsze rozmycie).
Później dochodzą takie rzeczy techniczne jak odległość obiektu od aparatu i tła od obiektu.

Nie wiem czy masz aparat pełno klatkowy czy APS-C ale... jeżeli APS-C to ta 35 będzie spoko... ale możesz się pokusić też o jakieś 50
  • Odpowiedz
@Jebecca: bokeh o którym mówisz, zależy w zasadzie od 3 rzeczy, jasności obiektywu (tutaj 30 mm 1.8 jest okej), wielkości martycy (czyli zależy do czego będziesz miała podpięty ten obiektyw) i odległości pomiędzy fotografem, fotografowanym przedmiotem, a tłem.
  • Odpowiedz
@nagro85: @spiritus: dzięki za odpowiedzi, aparat Sony a6000. Czyli lepszy byłby 85mm F1.8? Ja jestem totalnym amatorem, od 2 lat robię zdjęcia tym co mam i jakoś już mi to wychodzi, chciałabym spróbować czegoś nowego
  • Odpowiedz
@Jebecca: 85/1.8 będzie spoko szkłem. Tylko pamiętaj aby dobre mocowanie było ;)
Tam masz chyba Sony-E jeżeli dobrze kojarzę (sprawdź).

Możesz też poszukać 7artisansa albo samyanga 85/1.4. Będą to równie świetne szkła... ale musiałabyś się nauczyć ostrzyć ręcznie :)
  • Odpowiedz
@spiritus: ogniskowa wpływa de facto tylko pośrednio, w sensie jeśli skadrujesz na dwóch różnych ogniskowych (wiem ze to fizycznie nie możliwe) te same kadry, a reszta parametrów pozostanie taka sama to głębia ostrości będzie podobna
  • Odpowiedz
  • 0
@Jebecca: jak już robisz zdjęcia to pewnie może używasz czegoś w rodzaju lightroom. Zobacz sobie ile zdjęć zrobiłaś na jakiej ogniskowej - chodzi o to, czy preferujesz szerokie kąty(16mm) czy dłuższe. Polecałbym dobrać obiektyw wedle tego. 85mm to dość długa ogniskowa, jeśli interesują cię portrety to nada się dla pojedynczych osób głównie. Sam mam a6000 i dokupiłem sobie Sigma 30mm 1.4. super obiektyw. Jeśli szukasz czegoś uniwersalnego to chyba raczej
  • Odpowiedz
  • 0
@Jebecca: natomiast to co wyżej panowie napisali jak najbardziej podtrzymuje. Mam też 18-105 ze stałym światłem 4 i też kozacko rozmywa tło na dłuższej ogniskowej. Ale właśnie polecam obiektyw dobrać pod to co lubisz, bo kupując coś niekompatybilnego że swoimi upodobaniami tylko będziesz się denerwować, że np nic Ci się kadrze nie mieści i musisz odchodzić daleko albo w drugą stronę, że musisz komuś "pod nos" podchodzić.
  • Odpowiedz
@spiritus: przy zachowaniu takiej samej odległości obiektu od przetwornika i przysłony to masz takie samo rozmycie. Jedyne co się zmienia to pokrycie kadru, lecz nie głębia ostrości.
  • Odpowiedz