Wpis z mikrobloga

#komputery #pytanie Otóż taka sytuacja, do tej pory używałem zestawu z 16GB pamięci (2x G.Skill F4-3000C16D-16GISB
Aegis DDR4 DDR4-3000MHz CL16-18-18-38 1.35V) Całość działała sprawnie (bez żadnych ustawień dodatkowych w BIOS) na 3000MHz.

Dziś dołożyłem dwie dodatkowe identyczne kości... Pojemność jest wykrywana poprawnie ale częstotliwość spadła do 1866MHz...

Co to za czary? Jeszcze nie bawiłem się w przekładanie. Zrzut z CPU-Z poniżej...
LostHighway - #komputery #pytanie Otóż taka sytuacja, do tej pory używałem zestawu z ...

źródło: comment_16186794692dqUP28Zz4DTtbjIoQD7qG.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@Ralphs: Niestety nie widzi zmian... Jeszcze nie sprawdzałem Wszystkich częstotliwości w dół od 3000 ale testowo nie poszło na 2800 i 2400. Zanim zacznę kombinować to wrzucę nowy bios, właśnie widzę, że są nowsze a update robiłem zaraz po kupnie.
  • Odpowiedz
  • 1
@LostHighway Dziwne, że się nie uruchomiły na 2133 MHz. Sprawdź osobno nowe kości. Wprawdzie zeny pierwszej generacji miały słaby kontroler pamięci ale tu jest jakaś anomalia. Podbij napięcie SoC.
  • Odpowiedz
@Ademu: Wczoraj już nie miałem siły ale dziś usiadłem do tematu. Te 1866MHz to minimalna prędkość pamięci dla tego sprzętu...

Sprawa teraz wygląda ta:
1. Pozostawienie starych kości 2x8GB
2. Aktualizacja biosu do najnowszego
3. Komputer działa prawidłowo wystartował na 2133MHz i po restarcie przełączył się sam na 3000MHz
4. Zamiana kości na nowe, 2x8GB. Efekt ten sam jak w punkcie 3
5. Dołożenie starych kości (nowe pozostały na głównych slotach)
  • Odpowiedz
  • 0
@LostHighway Taki urok starych ryzenów. Jak będziesz miał chęci to ustaw napięcie SoC w procku do 1.15, max 1.2, ewentualnie podbij też dla ram-ów i zobacz czy coś ugrasz.
  • Odpowiedz
@Ademu: Dzięki za info, jak będę miał czas na zabawę to sprawdzę te napięcia. Co jeszcze zauważyłem, to na starym biosie stockowo napięcie na ramie było w okolicach 1.2V, ustawiałem na 1.35 czyli takie na jakich powinny pracować. Na nowym z automatu skoczyło na okolice 1.35V. I dodatkowo na nowym start systemu jest szybszy, tzn do momentu pojawienia się POST nie ma przerwy jak po włożeniu kości na starym biosie. Czyli
  • Odpowiedz
@Ademu: Ehh Update... :) Po takim czasie ale pomyślałem, że się odezwę :)
Działało to ok na 2800MHz ale do czasu (dziwne) potem zaczęły się zwiechy, przede wszystkim gdy zapychałem ram. Blue screen jakiś raz dziennie z losowego powodu. Podniesienie napięć na pamięciach lub na mostku nic nie pomagało. Dopiero zejście o 33MHz niżej poprawiło sytuację. Od około 2 tygodni komp pracuje stabilnie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LostHighway: Czy próbowałeś ustawiać timingi, chociaż te główne? MSI ma funkcję "Memory. Try It!" do luźnego oc, może coś by pomogło. Pasowałoby je przelecieć memtestem, choćby TestMem5 (test wg 1usmus), skoro piszesz, że jest zwiecha przy zapełnieniu.
  • Odpowiedz
Memtesty przechodziły właśnie ok. Puszczałem z 3 razy.
Co do timingów to przymierzałem się ale jeszcze nie testowałem, szkoda mi czasu na to... :/
Zobaczę co tam da się przestawić ale to tak w przyszłości :)
  • Odpowiedz