Wpis z mikrobloga

#kalkulatorgieldowy #gielda importujac dane z trading212 i rwvolut mam info aby uzupelnic na odpowoednia "gielde" lub kraj spolko bo domyslnie ustawia "inna". Czy musze to robic recznie dla kazdej pozycji? Nie widze opcji zaznaczenia wszytskiego i zmiany no na NASDAQ
  • 23
@Kuklak nie wiem czy bedziesz umial mi odpowiedziec na jeszcze jedna nurtujaca rzecz. Moj Pit 38 ksiegowa ma rozliczyc wsponie z moja żona. Pit 8C od eMaklera wskazujacy STRATE puszczam indywidualnie przez e-pit. Pytanie odnosnie zysku uzyskanego z revolut+trading gdzie juz wychodzi podatek. Wystarczy ze podam ksiegowej odpowoednie wartosci z kalkulatora do wpisania w odpowiednie pola w Pit38 i to juz sie zbilansuje z moim indywidualnym Pit8C?
Moj Pit 38 ksiegowa ma rozliczyc wsponie z moja żona

Nie da się tak.

Wystarczy ze podam ksiegowej odpowoednie wartosci z kalkulatora do wpisania w odpowiednie pola w Pit38 i to juz sie zbilansuje z moim indywidualnym Pit8C?

Pit-38 jest wstępnie uzupełniony na podstawie pit-8c z mBanku. W odpowiednie pola wpisujesz to, co wypluje kalkulator i się zbilansuje, wyliczy łączny zysk/stratę i podatek

@mor3nko:
@Kuklak rozumiem, ale dlaczego rozliczenie wspolnie nie wchodzi w gre? Księgowa mowila ze ona wspolnie rozlicza nasze pity podstawowe a moje sprawy gieldowe powinienem rozliczyc indywidualnie.
Czy mam rozumiec ze ona bierze moj podstawowy pit i go rozlicza wspolnie z zony, a ja sam uzupelniam te dane gieldowe przez strone epit i wysyłam uzupelniony pit 38 online?
@mor3nko: tak lub przez e-Deklaracje. Nie można rozliczać zysków kapitałowych wspólnie...bo tak zdecydował ustawodawca. Jest za tym logika bo można rozliczać straty z lat ubiegłych i powstał by problem gdybyś za rok się nie rozliczał razem - czyja jest ta starta.
rozumiem, ale dlaczego rozliczenie wspolnie nie wchodzi w gre? Księgowa mowila ze ona wspolnie rozlicza nasze pity podstawowe a moje sprawy gieldowe powinienem rozliczyc indywidualnie.

Tak, o to mi chodziło. Pita z giełdy (38) nie da się rozliczyć wspólnie z małżonkiem

Czy mam rozumiec ze ona bierze moj podstawowy pit i go rozlicza wspolnie z zony, a ja sam uzupelniam te dane gieldowe przez strone epit i wysyłam uzupelniony pit 38 online?
@Kuklak dziekuje za pomoc. W pit38 uzupelniam tylko dwie pozycje: Przychod (poz. 22 z pit38) oraz koszty uzyskania przychodu (poz 23. z pit38) . Panstwo uzyskania dochodu ich nigdzie nie interesuje?
@mor3nko: Zależy od operacji w revolut i trading 212 (np. dywidendy, podatek zapłacony za granicą).

Panstwo uzyskania dochodu ich nigdzie nie interesuje?

Może interesować - wtedy załącznik. Zrób tak, jak podpowiada kalkulator
@Kuklak myslalem ze w pit38 uzupelniam tylko przychod i koszt tak jak wspomnialem. Wszystkie operacje z trading i revolut robione na rynku usa. Teraz jednak zastanawiam sie kiedy mam tworzyc osobny PIT/ZG?
Z dywidend mam 1 zl podatku należnego i 1 zl zapłaconego xD ale to jest dosc jasne gdzie to wpisac w pit38 wiec nie ma tematu.
czy wartosci okreslajace dochod z podzialem na Panstwa nie powinny jakos współgrać z "zyskiem" instrumentów finansowych razem?


@mor3nko: Powinny się sumować, ale chyba jak masz w jakimś państwie stratę, to kalkulator tego nie pokazuje w części z podziałem na państwa
@Kuklak zgadza sie. Troche oszukalem i straty z londynskiej gieldy wpisalem jako usa xD moze mnie za to nie zamkną. Podatek zaplacony zagranica w pit/zg podaje tak czy inaczej 0
@mor3nko: a ten kalkulatorgieldowy.pl może się mylić? Eksportowałem dane z Trading zsumowałem transakcje w excelu, odjąłem koszty od przychodu (dokładnie tak jak zrobil to alior) i wyszło ze jestem na minusie co ma sens bo sporo pozycji otwarłem a nie zamknąłem.

Natomiast w kalkulatorze pokazuje mi ze mam podatek do zapłaty wtf?
@pur3pwnage: coś jest nie tak, bo według kalkulatora mam 3 razy większe koszty i przychody niż normalnie, a liczyłem na piechotę, ręcznie. Wydaje się tak jakby brał pełne akcje zawsze pod uwagę a ja kupowałem cząstkowe.