Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Narobiłem dużego bałaganu i chciałbym to posprzątać. Wszystko przez brak wiedzy. Zawsze myślałem, że obowiązek podatkowy jest w momencie gdy wypłacam pieniądze z giełdy na konto bankowe.
PLN na Bitbay traktowałem jakby to było USDT.

Po kolei:
W listopadzie 2017roku wpłaciłem na giełdę około 1400zł. Zrobiłem tam kilkanaście transakcji Krypto-PLN, PLN-Krypto.
W lutym 2018 dzięki złym decyzjom inwestycyjnym zostało mi 1200zł za które kupiłem Bitcoin.
Trzymałem go do grudnia 2020. Sprzedałem za 3200zł a kilka tygodni później zainwestowałem wszystko w altcoina.
Kurs alta wystrzelił w kosmos a ja kilka dni temu sprzedałem część za ponad 5000 pln i od razu kupiłem za to innego alta.

Nigdy nie wypłacałem pieniędzy z giełdy i nie zamierzam tego robić w najbliższych kilku latach. Inwestycja w krypto jest długoterminowa ale zacząłem się interesować podatkami i dowiedziałem się, że powinienem zapłacić za zysk:
- sprzedaż BTC w grudniu 2020
-Ostatnią sprzedaż alta za 5k.
-kilka małych zysków w 2018roku.

W tym roku złożyłem już deklaracje podatkową. Czy mogę teraz zapłacić zaległe podatki z przed lat aby mieć czystą sytuację. Są na to jakieś procedury?
#kryptowaluty #podatki

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #607965b4919c6e000abfea82
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Wesprzyj projekt
  • 17
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: od 2019 jest tak że każda wymiana PLN (czy tam inna waluta) na krypto to twój koszt, a każda wymiana krypto na PLN to przychod. Przychód - koszty = dochód (albo strata) i od tego trzeba zapłacić podatek. Wcześniej było to jakoś inaczej liczone, nie pamiętam dokładnie. I ogólnie tak, z tych zaległych lat powinieneś się rozliczyć. Zamiana na PLN nawet na giełdzie rodzi obowiązek podatkowy. Przy czym trzeba by
  • Odpowiedz
OP: @maly1234
@fegwegw
Teraz nikt palcem nie kiwnie ale myślę przyszłościowo.
Jeśli z 1400zł zrobiłem 30k w cztery lata to co będzie za dwa lata?
Może będę chciał wypłacić 60k i co wtedy? Urzędnik zapyta o te bzdury z 2018 i 19 roku i moze być nieprzyjemnie.

@luukasek Właśnie czytam o tym żalu i chyba go złożę. Wszystko sobie podliczę ale nie wiem czy uwierzą mi na słowo. Nie ma żadnego
  • Odpowiedz
Ja jak mialem jakies dropy do 1k to to #!$%@? i zyje, ale teraz wpłacałem 5k przez bitbay, kupiłem eth przelałem wszystko na binance i tam robie obrót i wszystko wymieniam do USDT, tyle ze binance nie wysyła nic fo US A bitbay juz tak, także kupić sobie moglem z tego się rozliczać. Osobiście zrobilbym tak, i nikomu nie oddawal żadnych pieniędzy bo to było moje ryzyko, wszystko pewnie wyplace przez kantor,
  • Odpowiedz
Ale fakt, twoj przypadek trochę inny bo robiłeś obrót caly czas. A ja tylko kulilen za pln i wysłałem na binance krypto
  • Odpowiedz
BiałkowaKochanka:

Czy mogę teraz zapłacić zaległe podatki z przed lat aby mieć czystą sytuację. Są na to jakieś procedury?

@AnonimoweMirkoWyznania: Możesz. Wysyłasz PIT-38 i płacisz podatek oraz odsetki albo nie płacisz i czekasz aż wyślą ci informację ile i do kiedy masz zapłacić. Koniecznie pamiętaj o dołączeniu "czynnego żalu" czyli przyznania się do popełnionego wykroczenia (brak PIT, brak zapłaty podatku).

Dzwoniłem do kilku biur rachunkowych i nie chcieli gadać gdy
  • Odpowiedz