Wpis z mikrobloga

Już na głowę dostaję, więc czemu by nie spytać na vikopie ;].

tl;dr - czy widzenie tęczowych okręgów pod odpowiednim kątem z odpowiedniego dystansu, w okół żółtych (nie tylko lamp ale i np ognia zapalniczki) i białych źródeł światła (od zewnatrz - czerwony, zielony, niebieski) po "zaadaptowaniu" się oka, głównie w ciemnym otoczeniu- zawsze ale to murwa zawsze są jednoznaczne z jaskrą? 24 lvl, brak jaskry w rodzinie.

No to zaczne od początku - 1,5 miesiąca temu miałam urewsko niskie cisnienie krwi i ogólnie ujnia, jeżeli chodziło o siłe i energie + totalnie za dużo stresu - ale tu chodził o ciało - natomiast oczky od monitora czy telefonu się męczyły, światłowstręt, błyski przed oczami, migreny, podbity astygmatyzm (ale nie było widzenia podwojnego ,po prostu oczy sie bardzo wysilały przy skupieniu), oczywiscie internet poszedł w ruch - JASKRA, ZAĆMA I OKRĘGI W OKÓŁ ŹRÓDEŁ ŚWIATŁA. I zauważyłam, że w sumie fakt widzę okręgi, w dodatku tęczowe (tzn czerwony, zielony, niebieski) co gorsza nawet w okół ognia zapalniczki czy świeczki w ciemnym pomieszczeniu, oczywiscie oczy sie muszą się wpierw zaadaptować - internet: jaskra, zaćma ;].
Odwiedziłam najpierw optyka optometryste (bo okulista na wakacjach + dostaje namiary na jeszcze jednego okuliste) - no spoko, okazuje sie ze kapitan astygmatyzm, żadna krótkowzrocznosc czy dalekowzroczność, dostałam okularky jest spoko ale okręgi w sumie dalej widze. Tydzień później okulista, niestety z rana, a nocka średnio przespana - robi mi podstawowe badania, ja opisuje jak wygląda sytuacja - cisnienie na granicy normy 21 w jednym 22 w drugim, badanie na zasadzie strzału powietrza o godzinie 11:30 z czego lekarz dodał, że nie jest to turbo miarodajne bo musiałąbym takie badania powtarzać, żeby wyciągnąć faktycznie jakieś wnioski (logiczne)...plus pogadanka, że też duzo zależy od anatomii mojego oka i że każdy ma delikatnie inną, no spoko. Badanie dna oka - tez jest spoko, jeszcze jedno podstawowe badanie tez jest spoko. No ale cisne dalej, dlaczego widze tęczowe okręgi - to poza sensownym "to może miec podłoze neurologiczne" i, że to tez może byc od stresu to tak na zbycie potem usłyszam, ze w sumie to ciężko jest kolory nazwać ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wiec koniec końców wpadło ekstra badanie ze sprawdzeniem jaskrowego pola widzenia - i też wszystko jest ok. Ale z racji tego, że nie satysfakcjonuje ani nie uspokaja diagnoza na zasadzie "nic nie widze, moze se pani zrobic bardziej specjalistyczne badania (bez podania jakie konkretnie jakie czy gdzie) koloruw to w sumie nie da sie nazwac" to umówilam sie na wizyte do innego okulisty - przy okazji wpadła kwarantanna, przełożenie tej drugiej wizyty o ponad miesiąc (prywatnie btw xD) - i tak czekam do końca tego miesiąca na przyjęcie - ciało ogarnięte, czuje sie lepiej i mam więcej siły (szczyt formy to to nie jest ale jest ok), ale wciaz widze czerwono-zielono-niebieskie okręgi pod odpowiednim kątem, z odpowiedniego dystansu i dostaje na głowę bo wszędzie gdzie się da, straszą, że TĘCZOWE okręgi to zawsze objaw ybeanej jaskry albo zaćmy ale to murwa zawsze. Więc raz kozie śmierć, zapytam pod tagiem na wykop czy ktoś coś? Jakby nie oczekuje porady lekarskiej xDD ale wole się spytac żywego człowieka, który może faktycznie miał coś podobnego lub po prostu wie, jak wygląda diagnozowanie jaskry (z czego tak wiem, jaskra dzieli się na typy) i jej symptomy - aniżeli zaczytywać się w milionach artykułów.

#teczoweokregixd
#okulista
#jaskra
#kichiochpyta
#zacma
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@niesepomoc: z tego co pamiętam tęczowe okręgi to jeden z symptomów ostrego ataku jaskry, ale on powinien ustać po ataku, a z tego co rozumiem to masz to już jakiś czas.

Podstawowe badania to ciśnienie w gałce ocznej, ale należy też wyznaczyć grubość rogówki pachymetrią (każdy ma inną grubość), żeby wynik byl bardziej dokładny. Twoje ciśnienie jest na granicy normy (do 21 mmHg), więc pachymetria to podstawa.

Badanie dna oka i
@cofko: Na początek to dzięki wielkie za odpowiedź.

z tego co pamiętam tęczowe okręgi to jeden z symptomów ostrego ataku jaskry, ale on powinien ustać po ataku, a z tego co rozumiem to masz to już jakiś czas.


Yup, zauważyłam to 1,5 miesiące temu i od tego czasu ciągle to mam (podejrzewam, że gdybym nie przeczytała to bym długo długo jeszcze tego nawet nie zauważyła), z czego nie mam symptomów bólowych
@niesepomoc: masz juz diagnoze? odebralem dzis swoje wyniki OCT, czekam jeszcze na konsultację z lekarzem, ale już widzę, że sporo wyników jest "poza normą" i tak czytam, jakie jeszcze badania warto wykonać i czy są powody do paniki :/
@wykopek012: Nope - u mnie wyszedł śmieszek, bo też nie mam czystych wyników.

Wielka beka wyszła, i zbagatelizowano moją 'tęczę", trzeci lekarz zrobił krótki wywiad z którego, nie wynikało żebym wymiotowała czy miała problem z zamglonym widzeniem i opluł moje oct,gdx i pachymetrie skupiając się bardziej na moich aurach migrenowych, bo prowadzi swoje badania na temat migren ;]. Drugi Lekarz, który mi wykonywał te badania (i tylko badania) rzucił po prostu
niesepomoc - @wykopek012: Nope - u mnie wyszedł śmieszek, bo też nie mam czystych wyn...

źródło: comment_1621352587gOUnN2mxfvottTqe1md2xI.jpg

Pobierz
@wykopek012: aa i jeśli miruś jesteś z wawki, to moge polecić jedną okulistkę, która mimo ze nie jest stricte jaskrowa to bardzo spoko - ja niestety jestem z pipidówy małej z drugiej części kraju, ale dostałam rekomendacje.
@niesepomoc: wlasnie ostatnio zaczalem leczenie u nowego lekarza, ale dziekuje.

mam OCT z 2017 i z dzisiaj. w 2017 miałem tylko jedną czerwoną wartość (czyli mniej niż 1% populacji, jeśli dobrze rozumiem) w tej tabeli na środkowej kartce, którą wysłałaś. Na dzisiejszym badaniu mam tylko 1 na zielono (norma), 1 na biało i cała reszta na czerwono. Na przestrzeni tych czterech lat między badaniami pogłębiła mi się też krótkowzroczność ale idk
@wykopek012: 24 lvl here as well.
I jo pogłębiająca się wada wzroku i ogólnie wada wzroku ma przełożenie diagnostyczne.

Odwiedziłam 3 okulistów - 2 czysto diagnostycznie, 1 olał ze to stres, 3 stwierdzil ze o tęczy to rozmowa na inny czas i sie smiał, doktor który mi wykonywał badania i tylko badania, mi napomknął tyle o ile jak mam odczytywać moje wyniki, z czego trzeci powiedział, że takie moge miec oczy.
@niesepomoc:

Po drugie, mam nadzieje, że mirek wykonałeś te badanka na tym samym urządzeniu w tym samym miejscu - bo to też ma wpływ na wyniki.


oo a o tym nie pomyślałem, robiłem badanie w innym mieście. na pewno wykonam takie badanie przed rozpoczęciem ew. leczenia farmakologicznego.

Jbc, to założymy klubik młodych ślepców ;]


oby nie XD życzę zdrówka i dzięki za otuchę! :) zawsze możemy pocieszyć się tym, że zaczęliśmy
@wykopek012:

oo a o tym nie pomyślałem, robiłem badanie w innym mieście. na pewno wykonam takie badanie przed rozpoczęciem ew. leczenia farmakologicznego.


tzn szczególnie na poprzednich generacjach sprzętów do pomiarów (czyli np vcc w przypadku gdx), jest taki mankament i ogólnie zaleca się prowadzenie bazy porównawczej na jednej i tej samej maszynie, żeby zniwelować ryzyko błędu - co prawda teraz jest postęp i progres, więc chyba aż tak dużego cisnienia nie