Wpis z mikrobloga

  • 5
@DurzyHarakter30 sam jestem posiadaczem analogowego średniego formatu. Z plusów to mogę powiedzieć, że obrazek z tego ma swój klimat, nie do podrobienia. Nie dość, że klisza to jeszcze ten look średniego robi robotę. Bardzo przyjemne bokeh no i możliwości uzyskania z tego bardzo dużej odbitki na pewno przemawia za. Dodatkowo masz możliwość focenia na czymś większym niż APS-C czy Full Frame za znacznie mniejsze pieniądze. A i wywołanie kliszy nawet nie jest
  • Odpowiedz
@DurzyHarakter30:

Plusy:
-obrazek
-ogólna "fajność" - nie wiem jak to opisać. Ja po prostu lubię z tym sprzętem obcować.

Minusy:
-kooooszty
-cyrk z wywoływanie
-cyrk ze skanowaniem
-ogólna niepewność np.że trafisz na wadliwą emulsję.
  • Odpowiedz
@DurzyHarakter30: jesli nie masz parcia na szybkosc, wygode i taniosc, to klisza nie jest zla. W sumie duzo sie mozna nauczyc, bo z szacunku dla filmu robi sie szybkie postepy i wiekszosc zdjec wychodzi bardzo szybko bardzo dobrze. Cyfra troche chyba rozleniwia i pyka sie setki zdjec zamiast jednego ale dobrego.
Problemy to tak jak wyzej, glownie koszt, czas, skanowanie, itp.
Zalety to klimat, skupienie, frajda i szybka nauka.

A tak
  • Odpowiedz
Też używam obydwu - aparatu cyfrowego i analogowego średniego formatu. Z plusów mogę dodać jeszcze do tego co napisano wyżej - fotografując na filmie włączasz myślenie wiedząc że masz ograniczona liczbę klatek do wykonania. Naprawdę taka forma zmusza do myślenia i planowania kadrów. Do minusów dodalabym,że jednak średni format analogowy sporo wazy w porównaniu do nowych aparatow cyfrowych.
  • Odpowiedz
@DurzyHarakter30: Średniaki są super. Dziesięć lat robiłem na nich. Plastyka obrazu rewelacja. Dobre szkło w niskiej cenie (jeżeli nie pójdziesz od razu w hasselblady). Trzeba oczywiście zainwestować w skaner, większy koreks ale to też nie są astronomiczne kwoty ....zresztą nie trzeba mieć wszystkiego od razu. Trzeba mieć też dużo miejsca na dyskach bo skany to już duże pliki i szybko zapychają kompa.Teraz robię zdjęcia na dużym formacie i bardzo brakuje mi
  • Odpowiedz