Wpis z mikrobloga

Witam devujacych opsow i opsujacych devow tutaj cloudowy sieciowiec ( ͡° ͜ʖ ͡°)! Bedeniedlugo robil migracje parudziesiecu lokalizacji z on-prem do Azure. Moje zadanie to tylko przygotowac srodowisko i lacznosc (vnet, vpn gw, bgp, ipsec itp). Wczesniej takie rzeczy robilem manualnie albo przez playbooka z Ansible, teraz chcialbym to zrobic by the book. Czy moglby ktos zasugerowac najelpsza metoda na pipeline (mam podstawy gita, Jenkinsa) tak zeby to mialo rece i nogi?
Czy metodyka: push z gita, uruchamia joba w Jenkinsie ktory wola playbooki z powstaniem srodowiska to dobra metoda? W Ansible playbooku oprocz Azure bede mial takze robienie tuneli ipsec na lokalnych firewallach, robic to wszystko w jedynm playbooku/jobie czy podzielic?

#devops
  • 10
@Koliat: Dlatego chcialbym zasiegnac opinii czy w ogole potrzeba? Czytam w dokumentacji ansible i pisza zeby wszystko 'gitowac' to wlasciew czemu nie pipeline? Moge teoretycznie wszystko wrzucic do jednego playbooka bez podzialu na role, zmienne i itp ale bedzie to 'brzydko'. Best practice - mowcie jak to ugryzc :D
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ksos: no pipeline stawiasz jak będziesz to odpalał wielokrotnie i modułowo. Jak robisz to raz, ew kiedyś w przyszłości drugi raz - to zwykły szablon będzie git - opakowanie to w pipeline to i tak moment.

Poczytaj o koncepcie "landing zones" w Azure i przede wszystkim takie coś Wam potrzebne, ci cd to drugorzedna kwestia
@Koliat: Dzieki za opd. Tak, bede to robil wielokrotnie, w przyszlosci (inne srodowisko, inne subksrypcja itp) dlatego chcialbym sie dowiedziec jak to powinno wygladac mniej wiecej? Git + Jenkins + Ansible wystarczy?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ksos: co do wyboru narzędzi - to z czego Ci wygodniej się korzysta. Ja bym budował na Azure DevOps, ale to tylko moje zdanie coś co pasuje w firmach którym zarządzam że względu na autoryzacje, bezpieczeństwa itd.

Ja jestem zwolennikiem natywnych rozwiązań, więc zamiast ansiblea pisałbym w Azure ARM templates / Azure Bicep. Popatrz jeszcze na template specs i linked templates. To czym wdrożysz te szablony nie ma aż tak dużego
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ksos: czekaj, czy ja dobrze rozumiem. Kilkadziesiąt środowisk produkcyjnych ktoś Ci zlecił do przeniesienia do chmury? Na jakiej zasadzie? Jesteś tam 10 lat adminem? bo nie wierzę że ktoś by zlecił coś takiego osobie która nie robiła tego w takiej skali, i po prostu ma to tylko to zrobić i to jest cały kontrakt.
Vnet, vpn gw, łatwo takie tematy można załatwić terraformem, czy to dwa środowiska czy kilkadziesiąt.
@broothal: dluga historia, w skrocie: likwidacja naszej wewnetrznej vcloud i migracja srodowiskado Azure (klient tak chcial itp). Jestem inzynierem sieciowym, i sysopsi najpierw musza miec infre pod spodem. Nie widze wiekszej filozofii w tworzeniu vneta, subnets, firewall i vpn w Azure i to wszystko mozna osciagnac Ansiblem, templetem, Pythonen, Az cli albo wyklikac recznie ¯\_(ツ)_/¯ Chcilabym tylko zrobic to tak jak sie powinno robic i czy jest jakas sluszna droga? W
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ksos: powinno się to robić terraform enterprise ;) ale można to robić terraformem z lokalnej maszyny, z jenkinsa z terragruntem albo terraformem cloud ;)
Dlaczego tak się upieram w temacie terraforma? Thank me later.