Wpis z mikrobloga

Od miesiąca jestem za zasiłku i zarejestrowany jako bezrobotny. Dostałem wezwanie 15, przyjąłem skierowanie do pracy, bo nie miałem żadnego rozsądnego wytłumaczenia, żeby nie przyjąć (w zawodzie, ta sama miejscowość). Jutro mija termin do kiedy miałem się zgłosić do urzędu na temat tego skierowania (przyjmują czy nie). Tego nie zrobiłem.

Zostanę automatycznie zawieszony na 120 dni? Czy jeszcze czekają 7 dni na jakąkolwiek decyzje?

Ale okej, jeśli np. w piątek znalazłem robotę i gość mówi, ze przyjmie mnie dopiero za tydzień, czyli już po skierowaniu toooo co zrobić? Papierka żadnego nie mam, skierowanie nie wypełnione.
Słowo, że za tydzień przyjdę z umową o prace zapewne nie przejdzie? Poprosić o przedłużenie o tydzień, bo za ten czas dostane umowę? XD

#praca #urzad #urzadpracy #zasilek #pytanie
  • 13
  • Odpowiedz
@Selcouth: Zostaniesz wyrejestrowany na co najmniej 120 dni. Ważna jest data rozliczenia skierowania, jeśli podejmiesz pracę po tej dacie to już nic nie zrobisz.
  • Odpowiedz
@cus_: Jeśli umowa wygasła z końcem roku 2021 w zakładzie X i postanowiłem znowu podpisać umowę z zakładem X, wszystko będzie normalnie, jedynie nie mogę starać się o dodatek akc.?
  • Odpowiedz
  • 1
@Selcouth Trochę nie rozumiem. Pisałeś, że podpiszesz umowę dopiero po terminie kiedy miałeś rozliczyć się ze skierowania, czyli będzie NN (niezgłoszenie się w wyznaczonym terminie w Pup) Chyba że jakimś cudem urzędnik Ci to uwzględni, np. Tym że miałeś rozmowę o pracę czy coś i zostaniesz wykreślony z tytułu podjęcia zatrudnienia (w poprzednim zakładzie) . To w takim wypadku zasiłek zostaje przerwany, a dodatek aktywizacyjny nie przysługuje.
  • Odpowiedz
  • 1
Aha, no to będzie wykreślenie z zatrudnienia i tyle. ;) Jeśli będziesz pracował krócej niż rok, to pamiętaj aby zarejestrować się ponownie w pup w ciągu 14 dni po ustaniu pracy, aby powrócić na pozostałą część zasiłku. ;) Powodzonka!
  • Odpowiedz
  • 1
@Selcouth Nie ma znaczenia jaka umowa zostaje zawarta, liczy się długość okresu zatrudnienia. Jeśli przepracujesz krócej niż 365 dni - to masz powrót na pozostałą część zasiłku, a jeśli dłużej niż 365 dni - to będziesz rozpatrywany na nowo. ;)
  • Odpowiedz
  • 1
@Selcouth Pozostała część, czyli to czego nie zdążyłeś wybrać, bo podjąłeś pracę, a Ci przysługiwało na 6 lub 12 miesięcy ( długość pobierania zasiłku zależy od powiatu) :)
  • Odpowiedz
@cus_: Rozumiem, nie wiedziałem, jutro zapytam!

Jeszcze jedno, jutro musze udać się ze skierowaniem do urzędu, co postanowiłem. Nie zrobiłem nic, ale ogarnąłem sam umowę w innej firmie. Wystarczy, że przedstawię jutro umowę o prace czy będę potrzebował jeszcze wniosku o wyrejestrowanie?
  • Odpowiedz
  • 1
@Selcouth To zależy co urząd wymaga sam, wg wewnętrznych regulacji i systemu załatwiania spraw. Nie będę Cie wprowadzać w błąd, bo w niektórych potrzebny jest wniosek o wykreślenie, a w niektórych tylko podpis osoby w karcie rejestracyjnej pod adnotacją urzędnika że podjąłeś pracę. Najlepiej dowiedzieć się w danej jednostce. :)
  • Odpowiedz