Wpis z mikrobloga

555 + 1 = 556

Tytuł: Opowieści o pilocie Pirxie
Autor: Stanisław Lem
Gatunek: science fiction
Ocena: ★★★★★★

11/52

Jest to zbiór opowiadań wydanych w latach 1959-1971 o tytułowym pilocie statków kosmicznych - począwszy od historii z czasów jego szkolenia aż do okresu gdy był komandorem. Akcja dzieje się w nieokreślonej przyszłości, natomiast znajduje odwołania do rzeczywistych wydarzeń jak wystrzelenie Sputników czy program Apollo.

Dziwne uczucie, ale autentycznie odczuwam względem tej książki wstyd dlatego, że wiem, że jest dobra, a dla miłośników gatunku pewnie nawet świetna, ale mi się zwyczajnie nie podobała. Zaczynając od plusów, trzeba na pewno docenić warsztat Lema, który zręcznie posługiwał się tutaj rozległą wiedzą z dziedziny fizyki, chemii czy biologii (takie to przynajmniej sprawiało wrażenie). Opis lądowania i podróży po Księżycu jest niesamowity - autentycznie czuć jakby się tam było i obfituje w więcej ciekawostek oraz realnej wiedzy niż hollywoodzkie filmy o misjach Apollo. A przecież dostęp do nauki był w czasach pisania książki bardzo utrudniony.

Drugą bardzo mocną stroną jest filozoficzne i psychologiczne zderzenie się z tematyką kosmosu, sztucznej inteligencji i robotów naśladujących ludzi. Philip Dick z "Łowcą androidów..." nawet nie próbują się zbliżyć do poziomu rozkminy problemu, którą przedstawia Lem. Dla miłośników gatunku - poezja.

Z powyższego płyną też trudności, które miałem z książką. Jest to twarde science-fiction, które nie bierze jeńców. Jak trzeba zatrzymać akcję, żeby przez paręnaście stron rozpisać mechanikę działania statku kosmicznego to Lem bez oporów to robi i do tego wielokrotnie na przestrzeni książki. Stąd często miałem uczucie rwania się biegu akcji z powodu popadania w nadmierną pedantyczność. Czasem też aspekty psychologiczne dominowały główny wątek powieści i zapominałem o czym w zasadzie jest mowa w opowiadaniu.

Podsumowując, dla miłośników twardego science-fiction pozycja must read, ale reszta może mieć trudności z przebrnięciem takie jak ja. Stąd też kompromisowa ocena 6/10.

Wpis dodano za pomocą strony https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #sciencefiction #ksiazki #czytajzwykopem #lem
Dziadekmietek - 555 + 1 = 556

Tytuł: Opowieści o pilocie Pirxie
Autor: Stanisław ...

źródło: comment_1616266058lxEndXka7rIC9zrTlHscrv.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz