Wpis z mikrobloga

Mam pytanie co do dywidendy w Mbanku. Czy jeżeli np. posiadam akcje Coca-Coli i dostanę dywidendę to czy ta kwota która przyjedzie na konto jest od razu pomniejszona o podatek i mogę ją rozdysponować czy muszę na koniec roku policzyć od niej podatek samodzielnie? Ewentualnie czy Mbank sam wylicza to potem na koniec roku w PIT i od tego płacę podatek?

#gielda
  • 10
@Yerild: Jak masz akcje amerykańskie, to zanim przyjdzie do Ciebie dywidenda to IRS (urząd skarbowy) pobierze sobie 30% podatku, o ile nie masz w8-ben (żaden polski dom maklerski na ten moment nie daje możliwości złożenia w8-ben), więc dodatkowo żadnego podatku nie będziesz musiał płacić, ale dywidenda będzie znacznie pomniejszona.
@Yerild: Co do akcji polskich, to zanim dostaniesz dywidende to podatek zostanie za Ciebie automatycznie odprowadzony, nie musisz nic dodatkowo płacić. Pamiętaj jednak że nie każda spółka na GPW jest zarejestrowana w Polsce.
@Yerild: jup, z tego co wiem Mbank planuje dodać wsparcie dla w8ben w tym roku, więc śledź temat i podpisz, wtedy IRS pobierze 15% podatku a Ty będziesz musiał dopłacić 4% do polskiego US. Oszczędzasz 11% z dywidend.
@Yerild: prawda jest taka, ze nie majac w8ben zostanie pobrane 30% podatku u zrodla(czyli w usa).
Stany maja podpisana z nami umowe o unikaniu podwojnego opodatkowania, czyli teoretycznie powinien zostac pobrane u zrodla 15%. I wlasnie w taki sposob traktuje to nasza skarbowka, czyli powinienes na koniec roku w PIT doplacic jeszcze 4% i nic na to nie poradzisz.
Obecnie inwestujac przez polskie domy maklerskie twoja rzeczywista stopa podatku to 34%.