Wpis z mikrobloga

Recepta PEŁO dla młodych 18-29:
1. Podwyżka kwoty wolnej do 10k, jakby ludzie do 26 płacili dochodowy.
2. Likwidacja podatku belki, jakby ludzie przed 30 byli rentierami.
3. Ekologia, ale bez konkretów, bo po co to komu.

Czyli jak w wyniku przemilczanej przez liberalne media konwencji lewicy do typowych neoliberalnych populizmów dodać "DLA MŁODZIEŻY" i udawać, że to coś zmienia.

#neuropa #polityka
  • 20
@MKULTRA: tu nawet nie chodzi o obciążenie a o kreowanie wzorców zachowań. Opodatkowywać jeśli już to powinno się rzeczy których nie chcemy żeby społeczeństwo robiło. Belka kara oszczędzanie. Dzisiaj się mogę z tobą zgodzić co do tych 5% ale w czasach normalniejszych stóp procentowych lokata w banku to nie była czynność dla wybranych

Wtórnie może to pomóc rynkowi mieszkaniowemu - jeśli inwestowanie w instrumenty finansowe będzie rentowniejsze to zmniejszy się spekuła
@Zendemion: po pierwsze: podatki to nie jest kara. po drugie: największym płatnikiem podatku belki są instytucje finansowe. po trzecie: giełda to ruleta, a oszczędzanie w dłuższym okresie jest dla gospodarki szkodliwe, bo jest mniejszy obrót pieniądza na rynku.
giełda to ruleta


@MKULTRA: słowem się o giełdzie nie zająknąłem.

Największym płatnikiem podatku belki są instytucje finansowe


@MKULTRA: niespecjalnie mnie to obchodzi, te instytucje finansowe mają maksymalizować zysk. Jeśli na tej ruletce zarobią o ~24% więcej to zmniejszy się kapitał płynący do wykupu mieszkań przez te instytucje, nie wiem czemu unikasz tego argumentu.

oszczędzanie w dłuższym okresie jest dla gospodarki szkodliwe


@MKULTRA: Oszczędzanie jest niezbędne do budowania klasy średniej,
@Zendemion: Oszczędzanie jest niezbędne do budowania klasy średniej, drobnej przedsiębiorczości czy choćby większej swobody w przebieraniu ofert na rynku pracy. To oszczędności pozwalają na innowacje i rozwój.

To jest właśnie to czego lewica nie rozumie. Brak oszczędności to uzależnienie od państwa i ograniczenie wolności chociażby w kontekście wyboru pracy - gdy ich nie ma to jestem zmuszony zgodzić się na warunki w Januszexie albo liczyć, że państwo rozwiąże za mnie problem
słowem się o giełdzie nie zająknąłem.


@Zendemion:

jeśli inwestowanie w instrumenty finansowe będzie rentowniejsze


wiem wiem komcio edytowany zanim zdążę odpowiedzieć.

Jeśli na tej ruletce zarobią o ~24% więcej to zmniejszy się kapitał płynący do wykupu mieszkań przez te instytucje, nie wiem czemu unikasz tego argumentu.


Bo to jest durnowaty argument. Instytucje od shortowania, brokerki, czy daytradingu, to nie są te same instytucje, które wykupują masowo mieszkania za gotówkę, a wręcz
@2mack: lewica na swoje poglądy ekonomiczne ma sterty badań, statystyk, godziny panelów dyskusyjnych. Wy kucyki opowiadacie sobie bajeczki i alegorie i dochodzicie racji logiką słowną. Ekonomia tak nie działa, przykro mi.
wiem wiem komcio edytowany zanim zdążę odpowiedzieć


@MKULTRA: instrumentów finansowych istnieje wiele, choćby obligacje skarbu państwa czy samorządowe. Ale czego oczekiwać od gościa z klapkami na oczach.

Bo to jest durnowaty argument


@MKULTRA: nie jest, duże fundusze inwestycyjne mają działy odpowiedzialne za różne sektory rynku, jeśli któryś dział będzie mniej rentowny to po cholerę mają go utrzymywać na tym samym poziomie.

Inwestowanie jest skutkiem ubocznym konsumpcji.

Bez konsumpcji nikomu nie
nie jest, duże fundusze inwestycyjne mają działy odpowiedzialne za różne sektory rynku, jeśli któryś dział będzie mniej rentowny to po cholerę mają go utrzymywać na tym samym poziomie.


@Zendemion: Podaj przykład. Poczekam nawet godzinę. Jeden duży instytucjonalny inwestor z dużą ilością nieruchomości i dużą ilością akcji.
Berkshire Hathaway.


@Zendemion: xD oni nie mają nawet 5% portfela w nieruchomościach.

robiących postęp i innowacje


@Zendemion: ile prywaciarze inwestują w CERN? nic
ile prywaciarze inwestowali w rozwój internetu? nic
ile prywaciarze inwestują w badania farmakologiczne? jakieś grosze.
@MKULTRA: ile prywaciarze inwestują w ochronę klimatu? tyle

CERN


@MKULTRA: I jak ten CERN poprawił moje życie? XD

ile prywaciarze inwestowali w rozwój internetu?


@MKULTRA: prawie wszystkie protokoły komunikacji, formaty plików, itd. Przepraszam że w czasie zimnej wojny, kiedy komputery były w powijakach firmy nie dołożyły cegiełki do rozwoju tajnej technologii wojskowej