Wpis z mikrobloga

Im więcej o tym szukam, tym mniej wiem.
Kupiłem towar w amazon.de, w podsumowaniu zamówienia cena netto+vat, zapłaciłem przez Przelewy24 (wyszło, że kurs Euro=3,65!). Wysyłka jednak z PL, faktura z NIP polskiego oddziału Amazona. Wyszczególniono w niej polską stawkę VAT 23% i przeliczono ją na złotówki (kurs Euro = 4,50, czyli poprawny). Czyli przeliczając pełną kwotę z faktury powinienem zapłacić jakieś 300zł więcej. Co z tym zrobić? Normalnie zaksięgować z kwotami podanymi na fakturze nie mając potwierdzenia przelewu na pełną kwotę?

#jdg #amazon #ksiegowosc
  • 6
@cce53780: Te 300 złotych to różnice kursowe. Powinieneś zaksięgować to jako przychód. Różnice kursowe od VAT nie są przychodem/kosztem, więc musisz sobie wyliczyć różnice kursowe od netto.

300*100/123
@Shajo: chyba nie, przelew był na ok. 1370, więc to zbyt dużo na różnice kursowe. Wydaje mi się, że to jakiś błąd po stronie Amazona, że źle doliczyli VAT. Bo kupując zapłaciłem VAT niemiecki, a oni na fakturze doliczyli jeszcze VAT polski (którego nie dopłacałem). Nie mam również żadnej informacji o konieczności dopłaty itp. Towar jest już u mnie.
@cce53780: też tak miałem, po prostu pobrali Ci kwotę netto. Jak byś płacił kartą, to w momencie wysyłki ściągneliby VAT, ale przez Przelewy24 nie umieją pobrać kwoty. Możesz otrzymać niedługo maila z prośbą o aktualizację formy płatności, aby mogli pobrać VAT, ale niektórzy piszą, że zdarza im się zapomnieć. Teraz tylko zagwozdka, jak to zaksięgować, jak nie pobiorą VAT. Chyba jedynie tak jak ktoś wspomniał wyżej, to co jest "do przodu"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@martinezzpl: ale w podsumowaniu zamówienia miałem netto+niemiecki VAT. Czyli w momencie wysyłki z Polski powinni doliczyć w zasadzie tylko różnicę między polskim a niemieckim vatem.