Wpis z mikrobloga

@krasnoludkolo: Mi tam ciężko wyzbyć się wrażenia, że u podstaw RPG jest jednak o podejmowaniu decyzji oraz zarządzaniu ryzykiem i zasobami. Pewnie stąd też (w pewnym stopniu) wzięła się moja fascynacja OSR i grami stawiającymi na eksplorację i sporą losowość (spotkania losowe, wszelkiego rodzaju generatory i szeroko pojęte "push your luck")
@krasnoludkolo: Precyzyjnie w wariacje na temat starych dedeków. Wiesz, decyzje w rodzaju:
- iść głębiej w loch/jaskinie, ryzykując wyczerpanie się zapasu pochodni i starcie z potężniejszymi potworami czy się wycofać z już zdobytym łupem
- wytyczyć trasę przez bagna, zaoszczędzając nieco czasu, ryzykując spotkanie z ich "mieszkańcami" czy iść drogą wśród zamieszkałych równin, ale dotrzeć do celu trzy dni później
idt. itp.

Tylko, że w takich grach nie bardzo istnieje "balans"
@krasnoludkolo: Akurat OSR ma się świetnie, szczególnie w anglojęzycznym świecie. Przeglądając DriveThruRPG znajdziesz więcej retroklonów i szeroko pojętych gier retro (nawet, jeśli będziesz liczył tylko te dostępne za darmo) niż jest w ogóle dostępnych pozycji na polskim rynku. Tylko w Polsce nijak się ten nurt nie przyjął (może dlatego, że starsze od AD&D 2e gry w ogóle nie dotarły na nasz rynek).

A i samo OSR idzie w bardzo różne strony.
@Ignacy_Patzer: hm, faktycznie patrzę bardziej po polskim rynku. Też trochę trudno mi oceniać, bo widzę tylko po swoich znajomych i dużych grupach takich patroni Baniaka Baniaka (a on dość mocno promuje styl fabularny niż mechaniczny). Może w Polsce bardziej przyjął się młotek? To chyba nie kwalifikuje się pod OSR.

A co do świata, może OSR jest "łatwiejsze" dla graczy? Nie trzeba odgrywać, starczą podstawy matematyki i jest fun.
@krasnoludkolo: Raczej chodzi o inne podejście i rozłożenie akcentów. W mainstreamowej, scenariuszowej grze postacie graczy są bohaterami historii, OSR większy nacisk położony jest na świat, eksplorację, natykanie się na różne sytuacje i miejsca, poza tym różnego rodzaju generatory mogą odciążyć MG i stworzyć dość nietypową sytuację, kiedy obie strony siadając do stołu mogą się zastanawiać "ciekawe co dzisiaj się stanie, co jest na północ od rzeki, co można znaleźć w lesie