Wpis z mikrobloga

O widze do Polski dotarła wreszcie wypowiedz prezydenta Niemiec, który mówił, że Nord Stream 2 nalezy rozpatrywac w kontekscie niemieckich win za straty ZSRR z czasów II wś.
Niby internety, a idzie wolniej niż telegrafem przesyłać.

"Jesteśmy winni Rosji Nord Stream 2 za nazistowskie zbrodnie".
Taki ambasador Ukrainy zareagował już 3 dni temu twierdząc, że wypowiedz powtarza rosyjską narracje propagandowa w której Niemcy ponosza historyczna odpowiedzialnośc za ofiary II wś. wyłacznie przed obecną Rosją.

I tu kamyczek do ogródka - nie tak dawno polski ambasador (maż znanej szefowej trybunału) wystosował ostry list do ambasadora Ukrainy. Tłem był pomnik polskich ofiar II wś jaki miał powstąc w Niemczech. Ukriancom nie podobało się, że im sie takiego nie stawia. Jednak strona ukrianska zaprzeczyła czesci zarzutów jakie przypisywały im niemieckie (a kopiujac to i polskie media) o pretensjach do strony polskiej i oświadczyli, że nie sa przeciwni polskiemu pomnikowi a ktoś takimi informacjami chce skłócić PL i UA.
Jak było nie wiem , może prawda bardziej posrodku, ale znajac dyletanctwo polskiego ambasadora (słynne organizowanie pokazów Smolenska w Berlinie itp) nietrudno nie winić go po czesci za to, że po takiej wypowiedzi prezydenta Niemiec Ukriancy wysuwaja protest sami, a nie z nami.
Kilka lat temu Ukraina wraz z Polska wspierałą stanowisko o ataku Niemiec i ZSRR w dniu 17 wrzesnia 1939. Szkoda, że teraz oba kraje reagują osobno w tej sprawie. Z drugiej strony każdy chce coś ugrać i siebie widzi za ofiare, której Niemcy powinni nadal zadośćuczynić. Na pewno zabrakło rozmów na temat reakcji na te wypowiedz i teraz jest ona słabsza.

#ukraina #neuropa #niemcy #4konserwy
  • 9
@szurszur: tu nawet nie chodzi o zastąpienie ofiar ZSRR a stwierdzeniem, że "jesteśmy winni", bo ono nie padło. FWS nie mówi, że NS2 ma być zadośćuczynieniem za II WŚ dla Rosji. Fakt, wspomina o ofiarach radzieckich z wojny, co jest na swój sposób dziwny, ale nie mówił o tym projekcie jako reparacji, tylko "ostatnią nicią porozumienia". Tu powinna być krytyka, nie musimy manipulować jego wypowiedzią.
@LebronAntetokounmpo: No wiem, że o to chodzi. Nie sprawdząłem oryginału tylko polskie teksty plus te protesty z Ukriany i wyłapałem tylko zamiane ZSRR na Rosje. Ale te ukrainskie tez widąc były podkoloryzowane wiec nie dziwne. No niemieckiego nie bede sie znowu uczył.
Jak widąc każdy patrzy żeby podrasowac dla lepszej propagandy.
@LebronAntetokounmpo

ale nie mówił o tym projekcie jako reparacji, tylko "ostatnią nicią porozumienia". Tu powinna być krytyka, nie musimy manipulować jego wypowiedzią

A wytłumacz mi co miał na myśli, odnosząc się do tamtych wydarzeń.

Mówi, że tamte wydarzenia wprawdzie nie usprawiedliwiają dzisiejszej polityki Rosji (że sobie teraz dużo pozwalają)...
"Das rechtfertigt kein Fehlverhalten in der russischen Politik heute, aber das größere Bild dürfen wir nicht aus dem Blick verlieren"
...ale są one
@Volki: Niemcom chodzi o to, żeby nie Rosjanie nie przechodzili na stronę chińską, tylko żeby szeroko pojęty Zachód miał z nimi kontakty gospodarcze. Ja się z tym nie zgadzam, NS2 omija nas a my jesteśmy krajem zachodnim. Z tego co wiem, Niemcy mają resentymenty do tej historii, gdzie mieli bezpośrednią granicę z Rosją.
@LebronAntetokounmpo Ale jaki jest sens przytaczania tych wydarzeń? Bo właśnie ja je tak odbieram jak inni.

Natomiast Steinmeier robi z ludzi głupków, mówiąc o ostatnim ogniwie/moście, które łączy "Europę" - NS2. Przecież to UE nakłada sankcje na handel, ale jednocześnie pozwala na NS2.
Ale jaki jest sens przytaczania tych wydarzeń?


@Volki: też jest to dla mnie dziwne, może @szurszur mnie skoryguje, ale ze swojej skromnej wiedzy o Rosji zauważyłem, że oni lubią gdy wspomina się o ich poświęceniu podczas II WŚ. Coś w stylu, okej Rosjanie, my kiedyś robiliśmy źle, teraz wy macie trochę źle, ale kiedyś, kiedyś było dobrze i może tak być na nowo. Takie oczko jakby do Rosji post-putinowskiej, której narazie