Wpis z mikrobloga

mirki,

mam płytę główną - MSI B250M PRO-VDH. Obecnie 8GB RAM (2 x 4 w Dual Channel - slot 2 i 4). Kupiłem dodatkowe 8 GB RAM w 1 kości (ta sam firma + ten sam CL i MHZ).

Po włożeniu nowej kości pamięci - PC startuje, ale nie daje sygnału do monitora (brak sygnału) + dioda led na płycie głównej przy wartości DRAM świeci.

Co zrobić? ;-)

#komputery
  • 24
@filipkom89: WG specyfikacji płyty, przy tym procesorze obsługiwane są pamięci typu DDR4 o częstotliwości 2400 MHz, czyli dokładnie takie jak podałeś.

Problem w tym, że nie jest podana częstotliwość, gdy są obsadzone 3 banki pamięci.
Konfiguracje tam zapisane widnieją jedynie dla jednej, dwóch, czterech kości pamięci.
https://www.msi.com/Motherboard/support/B250M-PRO-VDH#support-mem-5

Czy próbowałeś może wyłączyć profile XMP celem ustawienia taktowania na 2133MHz dla pamięci i w ten sposób próbować uruchomić komputer z obsadzonymi trzema bankami?
@filipkom89: Hmm i tu zaczyna się problem.
Bo w razie jakby nastawy częstotliwości były błędne przy osadzeniu takiej ilości kości pamięci - to komputer powinien samoczynnie zresetować się kilka razy i wybrać bazowe nastawy 2133MHz, no ale jak widać tego nie robi,...
Hmm a pewnie niemasz jeszcze jednej kości pamięci typu DDR4 by osadzić 4 slot?
@filipkom89: Wyjmij tę zapasową kość by zostały te 2 czwórki, sprawdź nastawy w Biosie w profilach xmp, jak był włączone to wyłącz, zapisz zmiany.

Wtedy wstaw tę dodatkową 8mkę - ale to i tak pewnie nie zadziała a troszkę przy tym roboty jest.
@filipkom89: Tak, dokładnie chodziło mi o ten nr:
HX424C15FB3/8
Poczytam sobie trochę o tej kości, a być może na coś wpadnę i napiszę.
Niestety nie mogę znaleźć jej na liście kompatybilności z tą płytą główną na stronie producenta - ale jak pisałeś ta kość na niej działa gdy wyjmiesz inną 4.
Także jeszcze to nic nie znaczy ;D
@filipkom89:
Witam,
Trochę myślałem o tym problemie, no ale niestety nic nie udało mi się wymyślić na tym przykładzie.

Jednak jak zapytasz, czy płyta główna może obsługiwać nie parzystą ilość pamięci RAM, to tak może - nie jestem jednak pewien co do tego przypadku.

Nadal mam płytę główną B75A-G43 wyposażoną w trzy kości pamięci DDR3 o pojemności 4 GB każda.
a z tego co pamiętam to jedna z nich jest nawet
Pobierz maniek50005 - @filipkom89: 
Witam,
Trochę myślałem o tym problemie, no ale niestety...
źródło: comment_1612262009NaVH0AbCLjiBvj4TrTfk8N.jpg
@maniek50005: Bardzo dziękuje za takie rozpisanie tematu! Szacun dla Ciebie ;-)

Dzisiaj spróbuje zmniejszyć taktowanie pamięci obecnej konfiguracji (1x8GB + 1x4GB) na 2133 MHZ i zobaczymy czy ruszy po dołożeniu dodatkowej 4GB. ;-)