Wpis z mikrobloga

Robię to dla siebie, przy okazji dla was. Wiele osób pyta tu o książki do polecenia, lub jak szukać wartościowych książek.

Na podstawie grafiki z wątku r/TrueLit/ z reddit sporządziłem listę z polskimi tytułami top 100 #ksiazki , które tamtejsi użytkownicy uznali za obowiązkowe do zaliczenia w życiu.

Jest przeciętnie pod względem liczby książek dobrych dla europejczyka (ew. kogoś z centum Europy jak my), i zrobiłem swoją listę uzupełniającą do tych 100- takich książek, które ja sam chcę przeczytać bądź już je skończyłem.

Zapraszam do dyskusji, wymiany "myśli" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Lista z grafiki, top 100 książek z r/TrueLit/

1.     Ulisses, James Joyce
2.     Hamlet, Shakespeare
3.     Moby Dick, Melville
4.     W poszukiwaniu straconego czasu, Proust
5.     Bracia Karamazow, Dostoyevsky
6.     Don Kichot, Cervantes
7.     Anna Karenina, Tolstoy
8.     Lolita, Nabokov
9.  Tęcza grawitacji, Pynchon
10.   Krwawy Południk, McCarthy
11.   Fikcje, Borges
12.   Sto lat samotności, Garcia Marquez
13.   Infinite Jest, Wallace
NIE ZNALAZŁEM POLSKIEJ WERSJI
14.   Profesor Stoner, Williams
15.   Molloy i cztery nowele, Beckett
16.   Boska Komedia, Dante
17.   Proces, Kafka
18.   Na wschód od Edenu, Steinbeck
19.   Król Lear, Shakespeare
20.   Odyseja, Homer
21.   Do latarni morskiej, Woolf
22.   Zbrodnia i Kara, Dostoevsky
23.   Wojna i Pokój, Tolstoy
24.   The Recognitions, Gaddis
NIE ZNALAZŁEM POLSKIEJ WERSJI
25.   2666, Bolano
26.   Paragraf 22, Heller
27.   Podróż do kresu nocy, Celine
28.   Blady ogień, Nabokov
29.   Czarodziejska Góra, Mann
30.   Raj utracony, Milton
31.   Idy marcowe, Elliot
32.   Mason & Dixon, Pynchon
33.   Iliada, Homer
34.   Okruchy dnia, Ishiguro
35.   Wściekłość i wrzask, Faulkner
36.   Obcy, Camus
37.   Opowieści kanterberyjskie, Chaucer
38.   Portret Doriana Graya, Wilde
39.   Makbet, Shakespeare
40.   Jeśli zimową nocą podróżny, Calvino
41.   Wichrowe wzgórza, Bronte
42.   Wielki Gatsby, Fitzgerald
43.   Eneida, Vergil
44.   Frankenstein, Shelley
45.   Siddhartha, Hesse
46.   Umiłowana, Morrison
47.   Fale, Woolf
48.   Otello, Shakespeare
49.   Mój Giovanni, Balwin
50.   Pani Bovary, Flaubert
51.   Tale of Genji, Murasaki Shikibu
NIE ZNALAZŁEM POLSKIEJ WERSJI
52.   Jądro ciemności, Conrad
53.   Grona gniewu, Steinbeck
54.   Rzeźnia numer 5, Vonnegut
55.   Niewidzialne miasta, Calvino
56.   Władca Pierścieni, Tolkien
57.   Kwiaty zła, Baudelaire
58.   Źdźbła trawy, Whitman
59.   Dżuma, Camus
60.   The Sailor Who Fell from Grace with the Sea, Mishima
NIE ZNALAZŁEM POLSKIEJ WERSJI
61.   The Savage Detectives, Bolano
NIE ZNALAZŁEM POLSKIEJ WERSJI
62.   Duma i uprzedzenie, Austen
63.   Absalomie, Absalomie..., Faulkner
64.   Pani Dalloway, Woolf
65.   Niewidzialny człowiek, Ellison
66.   Native Son, Wright
NIE ZNALAZŁEM POLSKIEJ WERSJI
67.   Dziwne losy Jane Eyre, Bronte
68.   The Tunnel, Gass
NIE ZNALAZŁEM POLSKIEJ WERSJI
69.   Dublińczycy, Joyce
70.   J R, Gaddis
NIE ZNALAZŁEM POLSKIEJ WERSJI
71.   Człowiek bez właściwości, Musil
72.   Suttree, McCarthy
73.   Finneganów tren, Joyce
74.   Przemiana , Kafka
75.   Mistrz i Małgorzata, Bulgakov
76.   Szatańskie tango, Krasznahorkai
77.   Oresteja, Aeschylus
78.   Słońce też wschodzi, Hemingway
79.   Podziemia, DeLillo
80.   Hrabia Monte Cristo, Dumas
81.   Pod wulkanem, Lowry
82.   Komu bije dzwon, Hemingway
83.   Dzieci północy, Rushdie
84.   Nędznicy, Hugo
85.   Portret artysty z czasów młodości, Joyce
86.   The Rings of Saturn, Sebald
NIE ZNALAZŁEM POLSKIEJ WERSJI
87.   Moja walka, Knausgaard
88.   Lewa ręka ciemności, LeGuin
89.   Ostatni samuraj, DeWitt
90.   Metamorfozy, Ovid
91.   Przygody Tomka Sawyera, Twain
92.   Night Wood, Barnes
NIE ZNALAZŁEM POLSKIEJ WERSJI
93.   Faust, Goethe
94.   Post-Humous Memoirs of Bras Cubas, Machado de Assis
NIE ZNALAZŁEM POLSKIEJ WERSJI
95.   TWszystko rozpada się, Achebe
96.   Życie i myśli JW Pana Tristrama Shandy, Sterne
97.   Pustynia Tatarów, Buzzati
98.   Życie instrukcja obsługi, Perec
99.   Martwe dusze, Gogol
100. Emma, Austen

#czytajzwykopem #literatura #ciekawostki
FormalinK - Robię to dla siebie, przy okazji dla was. Wiele osób pyta tu o książki do...

źródło: comment_1611760733JEjFJGCaUApIJw9M1tmOq2.jpg

Pobierz
  • 28
Moja lista uzupełniająca, dla obywatela środka Europy przyjaźniejsze i brak moim zdaniem wielu szlagierów. Jeśli np. dałem Orwella "Folwark" to dlatego, że uważam go za świetny wstęp do autora, albo lepszy opis tego o co mu chodziło w "Rok 1984". Podobnie przy Lemie, Zajdlu- głównie chodziło mi o zaznaczenie ich obecności. Pogrubione te, których nie czytałem.

1. Gra w klasy, Cortázar
2. Losy dobrego żołnierza Szwejka, Hašek
3. Imię róży, Eco
4.
@FormalinK:
Z listy reddita czytałem 2, Lewą rękę ciemności i Wł.Pierscieni.
Z Twojej 5, ale wszystkie przed 2000 rokiem.
Jakoś reszta z półtora tysiąca tytułów które do dzisiaj przeczytałem nie trafiła na te listy ¯\_(ツ)_/¯
Jakoś reszta z półtora tysiąca tytułów które do dzisiaj przeczytałem nie trafiła na te listy ¯


@Montago: nic się nie dzieje ( ) wracaj bo chcemy twojego zdania o tych książkach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@EsteradThyssen: a ja uwielbiam je czytać. Nie miałem np trzech muszkieterów w rękach czego żałuję.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@FormalinK: "Mein Kampf" to grafomański wysryw, Adolf był znacznie lepszym akwarelistą niż pisarzem.

Co do listy top100... Cóż, jak dla mnie "Ulisses" to jakiś koszmar. Ja rozumiem, że to epickie dzieło, ale nie jestem w stanie Joyce'a strawić ani w oryginalnej wersji, ani w tłumaczeniu, ani trzeźwa, ani nie. Reszta pozycji raczej nic zaskakującego nie ma, nie ma też książek które mocno nie znoszę a są uznawane za klasykę, więc nie
. No ale tu nie zaznaczyłeś, co czytałeś, to gorzej dyskutować


@mozgogrdyczka: raptem ich 5 jest więc nic takiego.
Na żadnej się nie zawiodłem. Obcy, Mistrz i Małgorzata, Jądro Ciemności, hrabia Monte Christo, rzeźnia numer pięć, portret Doriana Graya, proces. Wszystkie uważam za coś zbliżonego do arcydzieła
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@FormalinK: "Grona gniewu" są naprawdę mocne: myśl naturalistyczna opowieść o Wielkim Kryzysie, i o bardzo zwiedzionych marzeniach; i jest to jedna z książek, które pozostawiają niedosyt. "Bracia Karamazow" także polecam, czyta się nieco ciężej, ale Dostojewski jakoś wyjątkowo lubi mroczne zakątki ludzkich umysłów (i jakieś umiłowanie ma do zbrodni, i ich konsekwencji, jeśli nie czytałeś - to "Zbrodnia i Kara" czyta się nieco przyjemniej). "Sto lat samotności" jest naprawdę dobre, w
@FormalinK: Każda tego typu lista będzie kontrowersyjna i każdy miłośnik literatury będzie miał zastrzeżenia i uzupełnienia. Nieobecność wśród tych 150 z górą pozycji którejkolwiek powieści Lagerkvista (Barabasz, Kat, Karzeł na przykład) to według mnie poważny brak.
Tak samo, jak zamieszczenie w spisie Archipelagu Gułag zamiast Jednego dnia Iwana Denisowicza - opowieści idealnie opsującej ciemne i jasne strony mentalności mieszkańców Europy środkowej i wschodniej.
Bulwersuje mnie nieobecność najwybitniejszego dla
"Czarodziejska góra" jest dziwna, czyta się i człowiek czuje się jakby utknął w sanatorium razem z bohaterami,

Wszak jest czarodziejska.

Pozostałe pozycje nie wyryły mi się bardzo głęboko w pamięci, cóż. I serio, zastanawia mnie uwielbienie dla Joyce'a, tyle razy tu występuje, uh, nie znam się najwyraźniej, albo jestem na to za tępa - ale naprawdę, zupełnie mnie nie porywa ten wyrzyg świadomości, bo jakby to był strumień, to prościej byłoby się
Dla mnie nadreprezentowana jest literatura rosyjska, ibero- i angloamerykańska, brakuje skandynawskiej a kompletnie niewidoczna jest proza małych narodów.


@hans_castorp: ja się z tym zgadzam ale po prostu nie znam tej "małej-wielkiej" literatury małych krajów. Dopiero co w grudniu przeczytałem Kunderę, Hrabala, Kafkę. Maraia czytałem w tamtym roku i zakochałem się w Żarze.
co do Sołżenicyna wrzuciłem to, co mam na półce i co świat mi rzucał w oczy przy każdej jego
@VernonCape: tam jest podkreślenie że to moja lista( ͡° ͜ʖ ͡°) co do Kinga biłem się z myślą czy wrzucić coś i wrzuciłem to co uważam za jego masterpiece bo reszta to ostry copy paste u niego.
Ale nazywać grafomania grę o tron i drogę królów to brzmisz jak problemat teraz który ma u mnie bana XD absolutnie Sanderson napisał naeosze fantasy jakie chodzi po ziemi niezależnie