Wpis z mikrobloga

Mirki mam pytanie :D buduję dom i niedługo stanę przed wyborem ogrzewania. Gaz odpada bo nie mamy nitki obok siebie. Początkowo chciałem piec na ekogroszek który by był w innym budynku i ogrzewałby dwa domy. Teraz jednak zacząłem się zastanawiać nad rozwiązaniem z ogrzewaniem całkowicie elektrycznym. Dwa pomieszczenia na dole ogrzewane by były i tak z kominka więc tutaj koszty już spadają. Myślę o rozwiązaniu z piecem akumulacyjnym np. Dom będzie miał 150 m2 i jest piętrowy. Wiem że koszty utrzymania będą większe ale z drugiej strony będzie wygoda bo nie trzeba bawić się z piecem transportem groszku itp no i będzie ekologicznie. Zmniejsza się też koszt inwestycji, ponieważ z ogrzewaniem elektrycznym zmieszczę się w około 8 tysiącach maks 10 a jakbym chciał ekogroszek to 30k. Jestem w stanie płacić w ciągu roku te 2k więcej niż bym płacił za groszek.
I tu pytanie. Ma ktoś z was tak to rozwiązane? Wiem że to się robić coraz popularniejsze więc liczę że ktoś z was jedzie na elektryczny i może mi powiedzieć czy warto :D
#budownictwo #pytanie #ogrzewanie
  • 56
@dymek95: 35k za pompę to coś dużo, z kopciuchem nie wiadomo ile będziesz palił, już rząd zaczyna kontrolować kto jaki piec ma i może być problem z ogrzewaniem za pare lat. Pozatym pompa to tez wygoda, nie bycie kotłowym u siebie i nie musisz tracic czasu na ustawianie go
@dymek95: jeśli dobrze zaizolujesz termicznie dom i wstawisz rekuperację to wrzucaj kable grzewcze. Gruba wylewka i grzejesz akumulacyjnie w II taryfie. Taniej niż piece akumulacyjne, lepszy rozkład temperatur, tańsze w użytkowaniu, nie zajmuje miejsca... same plusy - koszt kabli znikomy
@dymek95: Pompa ciepła powietrzna bierze prąd i nim tak na prawdę ogrzewasz. Od tradycyjnej grzałki różni się przede wszystkim wydajnością: pompa ciepła ma sprawność 300% kiedy zwykle grzałki mają 100%. Czyli z pompą zapłacisz 3x mniej za prąd. Ale ciągle zapłacisz, a prąd kosztuje. Dlatego połączenie z fotowoltaiką jest tak skuteczne bo redukuje Ci koszty ogrzewania nawet i do 0.
Z fotowoltaiką jako taka nie ma większych problemów, raz wykonana instalacja
@dymek95
Do pompy ciepła musisz mieć podłogówkę po całości domu. Więc odpada Ci koszt grzejników. Powiem Ci tak, że gdybym budował się teraz a nie 10 lat temu w życiu przez głowę nie przeszedl by mi pomysł z ekogroszkiem. Co do awaryjności paneli, wszyscy je teraz chwalą, musisz się wgłębić w temat. Ale wydaje mi się że jak zainwestujesz w dobrego producenta to spokojnie przeżyją piec.
@robertx: kurde brzmi to na prawdę dobrze, będę musiał się w to zagłębić bo czasu jeszcze trochę mam. Dzięki za obszerna wypowiedź i pomoc :D
@kolikowski: właśnie chciałem też uniknąć podłogowego na całym domu. Planowałem tylko w łazience i na korytarzach. Mam trochę złe wspomnienia bo wynajmowałem kiedyś dom przez rok z podłogowym i niezbyt mi się to podobało. Ale to też był stary dom że starym ogrzewaniem więc pewnie
@dymek95: jak wspomniane wyżej, podlogowka na całości do pompy (lub do gazu) dzieki temu wyjdzie sporo taniej, możesz tez do tego podłączyć grzejniki łazienkowe i wszystko spiąć sterownikami w pokojach - bajka, ustawiasz konkretne temperatury na konkretne godziny w konkretnych dniach. Fajna zabawa i pozwala ograniczyć zużycie
OP pyta o ogrzewanie za 8tys a dostaje odpowiedzi żeby wstawić jednocześnie

PC - jakieś 25-30k
podłogówkę wodną - około 110zł * 150mkw = 17k
panele PV - powiedzmy 4-5kW - 18k

I proponuje mu się rozwiązanie za 60tys a nie 8 ¯\_(ツ)_/¯