Wpis z mikrobloga

Nie znam się, ale nie obniża to bezpieczeństwa w przypadku ataków brute force? Ile znaków ma taki hash?


@Kumagoro: technicznie może, bo jeżeli mamy ograniczoną długość hasha, to mamy też ograniczoną liczbę kombinacji i prędzej czy później znajdziesz różne hasła dające ten sam hash. W praktyce jeżeli hash jest odpowiednio długi (min kilkadziesiąt znaków) i algorytm hashowania jest dobrze przemyślany, to nie jest to problem, a unika się w ten
  • Odpowiedz
@Szab: No tak, ale jeżeli w algorytmie sha1 jest dzielenie danych na porcje 512bitowe i wykonywanie na nich operacji to przy złożoności O(1) czas przerabiania jednej porcji i miliona musiał by być taki sam, i moje pytanie jak?
  • Odpowiedz
@Cuddi: Zasadniczo cały klocek danych od którego liczysz hash jest traktowany jako pojedynczy parametr tej funkcji. Zatem złożoność jest stała. Wiadomo, że im większy plik tym czas obliczania będzie wolniejszy i najprawdopodobniej zależny od przepustowości dysku twardego. Tak samo dodawanie będzie miało złożoność O(1), ale dla bardzo dużych liczb będzie ono wolniejsze (trzeba kopiować w pamięci więcej danych). Potrafię sobie jednak wyobrazić komputer, którzy będzie bardzo dużo bitowy i będzie
  • Odpowiedz
@Mikser_wieczorny: Nope ( ͡° ʖ̯ ͡°) Też bym to chciał tak umieć. Kiedyś o tym czytałem sporo, i nawet wiedziałem o co chodzi. Niee, nie studiowałem tego.
Są jakieś rundy szyfrowania, jakieś tablice z podmianami kolejności bitów oraz wykorzystuje operacje logiczną XOR bo ma idealnie kryptograficznie losowość.

I to tyle ¯\_(ツ)_/¯

IMO nie trzeba tego znać aż tak by używać ( ͡° ͜ʖ ͡
SpeedFight - @Mikserwieczorny: Nope ( ͡° ʖ̯ ͡°) Też bym to chciał tak umieć. Kiedyś o...

źródło: comment_16112378947Fwl60WwwcJeeEJ3Gs2oJU.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Mikser_wieczorny: IMO szyfry symetryczne są raczej nudne. Zdecydowanie ciekawszą lekturą są niesymetryczne np RSA ()

Niezły mindfuck że możesz sobie coś zaszyfrować jedną kombinacją znaków a trzeba odszyfrować inną.
I to wszystko z wykorzystaniem liczb pierwszych.
  • Odpowiedz
@SpeedFight: Tak, RSA jest fajne, miałem na studiach kolokwia z wyliczania parametrów a następnie szyfrowanie za ich pomocą (potęgowanie modulo iirc), wszystko na kartkach, polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Zasadniczo cały klocek danych od którego liczysz hash jest traktowany jako pojedynczy parametr tej funkcji. Zatem złożoność jest stała. Wiadomo, że im większy plik tym czas obliczania będzie wolniejszy i najprawdopodobniej zależny od przepustowości dysku twardego. Tak samo dodawanie będzie miało złożoność O(1), ale dla bardzo dużych liczb będzie ono wolniejsze (trzeba kopiować w pamięci więcej danych). Potrafię sobie jednak wyobrazić komputer, którzy będzie bardzo dużo bitowy i będzie mógł taką operację
  • Odpowiedz