Wpis z mikrobloga

Nasz czarodziej jest lepszy niż twój! Czego nie rozumiesz lewaku?!? W audycji Gadu gadu o kulturze na antenie Radia Jasna Góra dogłębna analiza Władcy Pierścieni Tolkiena, alegorii katolicyzmy, chrześcijaństwa, jaki to Bilbo był miłosierny dla Golluma itd. Tymczasem Harry Potter jest palony ¯\_(ツ)_/¯ Zupełnie przypadkiem Tolkien był katolikiem, a Rowling uznana za satanistkę xDDD

#bekazkatoli #tolkien #harrypotter #dzbanywiary
xandra - Nasz czarodziej jest lepszy niż twój! Czego nie rozumiesz lewaku?!? W audycj...

źródło: comment_1610805750tVUGTfZ0M8fhyrx1PsXA1G.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@xandra: Wg Tolkiena trylogia LoTR jest chrześcijańskim dziełem, więc dziwne by było gdyby KK w jakiś tam sposób atakował Władcę Pierścieni. Tolkien ma nawet na swoim koncie opowiadanie "Liść, dzieło Niggle’a", które alegorycznie opowiada o życiu, śmierci, czyśćcu i niebie.

Co do Harry'ego Pottera to sam jestem wielkim fanem, właśnie sobie czytam piątą część i nie uważam tego za grzech ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale trzeba przyznać,
  • Odpowiedz
Wg Tolkiena trylogia LoTR jest chrześcijańskim dziełem, więc dziwne by było gdyby KK w jakiś tam sposób atakował Władcę Pierścieni.


@trevoz: eee? Jesteś w stanie to udowodnić? Bo ja czytałem, że wręcz odwrotnie, odżegnywał się od wszelkich ukrytych odniesień religijnych w LOTR. Był katolikiem ale stworzył dzieło areligijne z uniwersalnymi wartosviami. Co innego jego kumpel C.S. Lewis, który stworzył szmirę o Narnii a sama powieść ma miano "Władcy Pierścieni dla Debili."
  • Odpowiedz
@szejk_wojak: https://en.wikipedia.org/wiki/Christianity_in_Middle-earth

J. R. R. Tolkien was a devout Roman Catholic from boyhood, and he described The Lord of the Rings in particular as a fundamentally religious and Catholic work. While he insisted it was not an allegory, it contains numerous themes from Christian theology.


Ale polecam przeczytać całą treść z wiki. Ja dopiero gdy podrzucił mi ten temat kolega to zauważyłem, że no faktycznie, we Władcy Pierścieni jest wiele odniesień
  • Odpowiedz
While he insisted it was not an allegory,


@trevoz: to kończy temat. Wszystkie rzekome nawiązania do chrześcijaństwa są projekcją samych katolików i to oni sami na siłę to łączą a w LOTR są po prostu uniwersalne wartości, które owszem, mają swoje źródła w chrześcijaństwie ale już w czasach Tolkiena były one zupełnie powszechne nie będąc domeną tej czy innej religii. W ten sposób można podpiąć 3/4 dzieł Hollywoodu pod katolicyzm że
  • Odpowiedz
@szejk_wojak: ale zrobiłeś cherry-picking.
Ja tam nie będę się kłócił, Tolkien uznawał swoje dzieło za katolickie, więc nie ma powodów, żebym miał to podważać.
  • Odpowiedz