Wpis z mikrobloga

Mirki, mam problem z temperaturami w laptopie Acer Nitro 5 (17cali, i7 10750h, RTX 20600, 16GB ram), którego posiadam od jakichś 5miesięcy. Temperatura procesora w grach (np GTA 5) sięga ponad 90'C, GPU ponad 80'C. Posiadam podkładkę chłodzącą z 5 wiatrakami ale ona mam wrażenie nic nie daję. Czytałem, że w laptopach problem z grzaniem rozwiązuje się undervoltingiem ale wyczytałem też, że ten procesor ma w jakiś sposób zablokowaną tą funkcję i nie da się tego zrobić żadnym programem. Próbowałem zmienić w programie ThrottleStop i faktycznie nie było żadnych rezultatów. Zmieniałem też TPL według jakichś zagranicznych poradników i przez chwilę miałem wrażenie, że coś dało ale po dłuższej grze i obserwacji znowu widziałem te ponad 90'C. Czy ktoś by mógł mi łopatologicznie wyjaśnić jak ewentualnie mógłbym zbić te temperatury? Czy jest jakaś opcja undervoltingu w tym procesorze? A może jak ustawić te TPL i inne opcje w ThrottleStop bądź innym programie?

#acer #laptopy #komputery
  • 3
@tomekpxp Też posiadam acer nitro 5, co prawda z gorszymi podzespołami, ale również i u mnie osiąga on 90 stopni przy bardziej wymagających produkcjach. Nie wiem czy cokolwiek da się z tym zrobić ponieważ problem throttlingu w laptopach gamingowych jest powszechny i każdy ma z tym problem. Przez co uważam że stacjonarny komputer>laptop gamingowy.
@Mefisto995: Jeśli posiadasz starszą wersje procka to najprawdopodobniej u Ciebie da się łatwo zrobić undervolting i zbić te temperatury bez większego spadku wydajności laptopa a w pewnym sensie nawet wzroście. Jeśli się nie będzie grzał, nie będzie throttlingu a tym samym spadku FPSów. Jeśli masz 10gen procesor to pewnie też jest magicznie zablokowany.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tomekpxp: ja bym go cisnął na tych 90C jeśli masz gwarancje, po to kupiłeś gameingowy laptop żeby na nim grać. Jak się spali to maja naprawić i znowu go ciśniesz.