Wpis z mikrobloga

Kolejna aktualizacja kalkulatorgieldowy.pl
Import z eMakler
Od teraz można już importować transakcje z plików .csv eMakler. Wystarczy zmienić źródło w okienku importu.

Dziękuję @cloudymango za udostępnienie swojego pliku eksportu.

Dla zapewnienia bezbłędności importu potrzebował bym również eksporty od innych osób.

Na podstawie pliku, który mam kolumny z danymi to w kolejności (niestety niezależnie od kodowania polskie znaki w tym eksporcie są zastąpione �) :
Czas transakcji;Walor;Gie�da;K/S;Liczba;Kurs;Waluta;Warto��;Waluta

W przypadku walorów z IPO - nazwa waloru uzyskana z zapisania się na IPO, może się różnić od nazwy waloru wylistowanego w momencie sprzedaży.
Przykładowo: PCF1-IPO zamienione zostało w PCFGROUP-PDA
W celu dokonania importu należy uspójnić nazwę waloru(symbol) do jednej nazwy w pliku.

#gielda #emakler #mbank #kalkulatorgieldowy
  • 29
  • Odpowiedz
  • 0
@Roneth zgodnie z naszym prawem jeśli Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania to w polsce nie odprowadza się już podatku w takim przypadku. Gdyby było to 15% to do dopłaty było by 4% oryginału.
  • Odpowiedz
@pur3pwnage: ja wiem to wszystko, nawet tą ustawę przegladałem. Ale wiele poradników i artykułów twierdzi na zasadzie: płacisz 15% u źródła, 4% w pl. Potrącili ci 30% u źródła - jesteś frajer, ale w pl dalej masz zapłacić 4%. Dotarłem do szeregu ocen indywidualnych od fiskusa które jednak zatwierdza tą "naszą" metodę jako poprawną
  • Odpowiedz
@Roneth: nie ma innej poprawnej niż brak podatku do zapłacenia po przekroczeniu 19%. Sam PIT-38 na pozycji G.45 przyjmuje przychód natomiast na pozycji G.46 podatek zapłacony za granicą. Nigdy nie zapłacisz więcej :)
  • Odpowiedz
@pur3pwnage: A jak byś wypełnił pit, jeżeli masz dywidendy z USA i Holandii, gdzie te z USA mają 30% u źródła a holandia zero? Bo w tym polu gdzie wpisujesz zapłacony podatek jest informacja, że nie może on przekraczać należnego. To mam ten zapłacony tak wyczarować żeby reszta do zapłaty wyniosła 19% z Holandii? :P Przykładowo u mnie:
-dywidendy netto z USA 622zł
-dywidendy netto=brutto z holandii 158zł (też w dolarach
  • Odpowiedz
@Roneth: Każda dywidenda rozliczana jest osobno. Na Twoim przykładzie:
- USA
Brutto: ~888.57zł (przy założeniu 30% podatku u źródła);
Nettto: 622zł;
Podatek zapłacony: ~266.57zł
19% kwoty brutto: 168.82zł

Podatek zapłacony przewyższa 19% ale to już nasz problem.

W tym przypadku wartość dla PIT-38 G.45 to 168.82zł natomiast dla G.46 również 168.82zł

Holandia
Brutto: 158zł
Nettto: 158zł;
Podatek zapłacony: 0zł
19% kwoty brutto: 30.02zł

W tym przypadku wartość dla PIT-38 G.45 to
  • Odpowiedz
@pur3pwnage: właśnie testowałem z mbanku - wszedłem w historię transakcji - dywidendy, eksport jako csv. Zapisało jako csv z rozszerzeniem pdf (bo to mbank), więc zmieniem nazwę. W office otwiera się poprawnie. Zaimportowałem, ale nic mi się nie pokazuje na stronie twojej. Może to musi być szerszy csv niż same dywidendy?
  • Odpowiedz
@mBank w przypadku eksportów waszych akcji oraz dywidend. Jeden plik rozdzielany jest średnikami a drugi przecinkami. Warto zadbać o spójność danych dla klientów ;)
  • Odpowiedz