Wpis z mikrobloga

Panowie, ostatnimi czasy zacząłem się interesować akumulatorami/prostownikami i mam parę pytań, jako że na innych forach każą mi szukać wątku którego nie mogę znaleźć(chyba wiecie o jakie chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) to myślę że może wy mi pomożecie, a więc do sedna, pacjent akumulator varta silver dynamic 100ah (zwykły kwasiak bez dostępu do celi) Zacząłem go wczoraj o 16 ładować prostownikiem transformatorowym robionym 40 lat temu przez mojego dziadka( nie jest to jakiś syf itp, dziadek budował telewizory itp więc znał się na tym) zapytałem go jaką on ma największą moc i mówi ze było to tak dawno temu, że już nie pamięta ale wydaje mu się że maksymalnie 10a. Podłącyłem go na najniższym biegu, bo nie wiedziałem jakie prądy na jakim daje i wolałem nie ryzykować, dziś po 24h zmierzyłem go nanometrem i takie wyniki otrzymałem:
-Pierwszy bieg na którym był 24h- 15.9v amperomierz na prostowniku praktycznie na 0
-Drugi bieg- podskoczyło do 16.1, 16.15v i tak się utrzymywało, amperomierz na prostowniku zaczął pokazywać 0.5A
-trzeci bieg- utrzymywał od 16.25-16.3v amperomierz na około 0.6A
Z tego co się orientuje to powinno się ładować do 16.2v, a więc jak podłączam ten akumulator to dawać na 3 bieg tak ? i ile czasu utrzymywać włączony prostownik jak osiągnie zadaną ilość, bo każdy mówi inaczej a nie chcę czegoś popsuć ?
Z góry dzięki za pomoc, zdjęcie dla uwagi :)
#akumulator #elektronika #pytaniedoeksperta #akumulatory
l3gend - Panowie, ostatnimi czasy zacząłem się interesować akumulatorami/prostownikam...

źródło: comment_1609948492QklVXpANDz8Lbf0an28mfS.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@l3gend: Pamiętaj że przy tak dużym napięciu ładowania wydziela elektrolit gazuje. Grozi wybuchem.
Ile V miał przed ładowaniem?
Może był już naładowany- dlatego nie pobiera większego prądu.
Albo wcale nie jest tak mocny jak dziadek mówi, a innego amperomierza nie miał.
  • Odpowiedz
@gawronfly: podłączyłem go prewencyjnie bo nie miałem warunków przed zimą, przy podłączeniu pokazywał 4.5A na prostowniku, z akumulatorem dałem dupy bo nie zmierzyłem przed ładowaniem... Co do gazowania itp to wiem, sprawdzałem to i akumulator był zimny cały czas i nie gazował
  • Odpowiedz
jak podłączyłem wczoraj to prostownik pokazywał 4.5A


@l3gend: i jak ładowałeś 24 godziny to w przybliżeniu będzie te 100Ah , jak spada drastycznie prąd ładowania to nie ma sensu dłużej ładować bo tylko gazuje już
  • Odpowiedz