Wpis z mikrobloga

Pytanko o rozliczenie Pitciora.
Jeżeli kupiłem sobie akcje za 9k zł z czego w 9 dni zrobiłem 27k, ale sprzedałem tylko część akcji o wartości 3k, to jak mam to w picie ogarnąć?
#gielda
  • 22
  • Odpowiedz
@Fiemka: liczysz zysk z tych akcji o wartości 3K. Np. Kupiłeś 100 akcji o wartości 1zł. Sprzedałeś 30 akcji o wartości 2zł (70 akcji nadal masz) - zysk na czysto masz 30zł i od tego liczysz podatek.
  • Odpowiedz
Trading212


@Fiemka: No to niestety PIT-8c nie dostaniesz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak, jak pisali powyżej: liczy się powstanie przychodu, czyli sprzedaż. Sprzedałeś część akcji - dla niej liczysz przychody i koszty.
Np. kupiłeś 1 000 akcji, sprzedałeś 300 akcji
Koszt: zakup 300 akcji + prowizje
Przychód: sprzedaż 300 akcji
Pamiętaj, że jeśli kupowałeś po różnych cenach, to akcje sprzedajesz od najstarszych
  • Odpowiedz
@Kuklak A co w przypadku, jeśli przez cały rok podatkowy nic nie wypłacałem z powrotem do banku, tylko dokładałem do portfolio i jednocześnie osiągnąłem zyski? Czy dalej muszę coś rozliczać jeśli wszystkie środki nadal mam zainwestowane? Załóżmy, że przez cały rok łącznie wpłaciłem 2000 pln, a wartość całego portfolio łącznie z wzrostami to 2300, czy muszę coś zadeklarować, skoro nie wypłacałem?
  • Odpowiedz
@Czu-Czu: Obowiązek podatkowy powstaje w momencie uzyskania przychodu, czyli w tym wypadku sprzedaży danej akcji. Sprzedałeś akcje -> rozliczasz się.
  • Odpowiedz
@Kuklak To co mają zrobić wszyscy ci, którzy kręcą po kilkanaście kółek dziennie, albo dokonują pierdylion innych groszowych transakcji w ciągu roku?

Nie lepiej po prostu podliczyć łączną kwotę wszystkich wpłat, jakich dokonałeś na giełdę i potem odjąć tę sumę od kwoty, którą wypłacisz? Przecież procentowo to chyba to samo, a o wiele prościej...
  • Odpowiedz
To co mają zrobić wszyscy ci, którzy kręcą po kilkanaście kółek dziennie, albo dokonują pierdylion innych groszowych transakcji w ciągu roku?

Założyć konto w domu maklerskim, którym im wystawi Pit-8c ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie lepiej po prostu podliczyć łączną kwotę wszystkich wpłat, jakich dokonałeś na giełdę i potem odjąć tę sumę od kwoty, którą wypłacisz?

Wtedy ludzie by trzymali na kontach maklerskich kasę jak najdłużej bez wypłacania.
  • Odpowiedz
Mam rezydencję podatkową w Irlandii, także zapytam w urzędzie co mam zrobić w takiej sytuacji.


@Czu-Czu: OMG. To nic masz nie robić z polskim US ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Kuklak: Wiem Mireczku, ale chodziło mi o samą zasadę, kiedy fiskus uznaje, że dane aktywo podlega opodatkowaniu. W Irlandii pierwsze 1270 euro zysku w danym roku podatkowym jest wolne od podatku, podatek dopiero liczysz od wszystkiego ponad tym. Czyli jeśli np. w danym roku podatkowym miałem zysk 1500 euro, to tylko 230 euro z tej kwoty podlega opodatkowaniu. Ja na giełdzie gram od września, także w tym roku podatkowym nawet nie
  • Odpowiedz
@Kuklak: Pamiętam dokładnie z jaką kwotą zaczynałem na giełdzie i wpłacając dodatkowe środki, zawsze pilnowałem aby były to zaokrąglone sumy. Obecnie patrząc na kwotę swojego portfolio, jestem w stanie od razu obliczyć, jaki mam łączny zysk.

w polskich DM w nowym roku dostajesz wszystko policzone w pit8c: przychody, koszty i zysk

Być może Trading 212 podeśle mi po nowym roku jakieś oficjalne podsumowanie.
  • Odpowiedz