Wpis z mikrobloga

Koniec roku się zbliża więc uaktualniam moją listę polecanych koreańskich seriali. Jako że stają się one coraz popularniejsze i coraz łatwiej dostępne na różnych platformach (np. viki.com, kissasian itp.) postanowiłam nie ograniczać się do Netflixa (chociaż zdecydowaną większość tam znajdziecie).

Ostrzegam- jest to długa lista...a plusiki są mile widziane ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przypominam także, że Netflix nie znajduje niektórych tytułów jeśli język Netflixa jest ustawiony na polski- po zmianie na angielski nie powinno być problemów. Zazwyczaj nie mają one polskich napisów np. Signal, Misaeng czy filmy Along with the gods.

Zacznę od 2 nowości:

Sweet home (2020)
trailer
imdb: 7,4 filmweb: 6,7
gatunek: horror, akcja, dramat
liczba odcinków: 10

Ekranizacja komiksu internetowego. Autorem jest Kim Carnaby, ilustratorem Hwang Young-chan. Serial opowiada o walce mieszkańców jednego z bloków z ludzmi, którzy zamienili się w potwory.

Mam mieszane uczucia co do tego serialu. Z czystym sercem mogę go polecić jedynie fanom gatunku. Z jednej strony serial jest ładnie nakręcony, mieszkańcy ciekawi (chociaż niektórzy raczej zbyt...komiksowi?), fajna scenografia i do tego sporo widowiskowej akcji. Niestety mimo wysokiego budżetu (Netflix sypnął groszem… ponoć ok 2,4mln dolarów/odcinek!) niektóre potwory wyglądają sztucznie i kiczowato. Stworzenie realistycznie wyglądających potworów (i to w takiej ilości!) pewnie byłoby zbyt kosztowne… ale przynajmniej widzimy je w pełnej krasie, a nie są pozostawione wyobraźni jak w niektórych produkcjach. Nie można im odmówić zróżnicowana i pomysłwości w odzwierciedleniu ludzkich pragnień. Nad efektami pracowało kilka firm: Legacy Effects (Avengers, Avatar), Spectral Motion (Stranger Things) i koreański Westworld (The King: Eternal Monarch, My country). Soundtrack jest w większości dobry, chociaż za niektóre kawałki (Imagine dragons ( )) ktoś powinien stracić pracę… A jak wasze wrażenia? Który potwór najlepszy?


Jeśli ktoś szuka dobrej akcji polecam japońskiego rodzynka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Alice in Borderlands (2020)
trailer:
imdb: 8,1 filmweb: 7,5
gatunek: thriller, akcja, sci-fi
liczba odcinków: 10

Adaptacja mangi Haro Aso „Alice in Borderland” (Imawa no Kuni no Alice). Bezrobotny Ryohei Arisu to tytułowy „Alice” (Kento Yamazaki) wraz z przyjaciółmi Daikichi Karube (Keita Machida) i Chota Segawa (Yuki Morinaga) przenoszą się do opuszczonego Tokio. Cała trójka musi wziąć udział w grze o przetrwanie. Dla fanów Piły i Battle Royale jak znalazł.
Z pozytywów:
- Interesujące i wyraziste postacie
- Bardzo dobra choreografia walk (nawet kobitki dały radę... kto widział ten wie)
- Gry są ciekawe i zróżnicowane
- Nakręcone z kinowym rozmachem i większość efektów specjalnych jest dobra/bardzo dobra

It’s okay to not be okay (2020)
trailer
imdb: 8,8 filmweb: 8,4
gatunek: dramat, komedia, romans
liczba odcinków: 16

Głównymi bohaterami są Moon Kang-Tae (Kim Soo-Hyun), który jest opiekunem na oddziale psychiatrycznym, jego autystyczny brat Moon Sang-tae (Oh Jung-Se) i autoka książek dla dzieci Go Moon-Young (Seo Ye-Ji), a cała trójka doświadczyła traumatycznych wydarzeń w dzieciństwie. Jest to ciepła historia o leczeniu swoich przeszłych traum, ran emocjonalnych i znaczeniu rodziny.

Na początek zacznę od minusów: niestety jeśli ktoś oczekuje realistycznego przestawienia zaburzeń psychicznych to się zawiedzie (chociaż raczej trudno oczekiwać po scenarzystach, że będą ekspertami w tej dziedzinie). Potraktowałam więc ten serial jako baśń dla dorosłych i dobrze się bawiłam. Drugim minusem jest trochę za bardzo naciągany plot-twist.

Okay ( ͡° ͜ʖ ͡°) , to przejdźmy do pozytywów:
- Serial wywołuje różne emocje: momentami trzyma w napięciu, ale jest też zabawny, smutny, ciepły i wzruszający
- Seo Ye-Ji: jej wybuchy, głos i ubiór- rewelacja!
- relacja między Moon Young (która zachowuje się jak dziecko) i Sang Tae (który myśli jak dziecko) jest przezabawna
- Dużo fajnych postaci drugoplanowych, np. dyrektor szpitala, Kang Soon-Duk, pacjent Kan Pil-Wong i przyjaciel braci Jo Jae-Soo
- Humor- bardzo przypadły mi do gustu żarty i dialogi
- strona wizualna, animacje i ilustracje bajek
- soundtrack

Stranger (2017)
trailer
imdb: 8,6 filmweb: 8,2
gatunek: kryminał, thriller
liczba odcinków: 32 (2 sezony)

Chłodny w obejściu i twardo stąpający po ziemi prokurator łączy siły z pełną pasji panią detektyw by rozwiązać sprawę morderstwa i aferę korupcyjną. Dla fanów napiętej akcji i dobrej fabuły. Z ciekawości sięgnęłam po ten serial ponieważ trafił na listę najlepszych seriali 2017 roku New York Timesa.

Misaeng: Incomplete life (2014)
trailer
imdb:: 8,6 filmweb:: 7,7
gatunek: dramat, komedia
liczba odcinków: 20

Jang Geu-rae (Im Si-Wan) od dzieciństwa grał w go (w Korei nazywa się baduk) aby zostać profesjonalistą. Po porażce zmuszony jest zmierzyć się z realnym światem posiadając jedynie ukończone liceum. Dzięki rekomendacji dostaje się na staż w korporacji handlowej One International. Geu-rae próbuje zaadaptować się do nowego środowiska za pomocą reguł go. W realistyczny sposób pokazane jest życie pracowników korporacji.
Serial zaczyna się powoli i przygnębiająco (pomijając pierwszy i ostatni odcinek, które trochę odstają od reszty). Obserwujemy zmagania głównego bohatera i innych stażystów w nieprzyjaznym korporacyjnym środowisku, jednak z odcinka na odcinek coraz lepiej poznajemy bohaterów i cieszymy się z ich małych zwycięstw.
Osoby zainteresowane go i sztuczną inteligencją odsyłam także do filmu dokumentalnego Alphago, który opowiada o pojedynku, który odbił się głośno w mediach na całym świecie.

Kingdom (2018)
trailer
imdb:: 8,4 filmweb: 7,6
gatunek: akcja, dramat, horror
liczba odcinków: 12 (2 sezony po 6 w każdym)

Serial powstał na komiksu internetowego „The Kingdom of gods” którego autorem jest Kim Eun-hee i narysowany został przez Yang Kyung-il. Reżyserem serialu został Kim Seong-hun, a scenarzystką Kim Eun-hee (która także odpowiadała Signal- kolejny świetny serial o którym napiszę za chwilę). Akcja serialu przenosi nas do królestwa Joseon. Śledzimy wewnętrzny konflikt między następcami tronu z apokalipsą zombie w tle. Serial jest pięknie nakręcony, nie żałowano na statystów czy scenografię.

Signal (2016)
trailer
imdb: 8,7 filmweb: 8,1
gatunek: thriller kryminalny, dramat (z małym elementem sci-fi)
liczba odcinków: 16

Jeden z moich ulubionych seriali koreańskich. Jest to thriller kryminalny bazujący na prawdziwych wydarzeniach z Korei. Hae-Young (Lee Je-Hoon) pracuje jako profilista kryminalny. Za pomocą tajemniczej krótkofalówki kontaktuje się z detektywem w 1989 roku. Na plus gra aktorska, scenariusz i soundtrack.

Prison Playbook (2017)
trailer
imdb: 8,4 filmweb: 8,1
gatunek: komedio-dramat
liczba odcinków: 16 (po 1,5h każdy!)

Zawodowy baseballista Kim Je hyuk (Park Hae Soo) zostaje skazany za napaść. Jest to ciepła historia o przyjaźni, koleżeństwie, lojalności i drugiej szansie. W dramie poznajemy losy Kim Je Hyuka, ale także innych skazanych, pracowników więzienia i ich rodzin.

Mr. Sunshine (2018)
trailer
[imdb]https://www.imdb.com/title/tt7094780/?ref_=nv_sr_srsg_0) 8,8 filmweb: 8,1
gatunek: dramat kostiumowy, romans
liczba odcinków: 24

Eugene Choi (Lee Byung-hun znany z filmów takich jak Ujrzałem diabła, Słodko-gorzkie życie) urodził się w niewoli w Joseon, ale uciekł do Stanów Zjednoczonych w 1871 roku podczas ekspedycji amerykanów do Korei. Zostaje oficerem korpusu piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych i wraca do Joseon po wojnie hiszpańsko-amerykańskiej. Podczas pobytu w Joseon spotyka i #!$%@? się w córce arystokraty Go Ae-sin (Kim Tae-ri znana m.in. ze Służącej
Chan-wook Parka). Tempo akcji jest wolne, relacje między głównymi bohaterami skomplikowane, a serial jest przepięknie nakręcony.

Strangers from hell (2018)
trailer
[imdb:]( https://www.imdb.com/title/tt10613844/) 7,9 filmweb: 7,6
gatunek: horror/thriller psychologiczny
liczba odcinków: 10

W końcu jest dostępny także w Polsce! Serial powstał na podstawie komiksu internetowego autorstwa Kim Yong-Ki.
Yoon Jong Woo jest młodym chłopakiem, który przeprowadza się ze wsi do Seulu w którym mieszka jego dziewczyna. Pomógł mu w tym jego przyjaciel z college'u Jae Ho, który zaoferował mu pracę. Szukając taniego miejsca do rozpoczęcia nowego życia, natrafia na Eden Gosiwon, w którym dzieli się kuchnię i łazienkę z innymi mieszkańcami. Ze względu na kiepską sytuację finansową Jong Woo postanawia znosić okropne warunki przez 6 miesięcy, dopóki nie zaoszczędzi wystarczającej ilości pieniędzy, aby się wyprowadzić. Jednak w mieszkaniu zaczynają się dziać tajemnicze wydarzenia, przez co Jong Woo zaczyna bać się mieszkańców.
Świetna praca ludzi za kamerą, reżysera, scenarzysty i soundtrack sprawiają, że łatwo można się wczuć w lekko klaustrofobiczny klimat i poczuć osamotnienie głównego bohatera. Aktorzy bardzo dobrze dobrani. Główny aktor Im Si-Wan, (znany z Misaeng: Incomplete Life) zagrał dobrze, jednak w pamięci najbardziej zapada rola Lee Dong Wook jako tajemniczego stomatologa. Na wyróżnienie zasługuje także Lee Jung Eun jako właścicielka Studia Eden (znana jako pokojówka z Parasite) oraz Lee Joong Ok jako zboczeniec. Nawet mała rola rapera granego przez Noh Jong-Hyun łapie za serce. Serial nie jest jakiś przełomowy czy idealny. Przez kilka pierwszych odcinków serial zaczyna się świetnie, jednak później ma trochę trochę problemów z tempem. Jest dużo zaskakujących zwrotów akcji, brutalności i okrucieństwa zarówno fizycznego jak i psychicznego (gaslighting).

Psychopath diary (2019)
trailer:
imdb: 7,8 filmweb: 5,9 ← to chyba żart
gatunek: komedia, thriller, dramat
liczba odcinków: 16

Yook Dong-Sik (Yoon Si-Yoon) jest 34-letnim pracownikiem biurowym. Jest nieśmiały, tchórzliwy i daje się wszystkim wykorzystywać. Po incydencie staje się kozłem ofiarnym swojej firmy, więc w obliczu utraty pracy i odwrócenia się od niego rodziny decyduje się popełnić samobójstwo. Robiąc to, niespodziewanie natrafia na miejsce zbrodni, a uciekając przed mordercą zostaje potrącony przez samochód policjantki Shim Bo-Kyung (Jung In-Sun). Budzi się z amnezją, mając w swoim posiadaniu dziennik psychopaty. Nie mając żadnych wskazówek poza dziennikiem, zaczyna wierzyć, że w rzeczywistości jest seryjnym mordercą-psychopatą. Serial gorąco polecam, rzadko zdarza mi się tak uśmiać!

______________________________

Z dobrych seriali (ale nie raczej nie dla każdego):

Itaewon Class (2020)
trailer
imdb: 8,2 filmweb: 7,8
gatunek: dramat
liczba odcinków: 16

Serial powstał (niespodzianka!) na podstawie komiksu internetowego autorstwa Jo Gwang-jin. Lekko spoilerujący opis poniżej:


Wszyscy pracownicy DanBam są wyrzutkami, takimi jak główna postać:
- Cho Yi-seo (Kim Da-mi), wpływowa blogerka, opisywana przez swoich kolegów jako socjopatka
- Jang Geun-soo (Kim Dong-hee), nieślubny syn dyrektora generalnego Janggi
- Choi Seung-kwon (Ryoo Kyung-soo), były więzień
- transseksualna Ma Hyun-yi (Lee Joo-young)
- Tony Kim (Chris Lyon), dwurasowy ciemnoskóry „cudzoziemiec”

Serial komentuje wiele problemów w konserwatywnym koreańskim społeczeństwie. Polecam mimo kiepskiego zakończenia!

Crash landing on you (2019)
trailer
imdb: 8,7 filmweb: 8,3
gatunek: romans, komedia, dramat
liczba odcinków: 16

Historia bogatej bizneswoman Yoon Se-ri (Son Ye Jin), która rozbija się w Korei Północnej podczas lotu na paralotni. „Wpada” tam na północnokoreańskiego oficera Ri Jeong-Hyeoka (Hyun Bin). Bardzo fajni główni bohaterowie i postacie drugoplanowe. Najbardziej podobały mi się sceny z ludzmi z wioski i żołnierzami.

My Mister (2018)
trailer
imdb: 9,1 filmweb: 7,6
gatunek: dramat
liczba odcinków: 16

Park Dong Hoon (Lee Sun-Kyun) jest inżynierem w firmie architektonicznej. Mężczyzna nie ma łatwo w życiu. Żona ma romans z jego szefem, a dwaj bracia są bezrobotni. Dong Hoon stara się pomóc swojej rodzinie, ale jego ostrożne podejście do życia uniemożliwia mu odważenie się na jakieś zmiany. Zaczyna to się zmieniać, gdy poznaje młodą Lee Ji An (IU). Dziewczyna żyje z niepełnosprawną babcią i tonie w długach, dlatego podejmuje się każdej możliwej pracy. Pogrążeni w sieci osobistych zmagań i wewnętrznej rywalizacji w pracy, Dong Hoon i Ji An walczą o szansę na poprawę życia. Gdy ta dwójka zaczyna się poznawać, zdają sobie sprawę, iż są w stanie pomóc sobie ze swoimi emocjonalnymi ranami.

The Sound of Your Heart (2016)
NIE The Sound of Your Heart: Reboot- tego już nie polecam :(
trailer
imdb: 8,3 filmweb: 7,8
gatunek: komedia
liczba odcinków: 10

Rewelacyjna komedia o życiu autora kreskówek (Lee Kwang-Soo), jego dziewczyny Choi Ae-Bong (Jung So-Min) i jego rodziny, oparta na komiksie internetowym ( ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) autorstwa Jo Suk.

The World of the Married (2020)
trailer
imdb: 8,1 filmweb:](https://www.filmweb.pl/serial/Bu-bu-eui+Se-gye-2020-849932) 8,0
gatunek: dramat, romans
liczba odcinków: 16

Rekordowo popularna koreańska wenezuelska telenowela na podstawie brytyjskiego serialu BBC Doctor Foster ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Życie Doktor Ji Sun Woo (Hee-ae Kim) wydaje się idealne. Mieszka szczęśliwie w Gosan ze swoim przystojnym mężem Lee Tae Oh (Hae-jun Park) i ich nastoletnim synem. Obraz szczęśliwej rodziny rozpada się, kiedy odkrywa, że jej mąż (któremu pomogła finansowo założyć firmę), ma romans, a ich wspólni przyjaciele pomagają mu to ukryć.

Weightlifting Fairy Kim Bok-joo (2016)
trailer
imdb: 8,4 filmweb: 8,1
gatunek: komedia romantyczna
liczba odcinków: 16

Utalentowana sztangistka Kim Bok-Joo (Lee Sung-Kyung) i beztroski pływak Jung Joon-Hyung (Nam Joo-Hyuk) studiują na uczelni. Priorytety skoncentrowanej na podnoszeniu ciężarów dziewczyny ulegają zmianie, gdy #!$%@? się w kuzynie kolegi.

100 Days My Prince (2018)
trailer
imdb: 7,4 filmweb: 7,7
gatunek: komedia romantyczna, dramat
liczba odcinków: 16

Oho! Czy tylko ja czuję się niekomfortowo dodając tu ten serial? Jest to lekka i zabawna drama którą polecam na poprawę humoru.
Książę Lee Yool jest perfekcjonistą i idealistą, ale jest też złośliwy i lubi utrudniać innym ludziom życie. Ma pretensje do ojca w jaki sposób został królem, ponieważ w wyniku przewrotu stracił matkę i ukochaną z dzieciństwa. Pewnego dnia ktoś próbuje księcia zamordować i wskutek tego mężczyzna traci pamięć. Przez kolejne sto dni Lee Yool żyje w domu Hong Sim jako jej mąż - Won Deuk. Oboje początkowo nie przypadają sobie do gustu, choć z czasem Hong Sim odkrywa, że Won Deuk nie jest takim głupkiem, za jakiego go uważają inni.

___________________________________________

Ktoś tu jeszcze dotrwał czy przesadziłam? xD Bonusowo dodaję jeszcze kilka ciekawie zapowiadających się seriali w 2021:

- Kingdom: Ashin of the North
Specjalny odcinek Kingdom

- Sea of Silance thriller sci-fi
Akcja rozgrywa się w przyszłości, gdy planeta cierpi z powodu braku wody i pożywienia spowodowanego pustynnieniem. Han Yoon-Jae (Gong Yoo) jest żołnierzem agencji kosmicznej. Zostaje wybrany do zespołu, razem z Song Ji-An (Bae Doo-Na), do podróży na Księżyc. Ich misją jest odzyskanie tajemniczej próbki z opuszczonej stacji badawczej. Dramat jest oparty na tytułowym filmie krótkometrażowym The Sea of Tranquillity (2014) w reżyserii Choi Hang-yong.

- Jiri Mountain
Za scenariusz odpowiada Kim Eun-Hee (Signal, Kingdom), a reżyserię Lee Eung Bok (Mr. Sunshine, Sweet home, Goblin) więc zapowiada się świetnie.
Serial opowiada o strażnikach Parku Narodowego. W rolach głównych Ju Ji-Hoon (Kingdom, Along with the Gods), Jun Ji-Hyun (You who came from the Stars, Windstruck, My sassy girl) i Oh Jung Se (It's Okay to Not Be Okay, Hot stove league).

- All of Us Are Dead- Grupa uczniów utknęła w szkole w czasie apokalipsy zombi. Na bazie komiksu autorstwa Joo Dong-Geun „Now at our school” .

- Hellbound- na podstawie komiksu Yeon Sang-Ho „Jiok”. Nadnaturalne istoty („anioły”) pojawiają się znikąd by skazać ludzi na piekło.

- Round Six – ma opowiadać o ludziach, którzy decydują się zagrać w tajemniczą grę survivalową, w której do wygrania jest 40 milionów dolarów. Gi-hun (Lee Jung-jae), po wyrzuce
  • 15
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@darjahn: Właśnie dziś skończyłem oglądać Sweet Home i muszę przyznać, że serial ma coś w sobie co mnie wciągnęło. Trochę mi sie nie podobała postać "gangstera", który w webtoonie był bardziej taki luzacki, wygadany no i w ogóle ludzki. A w serialu natomiast niezniszczalny mruk.
  • Odpowiedz
@Andylon: Nie czytałam więc nie mam porównania, ale w serialu wydawał mi się spoko. Dali mu takie dramatyczne tło i w sumie ok. Bardziej mi nie podeszła ta baletnica () W sumie miałam wrażenie, że starali się upchać jak najwięcej, przez co dosyć nierówny poziom był. Najbardziej przeszarżowali w ostatnim odcinku. Trochę szkoda, bo lubię takie klimaty i liczyłam na więcej.
  • Odpowiedz
Alice in Borderlands (2020)

trailer:

imdb: 8,1 filmweb: 7,5

gatunek: thriller, akcja, sci-fi

liczba odcinków: 10


@darjahn: 8 odcinków. nie strasz że przegapiłem dwa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@darjahn: fajna lista. Nie sądziłem ze na wypoku ktoś ogląda azjatyckie serisle. Co prawda ja zawsze bardziej filmy z Azji oglądałem, ale sweet home mi fajnie siadlo. Pozdro
  • Odpowiedz
@koniarz: W sumie oglądam je gdzieś od 2004/2005 roku więc widzę jaki postęp zrobili przez te wszystkie lata. Na początku były to pojedyncze seriale, a teraz chyba już większość seriali które oglądam jest w koreańska. Pozostałe np. z Chin, Tajwanu czy Filipin jakoś mi nie podchodzą (nawet jeśli to remake). Japonia kiedyś miała sporo fajnych seriali, ale teraz ciężko mi coś znaleźć ¯\_(ツ)_/¯

Filmy też oglądam, ale w sumie rzadko. Może
  • Odpowiedz
@darjahn: heh znam ten ból, szczególnie przy koreańskich produkcjach które lubię a często mają po 16 odcinków przynajmniej 60 minut każdy... w 2020 roku miałem sporo urlopu plus lockdown i zszedłem z ogromnej listy do 13
  • Odpowiedz
@Singularity00: Też sporo nadrobiłam, bo w sumie coraz więcej koreańskich oglądam i chyba już więcej niż "zachodnich". Łatwiej mi coś ciekawego znaleźć, a jak mi się nie podoba to olewam i zaczynam następny ( ͡° ͜ʖ ͡°) Aktualnie oglądam (w zależności od humoru, w szybszym lub wolniejszym tempie): the Uncanny Counter, Hot stove league, Live, Mr. Queen (pierwsze 2 odcinki rewelka chyba tu trafi jeśli utrzyma poziom
  • Odpowiedz
@darjahn: Something in the Rain wymiata xD
Live już dawno za mną, polecam tez life - dwie mega serie po których marzyłem o kontynuacji.

Ja koreańskich produkcji oglądam sporo, wciągnąłem się w klimat po s1 Stranger ze 2 lata temu i od tamtej pory chłonę tego sporo. Co prawda ostatnio się zrobiłem wybredny i jak mnie opowieść nie wciąga to robię szybkie przewijanie ale i tak oglądam tego dużo. Wiosną pamietam
  • Odpowiedz
My Mister (2018) to jest naprawdę dobra rzecz i p̶i̶s̶z̶ę̶ ̶t̶o̶ ̶z̶ ̶p̶e̶r̶s̶p̶e̶k̶t̶y̶w̶y̶ ̶w̶i̶e̶l̶k̶i̶e̶g̶o̶ ̶z̶n̶a̶w̶c̶y̶ ̶k̶o̶r̶e̶a̶ń̶s̶k̶i̶c̶h̶ ̶d̶r̶a̶m̶ ̶(̶w̶i̶d̶z̶i̶a̶ł̶e̶m̶ ̶a̶ż̶ ̶t̶r̶z̶y̶)̶ to nie tylko w kategorii azjatyckich dram. Oczywiście, jak ktoś kompletnie nie miał do czynienia z azjatyckim kinem czy tamtejszymi serialami, może z początku odbić się z powodu znacznych różnic kulturowych, ale warto się przełamać. Na szczęście "My Mister" jest pozbawiony większości wad i irytujących elementów z dram, jak choćby denerwujący
  • Odpowiedz