Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Zmieniał ktoś branże z QA(automaty) na frontend? Mam jakieś 4 lata doświadczenia jako QA, ale przestaję mnie to pociągać - jedynie hajs jeszcze mnie utrzymuje (10k na łapę). Strzał, czekaj, status, asercja i tak do #!$%@?***, oczywiście trochę generalizuje. A to się człowiek uczuł Javy trochę bardziej - prawie nic do pisania automatów nie przydało mi się z bardziej zaawansowanej składni albo użyłem tego raz w pracy(czego nie używasz zapominasz). Wiadomo przy froncie pewnie też osiągnę podobny stan, ale wydaje mi się to dużo bardziej ciekawsze. Nawet robienie jakiegoś side project w automatyzacji testów jest nudne, no chyba że jakiś open-source do frameworka. Może przesadzam, może jakieś wypalenie zawodowe? Niby jeszcze 2 lata do trzydziestki, warto może byłoby coś zmienić w życiu? Przy okazji myślę o emigracji, tu już w ogóle będzie ciężko znaleźć robotę za granicą bez doświadczenia. Znowu jak czytam jak nasycony jest rynek juniorów, to sam się zastanawiam czy warto + kwestie finansowe. Uczę się teraz Vue, zrobiłem jakiś kursik z czystego JS'a, ogarnąłem Cypressa do testów. Wiem, ze trochę się zasiedziałem i ciężko mi jest teraz wyjść ze strefy komfortu oraz trochę niezdecydowany jestem. Musiałem to wyrzucić z siebie, może ktoś miał podobny problem do mojego albo jest w stanie coś poradzić. Tak czy siak dzięki za pomoc, bo to dzięki Wam doszedłem do tego poziomu na którym jestem. #testowanieoprogramowania #frontend #programowanie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5fd8bb927aca0b000b77fb91
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 14
@AnonimoweMirkoWyznania: wg mnie trochę zmęczony jesteś robieniem tego samego. IMO ciężko o dobrego QA co stawia porządne automaty. Stawkę myślę, że też nie masz najgorszej, nie wiem czy we froncie tyle dadzą. No, ale wiadomo nie samą kasą człowiek żyje. Frontendowców jest pełno i coraz więcej, bo stosunkowo łatwo się tego nauczyć, a trzeba też mieć pewne zmysły artystyczno - estetyczne ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie wiem
@AnonimoweMirkoWyznania: znudzenie aktualną rolą to co najwyżej wstęp do wypalenia, warto najpierw spróbować zmienić coś w swoich obowiązkach, w ostateczności miejsce pracy (obecne nie brzmi na zbyt ciekawe po lekturze posta)
@AnonimoweMirkoWyznania: jak trafisz do projektu z ujowym GUI-owym toolem do automatyzacji to zatęsknisz za tym co masz teraz ( ͡° ͜ʖ ͡°) a tak serio to myśle ze przy przebranzowaniu nie masz szans na start na więcej niż 1/2, 1/3 Twojej obecnej pensji
@AnonimoweMirkoWyznania: Brzmi to trochę jak robota w januszexie z 10k przy 4 latach expa. Na automatach w samej Warszawie 20-25k netto b2b da się ogarnąć (5% dochodowego, więc po wszystkim zdecydowanie więcej niż 10k). Jak chcesz dostać 10k na rękę to chyba wszędzie tyle dostaniesz w kontekście frontend/backend/devops/ML/etc, tylko czy faktycznie chcesz to robić i na jakim poziomie, bo od tego zależy ile Ci to zajmie i co jest możliwe. Czyli
@xDrope: Ze stawkami w QA mocno się przez ostatnie dwa lata porobiło. Są ogłoszenia na manuala za 21k, są ogłoszenia na automatyzującego za 6k. Od obu wymaga się minimum 4 lat doświadczenia w testach. Z tego co obserwuję, coraz rzadziej patrzą na lata, a więcej (na szczęście) na realne doświadczenie. Doprowadza to nawet do sytuacji, gdzie osoba zmieniająca robotę co rok, w oczach pracodawcy jest ciekawszym nabytkiem, niż ktoś, kto parę
@diarrhoea: znajomi zarówno python jak i java pod selenium ew. + appium cisną minimum 20k, a mają 3-4 lata expa. Łebki po 25k+ też po tyle mają, ale widocznie są lepsi/lepiej szukają - nie wiem, bo się nie znam. W stawkę wlicza się też pisanie łatwych do utrzymania i rozwijania testów, co z tego co rozmawiałem z 25k+ jest dużym problemem i wymaga sporej wiedzy programistycznej i języka w którym piszesz.
@AnonimoweMirkoWyznania: pytanie czy przestaje Cię pociągać QA, czy QA w obecnej pracy. Znajoma QA dostała możliwość nauki i rozwoju się we froncie w wolniejszych chwilach i energia do działania +200% ma już prawie rok :)
(a we froncie - react - się super wdraża)
@xDrope: Niestety, według mnie stawki o których mówisz to wciąż rzadkość i (przynajmniej w Krakowie) oferty 20k+ pojawiają się parę razy do roku.
Stawka z 4 latami doświadczenia i znajomością pisania w miarę ok automatów (nie żaden orzeł, bardziej sensowny rzemieślnik) którą można łatwo ogarnąć to 7-10k na rękę, według oczywiście moich doświadczeń i obserwacji.
@diarrhoea: To może być punkt, bo patrzę na to przez swoją perspektywę i nie sprawdzam proporcji stawek w ogłoszeniach itp. Dużą robotę robią wiadomości na linkedin do ofert, które nie wypływają "na jaw" i to nawet ze swojego doświadczenia widzę, że rynek ofert wysokich jest o wiele większy niż na justjoinit czy innych portalach. Natomiast cały czas nie pisałem tego w perspektywie rzemieślnika i przez to mogło być to źle odebrane
@AnonimoweMirkoWyznania zmień se firmę na taką, gdzie automaty są robione w cypress ie czy testcafe, nabędziesz niezbędna wiedzę początkowa, do tego sprawdzisz czy wypalenie zawodowe czy tylko firmowe i będziesz mógł sobie wybrać czy iść na fronta czy nie.