Wpis z mikrobloga

Mauzoleum Sejed Alo'adin Hosejna w Sziraz w Iranie (حرم امامزاده سید علاء الدین حسین, Sayed Ala al-Din Hossein Holy Shrine, 29°36’20″N 52°32’56″E).

Jedno z wielu Emamzadeh, czyli mauzoleów potomków dwunastu Imamów, które spełniają funkcję lokalnych miejsc pielgrzymkowych. Ściany i sufit wyłożone są małymi lustrami (tanie, plastikowe, jak się przyjrzy z bliska), które odbijając światło dają taki efekt. Mauzoleum ze zdjęcia posiada kilka takich sal (w tym największa taka sala w Iranie, ale nie aż tak ładna jak ta ze zdjęcia). W tym zakratowanym miejscu ze środka dolnej części zdjęcia, znajduje się grób. Po lewej stronie od grobu widać parawan, który oddziela część męską od części żeńskiej mauzoleum.

#iran #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
arekp - Mauzoleum Sejed Alo'adin Hosejna w Sziraz w Iranie (حرم امامزاده سید علاء الد...

źródło: comment_1607189360mPyk9l4iqT3tAEaWEusQN8.jpg

Pobierz
  • 2
@szafer: W Iranie wiele jest takich mauzoleów, większych, mniejszych, ale w każdym są takie właśnie lusterka na ścianach. Sam byłem w Szirazie w trzech różnych a nie wszedłem do mauzoleum Szah Czirag, czyli największego kompleksu w Szirazie (bo nie pozwolili wejść do samej komnaty).

W prawie każdym mauzoleum były inne reguły fotografowania i wejścia - w tym ze zdjęcia trzeba było wejść z bezpłatnym przewodnikiem, za pierwszym razem dostałem kolesia z