Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do wczorajszego wpisu - chwilę wczoraj poczytałem w necie i zbudowałem taki zestaw. Zastosowanie: głownie fotografia + okazjonalnie chciałbym nauczyć się DaVinci Resolve, więc musi obsłużyć materiały z Sony A7III. Coś zmieniać?

Procesor:AMD 3600X
Płyta główna: MSI B450 Tomahawk Max
Grafika: MSI GeForce RTX 2060 VENTUS XS
RAM: HyperX FURY 16GB DDR4 3600Mhz CL17
Dysk: Dyski SSD + HDD przenoszę ze starego kompa.
Zasilacz: SilentiumPC Supremo L2 Gold 650W 80+ Gold
Obudowa: KRUX LEDA

Suma: 4247,59 zł

Nie ukrywam, że chyba największą zagadką jest dla mnie grafika, bo kosztuje połowę tego zestawu, a nie wiem czy ją na tyle wykorzystam i być może warto trochę na niej zaoszczędzić. Będę wdzięczny za Wasze opinie!

#fotografia #pytanie #pytaniedoeksperta #komputery #pcmasterrace #pc #grafika #grafikakomputerowa #filmowanie #filmmaking #amd #intel #radeon #geforce #skladamkomputer
zawołam też #lightroom #photoshop #premierepro #davinciresolve #sony być może doradzicie w co warto teraz zainwestować?
  • 38
@szczemat: Zestawik bardzo spoko, obudowa to paścierz ale o tym się nie dyskutuje

Pewnie nie siedzisz w branży i nie wiesz, że nie dawno wyszła nowa generacja RTX'ow które są o wiele lepsze od generacji 20xx a kosztują połowę, co prawda nie ma ich teraz w sklepach bo ludzie wszystko wykupili, ale sytuacja ma się wyklarować na początku nowego roku, więc jeśli możesz poczekać i nie masz wielkiego parcia teraz na
@dqdq1: RTX w cenie 1799 zł.
@cysiekw: Może faktycznie masz rację, zawsze to 100 zł mniej. Czy będę grał w gry? Raczej bardzo okazjonalnie, stąd się zastanawiam czy brać tego RTXa, ale CUDA podobno daje kopa przy renderach?
@Victim: Obudowę chcę postawić na biurku, może masz coś innego godnego polecenia z okienkiem?
Jeśli chodzi o nową generację RTXów, to wiem, że jest super. Niby mogę poczekać, ale nie dam
@szczemat: Chociażby coś od SilentiumPC Regnum czy Astrum, bardzo fajne skrzynki z oknem i przyzwoitym wnętrzem, jak masz więcej na obudowe hajsu przewidzianego to możesz pomyśleć o Meshify C, też dobry przepływ powietrza

A co do grafiki

RTX 3070 – 2359 zł
RTX 3080 – 3279 zł

To są oficjalne ceny tych kart, po prostu jest deficyt, więc cena rośnie, handlarze wykupili masę kart i teraz próbują je sprzedać z przebiciem
A co do grafiki


RTX 3070 – 2359 zł

RTX 3080 – 3279 zł

To są oficjalne ceny tych kart,


@Victim: Ale tylko modeli FE! Zwykłe modele bez OC innych producentów nawet na premierę miały wyższe ceny. Nie licząc patologii z wersjami OC. - które były wyrażnie droższe.
Sugerujesz, że FE są złe? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Victim: Nie. Jedynie mówię, że nie można ceny MSRP wersji FE przekładać na ceny modeli producentów. Bo modele OC palita czy asusa np. TUF OC normalna cena to było około 3850 zł.
A te najsłabsze podstawowe wersje karta też był zaznaczaj trochę droższe niż FE jako ceny startowe.

Wersji FE nigdy na rynku nie było dużo, nawet pomijając
@Variv: Ja dałem mu tylko porównawczo jakie te ceny +/- są za bazowe wersje, wiadomo, że foudnersa nie kupi, raczej będzie patrzył na Palita/Asusa czy innego Gigabyte'a, chodziło mi tu o pokazanie, że te nowa generacja nie ma cen z kosmosu (nie licząc 3090) i warto dopłacić kilka złotych więcej a mieć coś znacznie lepszego.

Do fotografii styknie nawet i 1050ti, ale napisał o DaVinci, więc no ¯\_(ツ)_/¯
@szczemat: procek zmień na zwykłego 3600 i z zaoszczędzonej kasy dołóż do porządnej obudowy. 2060 w tej cenie to pomyłka, poszukaj w innych sklepach tańszej wersji lub jak ci się nie spieszy poczekaj na premierę 3060ti/3060/3050ti
@szczemat: na moje to płyta główna do wymiany - ta pod montaż/grading będzie słaba: tylko jeden slot m2/nvme, tylko 6 portów USB na tyle z czego 2 to USB 2.0.

Pod Resolve karta graficzna jak najbardziej im lepsza tym lepiej, ale z drugiej strony jakie w zasadzie będziesz tam montował/kolorował kodeki? Do nauki to nie sądzę byś potrzebował niewiadomo czego raczej, ten 2060 styknie albo i nawet 5700XT czy coś w
@Victim: Na razie mogę kupić sprzęt bez grafiki, a grafikę może dorwać w grudniu. Aż tak się nie pali, bo mam na czym pracować.
@ShadyTalezz: Ok, czyli zakup karty odłożyć jeszcze w czasie? Co to znaczy porządna obudowa? Ta zebrała dobre recenzje w tej cenie i nie widzę (jako laik) specjalnej różnicy między nią a np. Astrum? Na co zwrócić uwagę?
@sirrek: Ok, w co warto w takim razie
@szczemat: No pod Resolve i montaż video lepiej mieć więcej rdzeni. Odnośnie płyty głównej to ja bym brał coś z minimum dwoma slotami m.2, może jakaś B550 - będzie trochę drożej ale ogółem bym na tym nie oszczędzał.

Ja na Resolve działałem na 5820K / 2070 Super a teraz się przesiadam na Maca mini nowego z integrą ( ͡° ͜ʖ ͡°) może tez opcja do rozważenia xD
@sirrek: @dqdq1: ShadyTalezz @Variv: @Victim: To może taka opcja będzie lepsza?

Procesor: AMD 7 3700X (zmiana z początkowej konfiguracji)
Płyta główna: MSI B450 Tomahawk Max (nie mogłem znaleźć lepszej płyty z B550, która miałą 4 sloty na RAM)
Grafika: MSI GeForce GTX 1660 Ti Ventus XS 6G OC GDDR6 (zmiana z początkowej konfiguracji)
RAM: HyperX FURY 16GB DDR4 3600Mhz CL17
Dysk: Dyski SSD + HDD przenoszę ze starego