Wpis z mikrobloga

@kozaqwawa to będzie mój pierwszy model, wyczytałem że na farbę w sprayu vallejo nie muszę mieć podkładu pod nią. Czołg radziecki więc będzie miał tylko zielony prosty. Myślałem żeby do tego dodać jakieś washe/rdzę czy delikatny pigment na gąsienice. Piszesz że weathering po lakierze matowym, a to nie to samo co wash? W sensie wash mige bezpośrednio na farbę od jamo czy tez muszę zabezpieczać lakierem i to błyszczącym? To kolejny zakup...
@Niedzwiedzmin: nie wiem jaki ma skład ten spray VA ale bezpieczniej zawsze dać jakis primer :)

weathering to różne techniki, najpopularniejsze to wash, pigmenty i kredki. Gotowe washe są zwykle na bazie farb olejnych żeby nie reagowały z popularnymi farbami akrylowymi. Wash sie aplikuje i po odparowaniu medium, wyciera/rozmywa/moduluje mechanicznie (wacik ewentualnie nasączony medium) lepiej dać pod to lakier zeby nie uszkodzić pomalowanej bazy. Błysk kładzie sie pod i na kalki
@kozaqwawa dzięki, coś tam mam już powybierane ale nie myślałem że aż tyle tego na podstawowe malowanie. Washe właśnie widziałem vallejo że ma akrylowe a każdy używa jakichś enameli? Glupieje...

A podkład jeśli chodzi o kolor jaki jest taki uniwersalny? Czarny? Szary?
@Niedzwiedzmin: Robię głównie ruskie czołgi i jestem leniwy, kolejność jaką stosuję jest następująca (w nawiasie jaką farbą):
- całość na czarno (akrylowa tamiya)
- rozjaśnienia białym, taka szybka modulacja dla ubogich (akrylowa tamiya)
- kolor bazowy, czyli jakiś zielony ale nie za gęsto żeby poprzednio położone warstwy prześwitywały (akrylowa tamiya)
- kalkomania
- lakier matowy albo satynowy, jeden szit bo i tak nigdy nie wychodzi mi idealny mat (jakieś vallejo akrylowe/poliuretanowe)
Pobierz knoor - @Niedzwiedzmin: Robię głównie ruskie czołgi i jestem leniwy, kolejność jaką s...
źródło: comment_1605637274pisWgjCjYWlyqNOnthHesc.jpg
@Niedzwiedzmin: mozna, tylko trzeba potem utrwalic. Elegancko wychodzi z uzyciem piasku bloto, ale racz3j do skali 1:35 bo do mniejszych nawet drobne ziarna moga byc za grube.

@deiks: a moze czas nie atakowac ludzi tylko otworzyc sie na nowe techniki? Umiem korzystac z pigmentow, ale ich nie lubie. Dodatkowo to kolejne pyly przy pracy do wdychania i to po prostu jest szkodliwe. Skoro mozna inaczej to trzeba probowac.

Inna sprawa
@Niedzwiedzmin: Może być. Z reguły wystarczy sam pigment fixer, ale często potrafi zmienić końcowy kolor pigmentów po wyschnięciu. Ja używam AK Gravel and sand fixer albo Pigment Fixera od Abteilung 502 - jest znacznie silniejszy w działaniu niż AK i AMMO.