Wpis z mikrobloga

Zaczynam przygodę z #rysunektechniczny i mam pytania.
1. W tym rysunku co oznacza ta wartość w górnym rogu i ten symbol w nawiasie? Wiem, że chodzi o chropowatosc ale czemu jest w tym miejscu i co oznacza to ze jest ten symbol w nawiasie?
2. Co oznacza średnica30h8? W sensie te h8?
3. Czemu tam jest 0,5x45stopni?
4. Co oznacza 8 N9?
5. Co przedstawia tabelka w lewym gornym rogu?

Z góry dzieki za odpowiedz. #mechanika #tokarka
David_Wallace - Zaczynam przygodę z #rysunektechniczny i mam pytania. 
1. W tym rysun...

źródło: comment_16045894103pzMK90ot1TxboxlEOGYv3.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
1. W tym rysunku co oznacza ta wartość w górnym rogu i ten symbol w nawiasie? Wiem, że chodzi o chropowatosc ale czemu jest w tym miejscu i co oznacza to ze jest ten symbol w nawiasie?


https://procestechnologiczny.com.pl/rysunek-konstrukcyjny-technologia/

2. Co oznacza średnica30h8? W sensie te h8?


@David_Wallace: tolerancja pasowania wałek/otwór: http://home.agh.edu.pl/~kmtmipa/dydaktyka/automatyka/1/tolerancjeipasowania.pdf

3. Czemu tam jest 0,5x45stopni?

Fazowanie, np. w celach montażowych lub usunięcie ostrych krawędzi - standard.

4. Co oznacza 8
  • Odpowiedz
@David_Wallace: nie pamiętam na 100%, ale wydaje mi się, że przed nawiasem masz wyszczególnione wszystkie chropowatości, które występują na rysunku. A w nawiasie masz chropowatość ogólną dla reszty elementów, które nie zostały wyszczególnione na rysunku.
  • Odpowiedz
@David_Wallace: to jest chropowatość zbiorcza, (v) oznacza tyle, że na rysunku masz jeszcze jakieś inne których nie opisano wcześniej. Ogólnie cały wał masz wykonany w chrop. 12.5 poza tymi wyszczególnionymi na rysunku
  • Odpowiedz
4. Co oznacza 8 N9?


Wymiar 8 z pasowaniem N9 - typowa tolerancja pod wpust

5. Co przedstawia tabelka w lewym gornym rogu?


Wszystkie tolerancje użyte na rysunku - żeby ten który będzie to wykonywał nie musiał szukać po tabelach wartości toleracji dla tych wymiarów

@David_Wallace: Na start polecam książkę Dobrzańskiego
  • Odpowiedz