Wpis z mikrobloga

..::Krótka historia toru Imola wraz z kilkoma ciekawostkami::..

Po skromnym zagłębieniu się w kilka artykułów odnośnie toru Imola we Włoszech na którym będzie najbliższe GP, postanowiłem zestawić garść pewnych ciekawostek i historii w jednym miejscu.
Mam nadzieję że przynajmniej jedna osoba to przeczyta.
1 post - Ogólny zarys toru, trochę historii i kilka ciekawostek
2 post - Lista zwyciężców na poszczególnych GP
3 post - Czarny weekend IV/V 1994 r.
4 posi i kolejne - zdjęcia z toru.

O torze Autodromo Enzo e Dino Ferrari

Tor wyścigowy znajdujący się w pobliżu włoskiego miasta Imola (stąd pochodzi jego potoczna nazwa), w odległości 40 km na wschód od Bolonii i 80 km na wschód od fabryki Ferrari w Maranello.
Imola – niespełna 70 tysięczne miasto we Włoszech – Polakom może kojarzyć się niedźwiedziem „Wojtkiem”, który towarzyszył żołnierzom generała Andersa w bojowym szlaku. Właśnie w tej miejscowości, w kwietniu 2015 roku, odsłonięto jego pomnik. Na świecie miejscowość kojarzona jest raczej ze sportem. Tym w wersji motorowej.

Tor początkowo nosił krótszą nazwę Autodromo Dino Ferrari na cześć fundatora Enzo Ferrari'ego i jego syna Dino, który zmarł w 1956 roku. Nazwę wydłużono po śmierci Enzo Ferrariego.
Od 1980 do 2006 r. odbywały się tu wyścigi Formuły 1 o Grand Prix San Marino − jednej z eliminacji Mistrzostw Świata Formuły 1, nieprzerwanie od sezonu 1981 do sezonu 2006.
Wyścig nosił nazwę Grand Prix San Marino, ponieważ w kalendarzu Formuły 1 było już Grand Prix Włoch, a samo San Marino było za małe, aby samodzielnie organizować Grand Prix.

Tereny wokół Imoli są siedzibą producentów kilku marek sportowych samochodów – Ferrari, Lamborghini i Maserati. Po II wojnie światowej miasto zapoczątkowało program mający rozruszać miejscową gospodarkę. Czterech lokalnych entuzjastów zaproponowało budowę toru, który miał łączyć istniejące drogi publiczne i umożliwiać lokalnym producentom testowanie swoich samochodów. Budowa rozpoczęła się w marcu 1950 r. Pierwszy przejazd testowy odbył się dwa lata później gdy Enzo Ferrari wysłał na tor samochód.

W kwietniu 1953 r. miał tam miejsce pierwszy wyścig motocyklowy, a pierwszy wyścig samochodowy odbył się w czerwcu 1954 r. Pierwszy wyścig z udziałem samochodów Formuły 1 miał miejsce w kwietniu 1963, był to wyścig nie zaliczany do mistrzostw. Wygrał wtedy Jim Clark w samochodzie Lotus. Następny tego typu wyścig w 1979 r. wygrał Niki Lauda dla stajni Brabham-Alfa Romeo.

Tor o długości 4,933 km dawał kierowcom wszystko: długą prostą, szykany, szybkie, wolne zakręty, wysokie „tarki” (najczęściej biało-czerwone krawężniki ulokowane na zakrętach) i jazdę odwrotną do kierunku ruchu wskazówek zegara. Krótko mówiąc: był wymagający, a do tego niebezpieczny. Cholernie niebezpieczny. Ciemną stronę obiektu świat zobaczył na przełomie kwietnia i maja 1994 roku, ale o tym już w poście poniżej.

Tragedia na Imoli odbiła się głośnym echem w światku Formuły 1. Nawet przyszłość GP San Marino stała pod znakiem zapytania. By zwiększyć bezpieczeństwo przebudowano zakręty: Tamburello (w szykanę), Villeneuve (w szykanę), Variante Bassa (krótki, prosty odcinek), Variante Alta (w krótką prostą). Bez zmian nie obeszły się inne tory, a także cały sport, który od tej pory nieustannie dąży do zwiększania bezpieczeństwa. Wyścigi Grand Prix odbywały się tu jeszcze do roku 2006.

Długość - 4,933 km
Kierunek - przeciwnie do wskazówek zegara
Rekord okrążenia - 1:19.753 (J. Button, B.A.R., 2004)
Ostatnie modyfikacje - 2007/2008
Główne imprezy - World Superbike, Le Mans Series

Ciekawostki:
- Enzo Ferrari był ojcem chrzestnym polskiego artysty mieszkającego w USA Janusza Kozikowskiego (syna Witolda Conti – polski aktor i śpiewak.)
- Będzie to trzecie GP, które w roku 2020 odbędzie się we Włoszech. Kierowcy przejadą w tym roku 63 okrążenia po trasie liczącej 4909 metrów, a zatem łącznie pokonają 309,049 km – jeden z najdłuższych dystansów w kalendarzu F1.
- Wyścigi na torze Imola bywają bardzo zacięte. Średnia przewaga zwycięzcy w ostatnich 10 wyścigach wynosiła tylko 4,738 sekundy.
- Tylko 9 spośród 27 wyścigów F1 na torze Imola wygrał kierowca
startujący z pole position. 8 razy zwycięstwo trafiało do drugiego na starcie.
- Nigdy nie wygrał tu kierowca startujący z niższej pozycji niż 5.
- W dotychczasowej historii na Imoli podczas wyścigu deszcz padał tylko 4 razy.
- Dwukrotnie na Imoli zdarzało się, że do mety dojechało tylko 5 kierowców – w 1982 i 1985 roku.
- Kimi Raikkonen jest jedynym kierowcą z obecnej stawki, który ścigał się w wyścigu F1 na torze Imola. W 2005 roku startował na tym torze z pole position, a w 2003 roku stanął na podium. Kimi prowadził przez 12 okrążeń i zdobył na tym torze 13 punktów.

RoshoffaLandrynka - ..::Krótka historia toru Imola wraz z kilkoma ciekawostkami::..
...

źródło: comment_1603973991PkFyO74sjV3Nvz5bTO0AOw.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
..::Lista zwyciężców na poszczególnych GP::..
Na torze zorganizowano 26 razy Grand Prix San Marino oraz w sezonie 1980 odbyło się także 51. Grand Prix Włoch.

Zwycięzcy Grand Prix San Marino Formuły 1 na torze Autodromo Enzo e Dino Ferrari
Sezon == Kierowca == Zespół
2006 ==  Michael Schumacher == Ferrari
2005 ==  Fernando Alonso == Renault
2004 ==  Michael Schumacher == Ferrari
2003 ==  Michael Schumacher == Ferrari
2002 ==  Michael Schumacher
RoshoffaLandrynka - ..::Lista zwyciężców na poszczególnych GP::..
Na torze zorganizo...

źródło: comment_1603974332maIoeOlwMz8OidVluC4yQ1.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
..::„Czarny weekend” w Grand Prix San Marino 1994::..

Weekend z przełomu kwietnia i maja 1994 roku można nazwać jednym z najtragiczniejszych w historii sportu.

Grand Prix San Marino 1994: 29 kwietnia, piątek – ostrzeżenie

Rankiem w Imoli rozpoczęły się pierwsze treningi. Kierowcy testowali ustawienia swoich bolidów. Teamowi stratedzy rozprawiali nad taktyką na niedzielny wyścig. Wszystko po to, by wygrać. Wśród mknących z zawrotnymi prędkościami zawodników był też on: 22-letni wówczas Rubens Barrichello.
RoshoffaLandrynka - ..::„Czarny weekend” w Grand Prix San Marino 1994::..

Weekend ...

źródło: comment_1603974368SAAbKHTBule2dLTYz3WWEL.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz