Wpis z mikrobloga

@dqdq1: Przepis pisany pod rabinów to na szczęście raczej nawet wtedy nie miało to odniesienia do zwykłych ludzi, a wywalanie pism z bibli kiedy to było wygodne (np. u kalwinistów) doprowadziło od nadużyć jak np. masowe palenie ludzi stosie. gdzie w ekumenicznych religiach (katolicy/ ortodoksi/ koptowie) działo się to rzadziej.
@Thyven: dla mnie to też naturalne że nieomylna istota nie potrafi wypowiadać się w sposób klarowny i potrzebuje tłumaczy którzy będą się z tego utrzymywać.
@dqdq1: Jak pisano stary testament przeznaczony dla wieśniaków pasterzy i rabinów 3000 lat temu to większość tych nakazów miała sens (nie jedzenie świni = podobne DNA, chorzy byli nieczyści i musieli tydzień żyć na odludziu = kwarantanna, regularne mycie się = higiena i zarazki), jednak ludzkość poszła do przodu i te bezsensowne w dzisiejszych czasach nakazy powinni wywalić z pisma (np. ja bym całkowicie odrzucić stary testament/torę i zostawił tylko nauki
@AgentGRU: Nie wiem czy jestem w stanie znaleźć źródło, w liceum rozmawiałem kiedyś o tym z księdzem na przerwie. Natomiast pewnie jakieś badania przechodzą przed wstąpieniem do seminarium. Nie wiem, naprawdę nie wiem.
ja bym całkowicie odrzucić stary testament/torę i zostawił tylko nauki Jezusa i ich rozwinięcie )


@Thyven: też bym wolał żeby tak było, jednak nauczanie Jezusa było mocno prowadzone w żydowskim kontekście, dlatego żeby go zrozumieć trzeba to czytac przez pryzmat judaizmu.