Wpis z mikrobloga

Chciałem z ciekawości obliczyć ile waży graniastosłup powietrza o podstawie kwadratu o boku 1m i wysokości sięgającej stratosfery. Czy dobrze rozumuję, że można do tego wykorzystać ciśnienie atmosferyczne?

Załóżmy ciśnienie na poziomie morza 1000 hPa, czyli 100 000 Pa, czyli 100 000 N działający na każdy m2 powierzchni, co uwzględniając przyspieszenie ziemskie da nam 9806,6 kg nacisku na m2 powierzchni, co - no właśnie - czy daje nam oczekiwaną masę wspomnianego graniastosłupa?

Strona http://iletowazy.pl/gazy/ile-wazy-powietrze/ podaje, że 1m3 powietrza o temp 20*C i wilgotności względnej 20% waży 1,2kg. Oczywiście nie można zastosować tej wartości liniowo, bo ze wzrostem wysokości spada gęstość powietrza. Moje 9806,6 kg podzielone przez 1.2 kg daje 8172 metrów słupa, co biorąc pod uwagę wspomniany spadek gęstości powietrza wydaje się potwierdzać wiarygodność pierwotnego obliczenia.

Inne pytanie: czy to oznacza, że tak samo na każdy m2 naszego ciała działa taka siła nacisku równa prawie 10 tonom?

#fizyka #pytanie
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@cozzezeszwecji: tak na szybko myśląc to pewnie jakąś całką wyliczyć to można najpierw opisując to równaniem różniczkowym o zmiennych rozdzielonych, ale analizę i fizykę miałem bardzo dawno temu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz