Wpis z mikrobloga

Mirki mam problem z dyskiem twardym w laptopie. Jest to HDD 1TB, ogólnie dysk jak i laptop mają już jakoś z 4-5 lat, nie ma z nimi problemów ale HDD zaczyna wydawać z siebie coraz głośniejsze dźwięki. nie jest to co prawda jeszcze bardzo głośne, ale już czasem słychać jakieś cyknięcie, na dodatek prędkość zapisu się znacząco pogorszyła. smart nie wykazuje błędów, nie gubi plików ani nic z tych rzeczy. wymieniać dziada czy spać spokojnie? zapełniony jest dosyć mocno bo wolne mam około 150GB, może już czas na zerowanie i stawianie systemu na nowo? system od nowości ten sam i szybko się uruchamia, nie zamula, nawet gry chodzą w porządku. jedynie gdy coś kopiuję czy zgrywam pliki z aparatu, telefonu, pendrive to dość długo muszę czekać.
#komputery #pytaniedoeksperta #dyskidwarde
  • 27
  • Odpowiedz
@kotwherbacie: @Shiroyasha24: ogólnie to mam drugi komputer z SSD, w tego nie chce inwestować bo używam go jedynie jak jestem poza domem. może faktycznie kupię jakiś, ile potrzeba pojemności żeby system się zmieścił i miał zapas powiedzmy 50GB? aktualizacje wyłączone w nim mam i tak bo bankowość czy inne prywatne sprawy załatwiam na drugim kompie lub smartfonie.
  • Odpowiedz
@Shiroyasha24: Win 10, wykastrowany z Windows Update już dawno, no i telemetria wyłączona w rejestrze na tyle ile można.

@oslet: robię raz na jakiś czas defragmentację, kopia ważnych danych leży na dysku zewnętrznym ale jakichś mega ważnych poza zdjęciami nie ma. ogólnie na tym dysku jest trochę śmietnik, ale wirusów czy innego scierwa nie ma bo skanuję na bieżąco.
  • Odpowiedz
@sluchaj_synek: dysk umiera. Niestety współczesne HDD szybciej się psują mechanicznie a w laptopach tym bardziej ze względu na przenoszenie komputera w trakcie pracy. Zmień na ssd póki jeszcze możesz zgrać dane.
  • Odpowiedz
@cecyl: Kupię w takim razie SSD mniejszy na system i plik wymiany, oraz HDD na dane bo SSD 1TB dość dużo kosztuje a jak pisałem ten laptop jest używany tylko w podróży.
Dziękuje wszystkim za rady.
  • Odpowiedz
@sluchaj_synek: twoja decyzja by system był na ssd jest podyktowana wydajnością. system przecież możesz wgrać na nowo w każdej chwili. To danych nie odzyskasz, więc powinieneś na odwrót zrobić.
  • Odpowiedz
@Shiroyasha24: @nophp: @cecyl:
Zrobie wszystko na nowo, bez klonowania. Chcę tylko sklonować partycję recovery aby była w razie czego możliwość szybkiej reinstalacji jak z fabryki. Resztę sobie skopiuję z dysku z kopią plików typu zdjęcia i inne pierdoły.
Dziękuje Wam bardzo za rady i życzę miłej niedzieli.
  • Odpowiedz
@Shiroyasha24: A co do partycji recovery to z niej system wejdzie na dysk o innej pojemności niż ten fabryczny HDD? Bo ogólnie to laptop ma opcję włączenia w tryb recovery z pominięciem bootowania systemu, taki przycisk z boku obudowy. Trzymając go na wyłączonym komputerze uruchamia się i mam do wyboru wejście w bios, recovery oraz wybór skąd ma bootować (usb, cd, HDD). Chciałbym aby tak zostało, ale jeśli gra nie
  • Odpowiedz