Wpis z mikrobloga

Przyjmijmy teoretycznie, że istnieje świat w którym kobiety są poszkodowane bo zarabiają mniej niż mężczyźni, dlatego walczą o to żeby zarabiać więcej.
Załóżmy, że im się udaje i ze względu na płeć od teraz zarabiają dwa razy tyle co najlepiej zarabiający mężczyzna.
Jak nie trudno zauważyć wszystkie kobiety zarabiają tyle samo, niezależnie od stanowiska i pracy którą wykonują.
Owe kobiety uważają też, że mężczyzna który zarabia mniej niż one, jest nieudacznikiem, żadna kobieta nie chce mieć za partnera nieudacznika który zarabia mniej niż ona. Więc aby mógł zaistnieć związek kobieta będzie oczekiwała aż mężczyzna zacznie zarabiać więcej, mężczyzna natomiast będzie oczekiwał aż kobieta będzie zarabiać mniej. W tym przypadku nigdy nie dojdzie do związku bo kobieta zawsze będzie zarabiać więcej niż mężczyzna.

I tak moi drodzy można wytłumaczyć zjawisko zakleszczenia lub jak kto woli deadlock. Występuje ono wtedy kiedy dwa wątki/procesy czekają na siebie i żadne nie może się zakończyć. Jest ono spowodowane najczęściej źle zaprojektowaną architekturą oprogramowania. Aby uniknąć zakleszczenia można zastosować np. wywłaszczanie zasobów, czyli arbitralne zakończenie wątku/procesu. Najczęściej wywłaszcza się procesy które mają krótki czas życia, celem minimalizacji strat. Można to osiągnąć przy pomocy algorytmów blokuj-zwolnij, czekaj-zwolnij lub algorytmu optymistycznej kontroli zbieżności.

#themoreyouknow
  • Odpowiedz